در نشست جشنواره ی فیلم رشد مطرح شد:

مدارس هفته ای دو ساعت فیلم پخش می كنند؟

مدارس هفته ای دو ساعت فیلم پخش می كنند؟ سام فیلم: معاون وزیر آموزش و پرورش، اظهار داشت: از مدارس خواستیم و از خانواده ها هم می خواهیم برای رشد فرزندانشان وقت بیشتری روی فیلم و كتاب بگذارند و امیدوارم شرایطی فراهم گردد كه مدارس هفته ای دوساعت برنامه پخش فیلم بگذارند و از همین فیلم های جشنواره رشد در این برنامه استفاده كنند.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، نشست خبری این جشنواره ۲۰ آبان ماه با حضور وحید نیكخواه آزاد (دبیر جشنواره)، حیدر تورانی (معاون وزیر آموزش و پرورش و سرپرست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزش) ومحمد ناصری (رییس جشنواره و مدیركل دفتر انتشارات و تكنولوژی آموزشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی وزارت آموزش و پرورش) برگزار گردید.
در ابتدای این نشست، حیدر تورانی معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینكه جشنواره رشد یكی از قدیمی ترین جشنواره های ایران بوده است كه از پیش از انقلاب برگزار می شده و مورد استفاده دانش آموزان قرار می گرفته است؛ اظهار داشت: فلسفه وجودی این جشنواره، كمك و تعمیق یادگیری، آموزش رفتار مطلوب در جامعه بعنوان یك شهروند موثر و موفق است.
تورانی با اشاره به اینكه در میان رسانه های آموزشی تنها كتاب نیست كه می تواند موثر باشد و سینما رسانه ای تاثیرگذاری است كه هیچ رسانه ای قدرت و قوت آنرا ندارد؛ عنوان كرد: در این چند سال وزارت آموزش و پرورش به اهمیت رسانه سینما واقف بوده است و امیدواریم با تلاش هایی كه می شود؛ نه فقط در بخش تولید موفق باشیم كه بتوانیم در اكران این فیلم ها در بستر مدرسه و در بین دانش آموزان به موفقیت هایی برسیم.
وی با اشاره به اینكه از فیلم های جشنواره رشد كه پس از جشنواره در شهرهای مختلف به نمایش در می آیند به صورت متفاوتی استقبال می شود؛ اظهار داشت: بخشی از عدم استقبال و یا استقبال كم به ضعف ما در معرفی فیلم و اكران آنها مربوط میگردد و برخی موارد به بدنه و مصرف كننده می رسد كه هنوز به اهمیت این رسانه واقف نشده است.
تورانی با اشاره به این مطلب كه امسال فیلم های خوب بسیاری در بخش ملی و بین المللی جشنواره بین المللی رشد حضور دارند؛ اظهار داشت: یقین داریم نسبت به پارسال قدم های بزرگتری را در جشنواره برداشته ایم و زمینه بهتری برای فرایند تعلیم و تربیت فراهم آورده ایم تا دانش آموزان بتوانند خیلی از مفاهیم و پدیده ها را از دل این فیلم ها بیاموزند.
معاون وزیر و سرپرست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با ماموریت محورخواندن جشنواره بین المللی فیلم رشد؛ گفت: مرز بیان و تفكر باید گسترده شود و در عین حال كه همه افراد این فرصت را پیدا می كنند كه از دیدگاه خود به بیان اندیشه هایشان بپردازند ما هم بعنوان مسئول بتوانیم از استعدادهای باقوه و بالفعل افراد استفاده نمائیم.
وی انتخاب فیلم های این دوره از جشنواره را منوط به فیلم هایی دانست كه می توانند با ذائقه همگانی ارتباط برقرار كنند و اظهار داشت: برای انتخاب فیلم های بهتر باید با دنیا ارتباط و تعامل بیشتری داشته باشیم و هم تاثیر بگیریم و هم تاثیر بپذیریم.
تورانی با اظهار تاسف از اینكه مدارس درس و كنكور محور شده اند؛ گفت: متاسفانه دانش آموزان را آنقدر درگیر كنكور كرده ایم كه از دنیای هنر و فیلم دور شده اند؛ حتی فرصت كتابخوانی را از آنها گرفته ایم، درحالیكه ما در مدارس دو ساعت آموزشی را آزاد كرده ایم و به مدیران و معلمان این امكان را داده ایم تا از فیلم ها استفاده كنند.
معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینكه ۱۴ میلیون دانش آموز داریم در حالیكه تنها ۴ میلیون دانش آموز امكان دیدن فیلم های رشد را پیدا می كنند؛ اضافه كرد: باید مدیران آموزش و پرورش را نسبت به رسانه سینما حساس نماییم.
این مقام مسئول با ابراز امیدواری از اینكه دانشگاه فرهنگیان هم در جشنواره رشد ورود كرده است؛ اظهار داشت: هنرمندان اگر فیلم نسازند می میرند و باید زمینه فراهم گردد تا همه اقشار و تفكرات كه دلشان برای تعلیم و تربیت كشور می سوزد فرصت بیان داشته باشند و این مورد یكی از شاخصه های این دوره بود كه به آن اهمیت داده شد.

مخاطب بالقوه جشنواره بین المللی رشد
در ادامه وحید نیكخواه آزاد دبیر چهل و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم رشد با اشاره به پیشینه این جشنواره كه در خاورمیانه قدیمی ترین و در آسیا یكی از قدیمی ترین جشنواره ها است؛ اظهار داشت: مخاطب بالقوه جشنواره رشد حدود ۱۵ میلیون نفر است درحالیكه پارینه بیشتر از ۴ میلیون دانش آموز در ضمن جشنواره فیلم دیدند.
وی طیف مخاطبین جشنواره را بسیارمتنوع خواند و با اشاره به اینكه جشنواره رشد یك جشنواره موضوعی است و ماموریت آن با وزارتخانه آموزش و پرورش است، اظهار داشت: امسال جشنواره نه تنها از نظر كمی بسیار پیشرفت داشته است كه از نظر كمی هم بسیار متفاوت از سال های قبل بوده است.
نیكخواه آزاد به تدوین طرح جامعی درارتباط با جشنواره رشد و آموزش و پرورش اشاره نمود و اظهار داشت: وزارت آموزش و پرورش به استفاده از فیلم ها در برنامه آموزشی توجه ویژه ای دارد.
دبیر جشنواره رشد با اشاره به گنجاندن درس «ابد و یك روز» در كتاب درسی دوازدهم و بازخورد بسیار عالی آن از جانب بازیگران این فیلم همچون نوید محمد زاده؛ پریناز ایزدیار و پیمان معادی اضافه كرد: آموزش و پرورش به شدت پیگیر این سوژه است كه ارتباط جدی بین سینما و مدارس برقرار شود و فیلمسازان مجرب سینمای كودك و غیر كودك بتوانند نقش خودرا در این زمینه ایفا كنند.
نیكخواه آزاد از حضور فیلم های مهمی همچون توران خانم ساخته رخشان بنی اعتماد و مجتبی میرتهماسب برای آغازین بار در چهل و هشتمین جشنواره بین المللی رشد آگاهی داد و اضافه كرد: در بخش بین المللی به حدی فیلم به دفتر جشنواره ارسال شد كه از بخشی از آنها خواستیم تا فیلم هایشان سال آینده به نمایش در بیایند.
وی همین طور از دوبله فیلم ها برای دانش آموزان دبستانی به سرپرستی ناصر ممدوح آگاهی داد و اظهار داشت: در جشنواره چهل و هشتم ضمن انتخاب فیلم های درجه یك ایرانی، فیلم های مهمی همچون «كودك خاموش» كه جایزه اسكار ۲۰۱۸ را گرفت هم در فهرست نمایش داریم كه از راه قانونی به بخش مسابقه راه پیدا كرده است.
دبیر جشنواره مناسبات خانوادگی را یكی از موضوعات مهم برای انتخاب فیلم ها دانست و اظهار داشت: فیلم هایی بودند كه موضوعات در رابطه با جشنواره داشتند اما به دلیلی اینكه كیفیت خوبی نداشتند از لیست انتخاب حذف شدند چراكه كیفیت به اندازه سوژه برای ما مهم بود.
نیكخواه آزاد با بیان این مطلب كه جشنواره فیلم رشد به دنبال تقویت تولید آثار آموزشی است؛ اظهار داشت: عنوان رسمی این رویداد فرهنگی، جشنواره فیلم های «علمی، آموزشی و تربیتی» است با این وجود و بر خلاف این عنوان، جشنواره رشد در سالیان اخیر در بخش فیلم های داستانی كه عمدتاً فیلم های تربیتی به حساب می آیند، غنی تر بوده و حضور فیلم های علمی و آموزشی باكیفیّت در آن به مرور كم رنگ شده است.
وی با اشاره به اینكه باید موانع ساخت فیلم های علمی و آموزشی شناخته و رفع شود؛ گفت: ما در این دوره از جشنواره درصدد هستیم فرصت ها و تهدیدهای این امر را بررسی و توجّه مسئولان را به آن جلب نماییم و شخصاً امیدوارم كه در سال های آینده با وضعیت بهتری مواجه شویم.

**شعار جشنواره امسال؛ دانش در آیینه تصویر
وحید نیكخواه آزاد؛ شعار جشنواره امسال را «دانش در آینه ی تصویر» اعلام نمود و اظهار داشت: این جشنواره هنگامی به چشم انداز آرمانی خود نزدیك میگردد كه بتواند مجموعه ای از فیلم ها را در امتداد اهداف و برنامه ریزی وزارت آموزش و پرورش عرضه نماید.
دبیر چهل و هشتیمن جشنواره بین المللی رشد با اشاره به این مطلب كه امسال فیلم هایی كه به سه سرفصل علمی، آموزشی و تربیتی ارتباط مستقیم دارند، در جشنواره حضور پررنگ تری دارند؛ از برگزاری گفتگوها و میزگردهایی در این خصوص آگاهی داد كه در كنار نمایش فیلم ها به شكل گسترده به آنها پرداخته میگردد.

**۷۴۰ فیلم ایرانی به دبیرخانه رسید
نیكخواه آزاد تعداد فیلم های ایرانی رسیده به دبیرخانه را ۷۴۰ فیلم اعلام نمود كه آثار منتخب در سه بخش فیلم داستانی، پویانمایی و مستند به رقابت خواهند پرداخت.
وی همین طور از حضور ۴۶۶ فیلم از فیلمسازان ایرانی آگاهی داد كه متقاضی شركت در بخش بین الملل جشنواره هستند و آثار آنها توسط هیئت انتخاب بررسی شده و در نهایت از این تعداد، ۴۷ فیلم پویانمایی، ۱۸ فیلم مستند و ۳۵فیلم داستانی جهت شركت در بخش مسابقه ی بین الملل این جشنواره انتخاب شده اند.
بنابر گفته های دبیر جشنواره بین المللی فیلم رشد؛ از میان ۷۴۰ فیلم ایرانی متقاضی شركت در جشنواره، ۱۰۸ فیلم جهت شركت در بخش مسابقه ی بین المللی برگزیده شده اند كه شامل ۸ فیلم بلند داستانی، ۳۸ فیلم كوتاه داستانی، ۲۰ فیلم مستند و ۴۲ فیلم پویانمایی هستند. نیكخواه همین طور در بخش بین الملل، فیلم ها از ۲۸ كشور از ۵ قاره حضور خواهند داشت كه از میان آنها ایتالیا با ۱۱ فیلم، هند با ۸ فیلم و فرانسه با ۷ فیلم، دارای بیشترین نماینده در این جشنواره هستند.

**رقابت ۱۳ فیلم بلند سینمایی در جشنواره
نیكخواه آزاد همین طور از رقابت ۱۳ فیلم بلند سینمایی در این جشنواره آگاهی داد و اضافه كرد: در بخش داستانی بلند در این دوره از جشنواره ۸ فیلم سینمایی ایرانی و ۵ فیلم سینمایی خارجی به بخش مسابقه راه یافتند.
وی همین طور از حضور پویانمایی های خارجی چون ابرقهرمانان من، پابرهنه، خانه، گام های قهرمان، ماه نورد، میركات از كشورهای كلمبیا، آفریقای جنوبی، كره جنوبی، مالزی، جمهوری چك، دانمارك، اسلواكی در جشنواره آگاهی داد و افزود: در این بخش از میان آثار ایرانی رسیده به دبیر خانه ی جشنواره ۸ فیلم سینمایی زیر در بخش مسابقه ی بین الملل رقابت خواهند كرد. اتاق تاریك (روح الله حجازی)، بیست و یك روز بعد (محمدرضا خردمندان)، تپلی و من (حسین قناعت)، درساژ (پویا بادكوبه)، زیر سقف دودی( پوران درخشنده)، لكنت(محمدرضا حاجی غلامی)، من و جمعه (حسین عامری)، هندی و هرمز (عباس امینی) همچون این فیلم ها بودند.

**دانش آموزان فیلمساز باهم رقابت می كنند
دبیر جشنواره بین المللی رشد اظهار داشت: از میان ۱۳۸ فیلم ارسالی فرهنگیان به دبیرخانه جشنواره رشد، ۲۰ فیلم زیردر بخش مسابقه حضور خواهند داشت كه در حوزه های مستند علمی آموزشی، فیلم داستانی كوتاه و پویانمایی تولید شده اند و به موضوعاتی چون بهداشت و تندرستی، تعلیم و تربیت، مسائل اجتماعی، حفظ ذخایر ملی، آموزه های دینی، كار آفرینی و حرفه آموزی می پردازند.

وی افزود: همین طور از میان ۱۲۷ فیلم رسیده به دبیرخانه، ۱۵ فیلم به بخش فیلمسازان دانش آموز جشنواره راه یافتند كه از این تعداد ۱۱ اثر از دانش آموزان دختر و ۴ فیلم از دانش آموزان پسر از استان های فارس، قزوین، زنجان، خوزستان، خراسان رضوی، اصفهان، كرمان و تهران برای كسب تندیس زرین جشنواره با هم رقابت می كنند.
رقابت ۸۹ پویانمایی ایرانی و خارجی در جشواره رشد
بنابرگفته های دبیر جشنواره بین المللی رشد در این دوره از جشنواره ۸۹ پویانمایی ایرانی و خارجی در بخش پویا نمایی به رقابت می پردازند كه از این تعداد ۴۲ فیلم پویانمایی ایرانی و ۴۷ انیمیشن خارجی به بخش مسابقه راه یافته اند. این آثار از كشورهای روسیه، مجارستان، مكزیك، آلمان، دانمارك، انگلستان، هند، فرانسه، كانادا، آمریكا، لیتوانی، عراق، مالزی، اسلوونی، استرالیا، مصر، ژاپن، جمهوری چك، ایتالیا، آرژانتین و ایرلند هستند. همین طور در این بخش از میان آثار ایرانی رسیده به دبیر خانه ی جشنواره ۴۲ پویانمایی در بخش مسابقه ی بین الملل رقابت خواهند كرد.  

**رقابت ۶۸ فیلم داستانی كوتاه در بخش بین الملل
وحید نیكخواه آزاد همین طور با بیان این خبر كه ۳۸ فیلم ایرانی و ۳۰ فیلم از فیلمسازان خارجی به بخش مسابقه فیلم های داستانی كوتاه راه یافتند؛ اظهار داشت: این آثار از كشورهای انگلستان، هند، مصر، تركیه، اندونزی، یونان، ایتالیا، مالتا، اسپانیا، پرتغال، تونس، برزیل، مكزیك، آلمان، دانمارك، فیلیپین، فنلاند حضور خواهد داشت.

**رقابت ۳۹ فیلم مستند در جشنواره
دبیر جشنواربین المللی فیلم رشد در ادامه از رقابت ۳۹ فیلم مستند در بخش بین الملل آگاهی داد. نیكخواه آزاد اظهار داشت: ۲۱ مستند ایرانی و ۱۸ مستند خارجی به بخش مسابقه بین الملل راه یافتند كه این آثار از كشورهای مكزیك، سنگاپور، صربستان، هلند، بنگلادش، پاكستان، اندونزی، هند، ایالات متحده آمریكا، مولداوی، بلژیك، اسپانیا و آلمان هستند.

**معرفی داوران ایرانی چهل وهشتمین جشنواره بین المللی فیلم رشد
دبیر جشنواره بین المللی رشد در ادامه این نشست به معرفی اعضای هیات داوران پرداخت. علیرضا رضاداد، مهوش شیخ الاسلامی و مهدی خرمیان بعنوان اعضای ایرانی هیات داوران این دوره ی جشنواره عرضه شدند كه به همراه داوران خارجی به ارزیابی آثار می پردازند.
وی اضافه كرد: اسامی داوران خارجی این دوره از جشنواره استفان مازوویچ از صربستان؛ فلیپ آرالتینكی از لبنان در بخش مستند، گانگ لیان فنگ از چین و الیف ارگزن از تركیه در بخش داستانی و ماتیا میلیچ از كروواسی و پاندای از هند در بخش پویانمایی هستند

**مرور آثار آموزشی كیارستمی
یكی دیگر از بخش هایی كه در این نشست به آن اشاره شد؛ مرور آثار آموزشی كیارستمی بود.
دبیر جشنواره بین المللی رشد درباره این بخش گفت: ۶ فیلم آموزشی و ۲ فیلم تربیتی از ساخته های فیلمساز فقید، عباس كیارستمی كه همگی در كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان تولید شده اند، در جشنواره رشد به نمایش گذاشته خواهد شد و سپس نمایش این آثار در ۲ سانس، جلسه گفت وگو با حضور كارشناسان و همكاران قدیمی عباس كیارستمی برگزار می گردد.
«زنگ تفریح»، «من هم می توانم»، «دو چاره برای یك مسئله»، «رنگ ها»، «دندان درد» عنوان فیلم های آموزشی زنده یاد كیارستمی هستند كه در این جشنواره نمایش داده خواهند شد. همین طور دو فیلم «اوّلی ها» و «مشق شب» باز همچون آثار تربیتی این فیلمساز است كه در جشنواره رشد اكران خواهد شد.

**ثبت نام اعضای كانون فیلم رشد
وحید نیكخواه آزاد با اشاره به اینكه عضویت در كانون فیلم رشد بلاعوض است، گفت: اعضای كانون می توانند از تمامی برنامه های چهل و هشتمین دوره ی جشنواره فیلم رشد، به صورت بلاعوض استفاده كنند. همین طور شركت در جلسات گفتگو با فیلمسازان، كارگاه های آموزشی، دیدار با كارگردان ها، بازیگران و عوامل فیلم های شركت كننده در جشنواره برای افرادی كه عضو كانون شوند، امكان پذیر است.
شركت در مسابقه ی تصویری نقد فیلم های جشنواره (با صدها جایزه ی ارزنده)، عضویت بلاعوض در سینماتك فیلم رشد، حضور تعدادی از اعضا در مراسم افتتاحیه و اختتامیه ی جشنواره، از دیگر مزایای عضویت در كانون فیلم رشد اعلام گردید.
دبیر جشنواره بین المللی فیلم رشد همین طور با بیان این مطلب كه سینماگران، سینمادوستان، دانشجویان، آموزگاران و دانش آموزان می توانند با بازگشت به سایت كانون به نشانیhttp: //festival.roshd.irثبت نام كنند و به عضویت كانون فیلم رشد درآیند؛ اظهار داشت: اعضای كانون فیلم رشد، برای اطلاع از نحوه و زمان تحویل كارت عضویت، اخبار و برنامه های جشنواره و چگونگی شركت در مسابقه تصویری نقد فیلم های حاضر در چهل و هشتمین جشنواره ی فیلم رشد، در فضای مجازی، به نشانی@roshdfilmfestival در اینستاگرام و دیگر شبكه های اجتماعی بازگشت كنند.

**توافق انجمن سینمای جوانان ایران با جشنواره رشد
نیكخواه آزاد با بیان این خبر كه امتیاز شركت بلاعوض در دوره های آموزشی انجمن سینمای جوانان ایران به ۱۵ فیلمساز دانش آموز راه یافته به بخش رقابتی جشنواره رشد اعطا می شود؛ عنوان كرد: انجمن سینمای جوانان ایران با اهدای جایزه نقدی به برگزیدگان نهایی این بخش، علاوه بر تقدیر از آنان حمایت می كند و مطابق این توافق گزیده ای از فیلم های سی و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم كوتاه تهران در جشنواره رشد به نمایش در خواهد آمد و میزگردی در زمینه فیلمسازی دانش آموزی برگزار می شود. همین طور انجمن سینمای جوانان ایران امكان حضور فعّال همكاران جشنواره رشد در زمان برگزاری سی و پنجمین جشنواره فیلم كوتاه تهران را فراهم می آورد تا اعضای انجمن سینمای جوانان ایران و شركت كنندگان در این جشنواره، با بخش ها و برنامه ها جشنواره رشد آشنا گردند و به عضویت كانون فیلم رشد درآیند.
دبیر چهل و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم رشد همین طور در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص عدم نمایش فیلم «آن سوی ابرها» ساخته مجید مجیدی در جشنواره امسال فیلم رشد اظهار داشت: با تمام تلاشی كه كردیم نتوانستیم با تهیه كننده این فیلم برای اكران آن در جشنواره به توافق برسیم در صورتی كه این همكاری از طرف خیلی از تهیه كنندگان و كمپانی های دیگر انجام گرفت.

**معرفی جایزه بین المللی مصطفی
وحید نیكخواه آزاد درانتها به جایزه بین المللی مصطفی كه نوبل ایرانی است اشاره نمود و اظهار داشت: در این دوره از جشنواره این جایزه معرفی و فیلم های علمی منتخب آنها كه توسط دانش آموزا تولید شده است؛ نمایش داده می شود.

در ابتدای این نشست با حضور با حضور وحید نیكخواه آزاد (دبیر جشنواره)، حیدر تورانی (معاون وزیر آموزش و پرورش و سرپرست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزش) ومحمد ناصری (رییس جشنواره و مدیركل دفتر انتشارات و تكنولوژی آموزشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی وزارت آموزش و پرورش) از پوستر چهل و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم رشد رونمایی گردید.
بنا بر این گزارش، بیشتر از چهار هزار فیلم خارجی متقاضی حضور در بخش رقابتی چهل و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم رشد شدند كه در نهایت از این تعداد، ۴۷ فیلم پویانمایی، ۱۸ فیلم مستند و ۳۵فیلم داستانی جهت شركت در بخش مسابقه ی بین الملل این جشنواره انتخاب شده است.
آثار انتخابی در سه بخش فیلم های داستانی، پویانمایی و مستند (شامل مستند علمی ـ آموزشی و مستند به مفهوم عام) به رقابت خواهند پرداخت.
این فیلم ها از ۲۸ كشور از ۵ قاره در مسابقه ی بین الملل حضور خواهند داشت كه از میان آنها ایتالیا با ۱۱ فیلم، هند با ۸ فیلم و فرانسه با ۷ فیلم، دارای بیشترین نماینده در این جشنواره هستند.
همچنین از میان ۷۴۰ فیلم ایرانی متقاضی شركت در چهل و هشتمین جشنواره ی بین المللی فیلم رشد، ۱۰۹ فیلم جهت شركت در بخش مسابقه ی بین المللی برگزیده شده اند كه شامل ۸ فیلم بلند داستانی، ۳۸ فیلم كوتاه داستانی، ۲۱ فیلم مستند و ۴۲ فیلم پویانمایی هستند.
سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش چهل و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم های علمی، آموزشی و تربیتی رشد را از ۲۵ آبان تا ۲ آذر ۹۷ در سینما فلسطین تهران برگزار خواهدنمود.
1397/08/20
14:56:44
5.0 / 5
4366
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال