كارگردان نمایش پدرآن مطرح كرد:

یادمان نرود كیارستمی و بیضایی هم برای كودكان می نوشتند

یادمان نرود كیارستمی و بیضایی هم برای كودكان می نوشتند سام فیلم: كارگردان نمایش «پدرآن» با اشاره به اینكه اثرش فقط برای شاد كردن بچه ها نیست از نبود سالن تئاتر برای اجرای نمایش هایی در رده سنی نوجوان اظهار داشت: برخی هنرمندان تصورشان از تئاتر كودك و نوجوان فقط یك اثر موزیكال است و یادشان رفته زمانی كیارستمی، بیضایی و ابراهیمی در این عرصه فعال بودند.مهدی فرشیدی سپهر كه این روزها نمایش «پدرآن» را در تالار هنر روی صحنه می برد، در گفت وگویی با ایسنا درباره این نمایش توضیح داد: اجرای «پدرآن» با حضور ۲۶ بازیگر از یازدهم شهریور شروع شده و داستان هشت دختر نوجوان را روایت می كند كه در لبه باریك مسائل عرفی، با پدران خودشان روبرو می شوند و در این میان معلمان و مادران نقش مهمی دارند.

او اظهار داشت: این نمایش موزیكال است ولی سطحی نیست چون كه اصل موسیقی آن بر طربناكی نیست بلكه بر اندیشه سازی است. ضمن اینكه تلاش می نماییم تئاتر خرد ورز اجرا نماییم و با عنایت به این گونه تئاتری كه مخصوص كودكان است، از رسانه ها تقاضای كمك جدی در این زمینه داریم. ما به دنبال این هستیم در مسیری قدم برداریم كه سازندگان فیلم هایی مثل «باشو، غریبه كوچك»، «ساز دهنی»، «سفر» و... رفته اند.

این كارگردان با بیان این كه برخی هنرمندان (در حوزه تئاتر كودك)، مردم را به تئاتری شاد و موزیكال عادت داده اند، اضافه كرد: اما همه آن چیزی كه ما باید در زندگی به بچه ها یاد دهیم، موزیك و شادی نیست. زندگی ترس دارد. غم، شادمانی و تعجب دارد و این نمایش تلاش می كند به آن لایه های مغفول بپردازد.

وی افزود: ایده این نمایش از دل جامعه پدیدار شد؛ از چهارراه ولیعصر(عج)، خیابان های اصفهان، میدان های شیراز، بازارهای گلپایگان، مدرسه های رشت، خانواده های یزد و... آبشخور اصلی داستان ما حقیقت جاری در زندگی مردم ایران است. این نمایش بین المللی نیست بلكه كاملا ملی است.

او درباره تعداد زیاد بازیگران این نمایش هم اظهار داشت: معمولا در نمایش های كودكان، كارگردان ها تلاش می كنند نگاه اقتصادی داشته باشند، مثلا سه نقش را یك نفر بازی می كند یا از سایه و عروسك استفاده می گردد تا نیاز نداشته باشند بازیگران زیادی دعوت كنند، ولی نمایش «پدر آن» به این علت كه می خواهد جامعه را نشان دهد به بازیگران گوناگون و همینطور درجه یك نیاز داشت. ما از آن ها خواستیم دستمزد كمتری بگیرند اما اجازه بدهند به جای استفاده از سایه و پارچه، از هنر بازیگری استفاده نماییم.

فرشیدی سپهر با اشاره به اینكه در این نمایش از كودك چهار ساله تا مرد ۵۰ ساله بازی می كنند، اظهار داشت: شما وقتی كه در خیابان راه می روید افرادی را با گروه سنی متفاوت می بینید. این طبیعت اجتماع است و چون می خواهیم این طبیعت را نشان دهیم به طبع بازیگرانی با سنین گوناگون در نمایش می بینیم.

كارگردان نمایش«پدرآن» درباره سالنی كه نمایش خویش را در آن اجرا می كند و بعنوان تالاری مخصوص تئاتر كودك شناخته شده است، هم اظهار نمود: تالار هنر تماشاگران را به نمایش خردسال عادت داده است در حالیكه نوجوانان هم موضوعات باز نشده و مطرح نشده بسیاری دارند. تئاتر شهر، ایرانشهر و تالار حافظ به كارهای نوجوان امكان اجرا نمی دهند. نوجوانان بیشتر كارهای بزرگسالان را تماشا می كنند و بیشتر دوست دارند كه بازیگران مشهور سینما را در این تئاترها ببینند. نوجوانان در مورد مسائل جنسیتی، عقیدتی، مالی، عاطفی و... پرسش های فراوانی دارند كه باید یك جایی مطرح شود. ما تلاش كردیم این ها را در این نمایش بگنجانیم اما واقعیت این است كه تالار هنر آماده اجرای نمایش های مخصوص نوجوانان نیست. این تالار از لحاظ نور و تجهیزات خیلی خوب است و البته استقبال مردم هم تابحال از نمایش «پدرآن» عالی بوده است.

فرشیدی سپهر در انتها اظهار داشت: از فعالان مختلف هنری كه تصورشان از تئاتر كودك و نوجوان همان محصولات شاد و موزیكال است و فراموش كرده اند كه زمانی در این مملكت نادر ابراهیمی، عباس كیارستمی، بهرام بیضایی، احمدرضا احمدی كارهایی را برای كودكان می نوشتند، دعوت می كنم كه بیایند این نوع نمایش ها را ببینند، شاید جرقه ای شود تا كاری برای كودك و نوجوان بسازند.

این نمایش در دهه اول محرم و سه روز پس از عاشورا اجرا نخواهد داشت.


1397/06/16
00:58:08
5.0 / 5
4399
تگهای خبر: بازیگر , تئاتر , سفر , سینما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال