برگزاری جشنواره ی پویانمایی امسال با محوریت اقتصاد انیمیشن

برگزاری جشنواره ی پویانمایی امسال با محوریت اقتصاد انیمیشن به گزارش سام فیلم محمدرضا كریمی صارمی دبیر یازدهمین دوره از جشنواره بین المللی پویانمایی تهران در نشستی جزئیات این رویداد را شرح داد.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، نشست یازدهمین جشنواره بین المللی پویانمایی تهران( ۷ اسفندماه) با حضور محمدرضا كریمی صارمی -دبیر جشنواره، حامد رهنما - مدیركل روابط عمومی كانون پرورش فكری، حسین ربانی غریبی – رئیس جشنواره در مركز آفرینش های كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان برگزار گردید.

حسین ربانی غریبی در ابتدای این نشست اظهار داشت: جشنواره امسال با محوریت اقتصاد انیمیشن برگزار می گردد. در دنیا كادر برگزاری جشنواره ها تغییر نمی كند اما در كشور ما هر دو سال یا یك سال یك مرتبه، این كادر عوض می شوند اما استثنا در ایران بیست و دو سال است كه جشنواره پویانمایی با دبیری آقای محمدرضا كریمی برگزار می گردد.

او اضافه كرد: هم اكنون حدود ۱۵ انیمیشن به صورت مشاركتی با كمپانی های خارجی در حال تولید و اكران است، اقتصاد انیمیشن در جهان پیچیدگی های مختلف دارد در كشور ما چند سالی است كه تولیدكنندگان انیمیشن توانستند مسیر تولیدات خودشان را در زمینه اكران، پیدا كنند.

ربانی افزود: اما برای پیشرفت در این حوزه، نیازمندیم دولت در بخش های مختلف سرمایه گذاری كند. حوزه آموزش های حرفه ای نیازمند بازبینی و تعدد مراكز خصوصی آموزشی هستند. در عین حال آموزشگاه های خصوصی زیادی وارد این حرفه شدند، همینطور تكنولوژی ها در این حوزه نیازمند پیشرفت هستند.
رئیس جشنواره پویانمایی بیان كرد: ذائقه مخاطب در سینما كشور تغییر كرده و همه این مورد را فریاد می زنند. اكران ها منوط به بازیگر و تبلیغات هستند، اما سینمای كودك و نوجوان این امكان را ندارد. ما باید خانواده ها را بیشتر از پیش درگیر مبحث نماییم و با عنایت به اقتصاد باید به گونه ای فعالیت نماییم تا تولیدات این حوزه به اقتصاد كمك كنند.


او با اشاره به اینكه در همه ابعاد به دنبال این هستیم تبادل فرهنگ داشته باشیم اظهار داشت: پنج هزار فعال انیمیشنی در این جشنواره حضور دارند و حدود ۸۵ كشور در این جشنواره شركت كردند. تیم هایی كه تولید انیمیشن دارند نیازمند انسان های متخصص هستند كه این جشنواره با نشست های تخصصی در جذب این افراد تلاش می كند.

با عنایت به افزایش نرخ ارز و مشكلاتی كه در این رابطه به وجود آمده، امسال برای نخستین دوره سازمان سینمایی در برگزاری نیمی از جشنواره مشاركت داشته است و با گفت وگوهایی كه داشتیم امیدواریم این حمایت ادامه دار باشد.
او در انتها صحبت هایش اظهار داشت: امسال افزایش ۳۵ درصدی حضور و ثبت نام مخاطبین نوید خوبی برای حوزه انیمیشن است.

محمدرضا كریمی در ادامه این نشست درباره جزئیات این دوره از جشنواره اظهار داشت: امسال همزمان در سی و یك استان كشور این جشنواره برگزار می گردد كه در شهرستان ها بامداد ها در مدارس نمایش مجانی داریم و هنرستان ها و دانشگاه ها اگر متقاضی باشند برای آنها هم پس از ظهرها نمایش مجانی برگزار می نماییم.

او اضافه كرد: در تهران هم چهار سالن برای نمایش ها فیلم ها داریم كه مدیریت استان تهران، سه سالن را برای استان ها اختصاص دادند.

دبیر جشنواره پویانمایی توضیح داد: در این جشنواره ۶ بخش داوری داریم، همینطور دو بخش چشم انداز و نمایش ویژه را برگزار می نماییم. در بخش چشم انداز یك هیئت، هشت نفره از مجارستان داریم كه میهمانان این جشنواره هستند، همینطور مروری به آثار آنها خواهیم داشت و در بخش نمایش ویژه هم ۶ قسمت جداگانه داریم.
كریمی در ادامه اظهار داشت: ۱۵ نشست تخصصی در این جشنواره برگزار می گردد كه یكی از این نشست ها مربوط به انیمیشن مستقل و انیمیشن مستند است. نخستین نشست های ما مربوط به مربیان كانون است كه از بامداد تا ظهر برگزار می گردد و از ساعت ۳ پس از ظهر نشست های تخصصی خود جشنواره برگزار می شود.
او با اشاره به اینكه " ساعت هشت هرشب فیلم ها نقد و بررسی می شوند" اظهار داشت: یكی از داورهای این جشنواره كه یكی از بزرگ ترین انیماتورهای جهان یعنی مایكل دودوك است، ورك شاپی را پنجشنبه بامداد برگزار می نماید. همینطور در بازار فیلم این جشنواره ۲۲ غرفه ی داریم كه سی میهمان خارجی بعنوان فروشنده یا خریدار در این بازار حضور دارند.
كریمی اضافه كرد: بخشی به نام "پیچینگ" داریم كه سه ماه روی آن كار شده و از روسیه برای آموزش آن آمده بودند كه روز چهاردهم شاهد آن خواهیم بود. همینطور یك میز میتینگ برای ملاقات علاقه مندان، انیمیشن سازان و … خواهیم داشت، در این جشنواره از كتاب اقتصاد انیمیشن كه مربوط به مبحث جشنواره هم هست، رونمایی می نماییم و بخش هایی از آن كتاب را آنالیز خواهیم كرد.
او تصریح كرد: همینطور تمام نشست های جشنواره ضبط می شود و با لینكی كه آپارات در اختیار ما می گذارد، این نشست ها را در اختیار كسانی كه نمی توانند در جشنواره حاضر باشند، می گذاریم. حدود ۵ هزار كارت ورود برای حضور در این جشنواره صادر شده و از فردا هر كسی كه می خواهد در این جشنواره شركت كند، می تواند برای دریافت این كارت اقدام نماید.
دبیر این دوره از جشنواره با اشاره به اینكه " درباره سازمان سینمایی هم باید بگویم در شرایط سختی كه كانون داشتند آنها از من حمایت كردند" اظهار داشت: تاریخ جشنواره دو سال بعد هم مشخص شده است و از دهم اسفند ماه سال ۹۹ دوازدهمین جشنواره پویانمایی تهران شروع به كار خواهد نمود.
دبیر جشنواره در پاسخ به این سوال كه چرا بخش آثار دینی و ارزش های انقلاب و جداگانه هستند اظهار داشت: در آثار دینی و ارزش های انقلاب اسلامی كه یك بخشی از آثار تلویزیونی ما را در بر می گیرد، امكان دارد در داوری با بخش های دیگر همخوانی نداشته باشد ازاین رو ما از چهار دوره قبل داوری این بخش را جدا كردیم.
او با تاكید بر اینكه "هزینه هیچكدام از میهمان های خارجی كه در این جشنواره حضور دارند را جشنواره پرداخت نمی كند" اضافه كرد: جشنواره موظف است فقط هزینه داورهای خارجی را از صفر تا صد بپردازد كه برای این دوره چیزی حدود ۴۰ میلیون تومان بوده است.
در این بین ربانی درباره حضور میهمانان خارجی در این جشنواره اظهار داشت: به نظر من بهتر است از خرده پاش های دیگر در حوزه فرهنگ بزنیم، چون كه در حوزه تبادل فرهنگی ما باید ارتباط مان را با دنیا حفظ نماییم و این اتفاق در پویانمایی، غیر از تبادل فرهنگی جذب سرمایه خارجی در كشور را خواهد داشت.
كریمی در ادامه صحبت هایش اظهار داشت: امروز بیشتر از ۱۵ فیلم سینمایی به صورت مشاركتی تولید می شود و هر روز تعداد آنها افزایش می یابد امروزه با عنایت به این شرایط اقتصادی بهترین فرصت است كه نیروهای كارآمد در تولید مشترك شركت نمایند. خیلی افتخار بزرگی است كه در جامعه انیمیشن تكنیكال بودن ما را در دنیا پذیرفته اند، شاید در سینمای زنده هم اكنون ۱۵ فیلم مشاركتی نداشته باشیم.
او درباره سانسور انیمیشن های خارجی در جشنواره اظهار داشت: بیشتر از ۱۲۰۰ فیلم به جشنواره امسال رسیده است اگر هیئت داوران تشخیص بر سانسور دهند ما مجوز این كار را می گیریم. به خاطر علاقه ای كه به انیمیشن ایران در دنیا وجود دارد و آنها این مورد را قبول كرده اند.
دبیر جشنواره پویانمایی در انتها با اینكه " اگر روزی دبیر جشنواره نباشم مانند یك دوست در كنار جشنواره خواهم ماند" اظهار داشت: تلاش ما این بوده كه بازارهای ما در جشنواره سوی نباشند و هدف اصلی ما از این بازارها معرفی كمپانی ها و جذب استعدادها است.

یازدهمین جشنواره بین المللی پویانمایی تهران از ۱۲ تا ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ به دبیری محمدرضا كریمی صارمی در مركز آفرینش های فرهنگی هنری كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب با نمایش آثار منتخب داخلی و خارجی در چند بخش میزبان هنرمندان و علاقه مندان خواهد بود.1397/12/07
19:39:15
5.0 / 5
4794
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال