گزارش سام فیلم به نقل از مهر؛

انصراف ۲ فیلم كوتاه دیگر از فجر ۳۷، شرایط دبیر پذیرفته نشد

انصراف ۲ فیلم كوتاه دیگر از فجر ۳۷، شرایط دبیر پذیرفته نشد به گزارش سام فیلم بعد از فیلم كوتاه تشریح، كارگردانان ۲ فیلم كوتاه اس(s) و تو هنوز اینجایی با انتشار اطلاعیه ای از حضور در بخش مسابقه فیلم كوتاه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر انصراف دادند.به گزارش سام فیلم به نقل از مهر، حضور فیلم های كوتاه در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با حواشی بسیاری همراه شده است. هرچند قوانین این دوره از جشنواره برای حضور این دسته از آثار همانند دوره سی و ششم و شامل پذیرش آثاری با مدت زمان ۱۵ دقیقه با شرط نامزدی بعنوان بهترین فیلم در جشنواره فیلم كوتاه تهران و جشن خانه سینما، بود، اما علی الظاهر این شرایط، مشكلات و حاشیه هایی را برای فیلم های كوتاه به دنبال داشته است.
چندی پیش مهدی بوستانی رییس هیات مدیره انجمن فیلم كوتاه ایران در گفتگو با خبرگزاری مهر اعلام نموده بود كه این انجمن در تلاش است با رایزنی با ابراهیم داروغه زاده دبیر سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، شرایط را تغییر داده و زمان فیلم ها را از ۱۵ دقیقه بیشتر كنند، تا آثار بیشتری بتوانند در این دوره از جشنواره فیلم فجر حضور داشته باشند، چون كه برپایه شرایط اعلام شده از همان ابتدا مشخص بود كه تنها ۴ فیلم امكان حضور در این جشنواره را دارند.
شرط حضور در فجر؛ فیلم خویش را كوتاه كنید!
به دنبال این اعلام ابراهیم داروغه زاده دبیر سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر طی گفتگویی با خبرگزاری مهر اعلام نمود كه انجمن فیلم كوتاه ایران در فهرستی ۷ فیلم را به دبیرخانه معرفی كرده است ولی شرط ما و آنها این شد كه فیلمسازانی كه فیلمشان بالای ۱۵ دقیقه است و فیلمشان در این لیست حضور دارد، حتما نسخه ۱۵ دقیقه ای را به ما تحویل دهند تا امكان حضور در رقابت را داشته باشد.
دبیر سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در این مصاحبه تاكید كرده بود كه اگر این فیلمسازان نسخه ۱۵ یا زیر ۱۵ دقیقه ای را به دبیرخانه نرسانند، فیلمشان از رقابت حذف خواهد شد.
براین اساس بود كه لیست فیلم های كوتاه راه یافته به جشنواره سی وهفتم به این شرح از جانب دبیر خانه جشنواره منتشر شد: «اس(s)» حامد اصلانی، «بچه خور» محمد كارت، «تشریح» سیاوش شهابی، «تو هنوز اینجایی» كتایون پرمر و محمد روحبخش، «دریای تلخ» فاطمه احمدی، «رورانس» سوگل رضوانی، «گسل» سهیل امیر شریفی.
اما داستان حضور فیلم های كوتاه در جشنواره فیلم فجر به اینجا ختم نشد و با انصراف نخستین فیلم كوتاه از حضور در جشنواره فیلم فجر، مشخص شد كه رایزنی انجمن فیلم كوتاه ایران با دبیر جشنواره فیلم فجر به نتیجه ای نرسید.
نمی توانیم فیلم مان را كوتاه كنیم
۱۶ دی ماه سیاوش شهابی كارگردان فیلم كوتاه «تشریح» به خبرگزاری مهر اطلاع داد كه زمان این فیلم، شرایطی را ندارد كه بتوان برای حضور در جشنواره فیلم فجر، ۵ دقیقه از آنرا بكاهد و با همین استدلال از حضور در این دوره از جشنواره فیلم فجر انصراف داد.
اما انصراف كارگردانان فیلم كوتاه از سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر به این یك فیلم محدود نشد و شب گذشته دوشنبه ۱۷ دی ماه كتایون پرمر و محمد روح بخش كارگردانان فیلم كوتاه «تو هنوز اینجایی» به همراه حامد اصلانی كارگردان فیلم كوتاه «اس(s)» هم با انتشار اطلاعیه ای از حضور در این دوره از جشنواره فیلم فجر انصراف دادند.
در متن این بیانیه كه سایت فیدان(وبسایت تخصصی فیلم كوتاه) آنرا منتشر نموده، آمده است:
«اینجانب حامد اصلانی كارگردان و بهنام سنایی تهیه كننده فیلم كوتاه «S» و كتایون پرمر و محمد روح بخش كارگردانان فیلم كوتاه «تو هنوز اینجایی» علیرغم فرصتی كه در اختیار ما گذاشته شده برای حضور در بخش مسابقه فیلم كوتاه فجر، صرفا به دلایل فنی و شرایط زمانی امكان كوتاه كردن فیلم های خویش را نداشتیم. از این رو انصراف خویش را برای حضور در این جشنوراه اعلام می نماییم. سپاسگذاریم از صنف فیلم كوتاه، انجمن سینمای جوانان ایران و دبیر محترم جشنواره فجر كه پیشنهاد حضور فیلم های «S» و «تو هنوز اینجایی» را در این جشنواره به ما دادند.»
با انصراف این سه فیلم و از میان چهار فیلم باقی مانده در فهرست اعلام شده از جانب دبیرخانه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر، تنها فیلم «بچه خور» به كارگردانی محمد كارت باقی مانده است كه به علت زمان بیشتر از ۱۵ دقیقه، باید نسخه كوتاه شده خویش را به دبیرخانه جشنواره ارائه نماید.
در این میان فیلم های كوتاه «رورانس» به كارگردانی سوگل رضوانی، «دریای تلخ» به كارگردانی فاطمه احمدی و «گسل» به كارگردانی سهیل امیرشریفی ۳ فیلم كوتاهی هستند كه بر مبنای آیین نامه جشنواره واجد شرایط اصلی حضور در بخش مسابقه فیلم كوتاه جشنواره فجر هستند.

1397/10/18
14:24:06
5.0 / 5
4356
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال