خبرهایی از جشنواره فیلم مقاومت

خبرهایی از جشنواره فیلم مقاومت سام فیلم: میزبانی ۴۲ فیلمساز بین المللی و شركت مهمانان در دو كنفرانس خبری و همین طور حضور باسل الخطیب فیلمساز سوری و فرزند یوسف الخطیب شاعر فلسطینی خبرهایی است از جشنواره فیلم مقاومت.به گزارش سام فیلم به نقل از روابط عمومی جشنواره بین المللی فیلم مقاومت، ۴۲ فیلم و فیلمساز خارجی از كشورهای مختلف میهمان پانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت می شوند. این فیلمسازان از روز یكشنبه برای حضور در این رویداد سینمایی وارد تهران خواهند شد.

در این دوره جشنواره سینماگرانی از كشورهای: ونزوئلا، آمریكا، شیلی، تانزانیا، بنگلادش، آرژانتین، سوریه، روسیه، عراق، یمن، بحرین، عربستان، لبنان، فرانسه، اسپانیا، هند، اروگوئه، كانادا، تركیه، بوسنی، انگلیس و چین حضور پیدا می كنند. هشت نفر از مهمانان خارجی، داور جشنواره در بخش مسابقه بین الملل هستند.

جشنواره بین المللی فیلم مقاومت به مثابه بزرگ ترین گردهمایی و اجتماع سینماگران انقلاب و فیلمسازان انقلابی علاوه بر حضور حدود۲۰۰ فیلمساز داخلی میزبان میهمانانی از پنج قاره و از ۲۳ كشور جهان خواهد بود.

در بخش بین الملل جشنواره در این دوره در مجموع ۹۰۶ فیلم از ۹۴ كشور متقاضی حضور بودند كه ۲۴ فیلم از ۲۳ كشور به بخش های مسابقه راه پیدا كردند؛ ۲۴ فیلم شامل: ۹ فیلم سینمایی و ۱۵ فیلم مستند از ۲۳ كشور به مرحله مسابقه جشنواره راه پیدا كرده اند: سوریه ۴ فیلم، روسیه ۳ فیلم، عراق ۱ فیلم، بحرین ۱ فیلم، عربستان ۱ فیلم، لبنان ۳ فیلم، فرانسه ۲ فیلم، اسپانیا ۱ فیلم، هند ۲ فیلم، آمریكا ۳ فیلم، اوروگوئه ۱ فیلم، كانادا ۱ فیلم، تركیه و بوسنی ۱ فیلم و انگلیس و چین ۱ فیلم.

نكته قابل توجه، حضور نداشتن تعدادی از فیلم ها و فیلمسازانی است كه به سبب برخی فشارها و شرایط پیش آمده از حضور در این جشنواره خودداری كردند.در خبری دیگر از جشنواره فیلم مقاومت، فرزند شاعر نامدار فلسطین همزمان با برگزاری پانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت به تهران می آید. باسل الخطیب فیلمساز شهیر سوری و فلسطینی الاصل است. او فرزند شاعر نامدار فلسطین، یوسف الخطیب است.

باسل الخطیب از سال ۱۹۹۲ تابحال مشغول به فیلمسازی بوده است. بیشتر كارهای او سریال هایی است كه برای تلویزیون سوریه ساخته. باسل الخطیب علاوه بر ساخت فیلم در سوریه، همواره برای دیگر كشورهای عربی در نقش كارگردان حضور داشته و فیلم ساخته.

او یكی از پركارترین كارگردانان سوریه است كه در سال های سپس جنگ، نقش برجسته ای در فیلمسازی مقاومت در سوریه داشته است. باسل الخطیب هیچگاه ریشه های فلسطینی خودرا فراموش نكرده و آثار زیادی در مورد اشغال فلسطین تولید كرده است.

باسل الخطیب در مصاحبه ای با روزنامه مصری الشروق اظهار نمود كه فیلم «مریم» را با سوژه حوادث جنگ داخلی سوریه جهت شركت در جشنواره فیلم كن ارسال كرده، اما مسئولان جشنواره نامه ای برای او فرستادند و اظهار داشتد كه این فیلم از ارزش هنری بالایی برخوردار است، اما به این دلیل كه توسط وزارت فرهنگ سوریه تهیه شده نمی تواند در این جشنواره پذیرفته شود.پانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت به همت بنیاد فرهنگی روایت فتح، انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس از ۵ تا ۹ آذر ماه جاری به دبیری محمد خزاعی در تهران برگزار می گردد.
1397/09/03
15:42:58
5.0 / 5
4541
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال