با حضور مردم و هنرمندان برگزار شد؛

وداع تلخ با سلطان خنده، چرا این فیلمنامه اینقدر ایراد دارد؟

وداع تلخ با سلطان خنده، چرا این فیلمنامه اینقدر ایراد دارد؟ به گزارش سام فیلم مراسم خاكسپاری پیكر زنده یاد خشایار الوند نویسنده سریال های طنز تلویزیون با حضور پرشمار مردم و هنرمندان در ساختمان شماره ۲ خانه سینما برگزار گردید.به گزارش سام فیلم به نقل از مهر، مراسم خاكسپاری پیكر خشایار الوند نویسنده فیلمنامه سریال های تلویزیونی چون «قهوه تلخ»، «شب های برره» و «پایتخت» بامداد امروز ۱۱ اسفندماه با حضور تعدادی از هنرمندان در خانه سینما شماره ۲ واقع در وصال برگزار گردید.
منوچهر شاهسواری، سیروس الوند، همایون اسعدیان، سروش صحت، بهروز شعیبی، برزو ارجمند، نسرین نصرتی، مهدی فرجی، مجید مظفری، احمد مهران فر، مجتبی جباری، مسعود ده نمكی، مسعود رایگان، مجید زین العابدین مدیر شبكه یك، علی مسعودی، سعید پیردوست، عزیزالله حمیدنژاد و حسین پاكدل از هنرمندان و چهره هایی بودند كه در این مراسم حضور بهم رساندند.
این مراسم با قرائت آیاتی از قرآن مجید به صورت رسمی شروع شد.
روز ناگوار خانه سینما
كامران ملكی اجرای این مراسم را بر عهده داشت، در ابتدا عنوان كرد: امروز روز سختی برای همه سینماگران و روز ناگواری برای خانه سینماست. امروز روز بد فیلمنامه نویسان سینمای ایران و از روزهای ناخوشایند همه تماشاگران كارها و آثار خشایار الوند است.
ملكی افزود: هیچ كس انتطار نداشت خشایار الوند به این زودی ما را ترك كند. انتظار نداشتیم به عزای كسی بنشینیم كه همواره لبخند بر لب داشت و دوست داشت مردم بخندند. وی در سخت ترین روزهای عمرش، دوست داشت مخاطبانش لبخند بر لب داشته باشند.

در ادامه مراسم كیومرث پوراحمد كارگردان سینما در سخنانی عنوان كرد: من خشایار را آنقدری نمی شناختم و او را بیشتر از سوی برادرش می شناختم و در مراسم ها دیده بودم. او را بیشتر از راه سریال پایتخت می شناختم كه مردم آنرا می دیدند و دوست داشتند.
وی افزود: اقای ملكی گفت امروز روز بدی است مگر روزهای پیشین ما خوب بوده است. در این سال ها نمی خندیدم چون همواره در مقطعی حساس بودیم. الوند به شكلی یك منافق بود كه تلاش می كرد مردم را در این سختی ها بخنداند.
پوراحمد در انتها سخنانش اظهار داشت: امروز باید حسرت بخوریم چقدر در این سال ها حسرت خوردیم.
داغ رفتن الوند التیام پذیر نیست
بابك صحرایی شاعر سخنران بعدی این مراسم بود كه در سخنانی اظهار داشت: مرگ برای خود انسان رهایی و آرامش است و برای ما جامانده ها مصیبت است. امروز روز درگذشت مردی است كه با همه آثارش لبخند را به مردم هدیه كرد. این حجم از مردمی كه اینجا آمده اند نشان داده است كه مردم هنرمندان واقعی خویش را می شناسند.
وی افزود: بطور قطع داغ رفتن الوند التیام پذیر نیست چون جایگزینی ندارد. ما اطمینان داریم وی در آغوش مهر خداوند جای گرفته است.
الوند به معنای واقعی سلطان خنده بود
بهروز رضوی مجری رادیو در این مراسم اظهار نمود: ما داغ كسی را دیدیم كه سال های سال سبب و بانی خنده های ما بود. شاید این حرف را برای بسیاری گفته باشند اما او واقعا سلطان خنده بود.
وی افزود: آیا كسی چهره او را بدون خنده به یاد دارد؟ در نبودش چه می توان كرد جز غصه خوردن و قدر هم را دانستن. الوند در دامن سینما بزرگ شد و با همه هنرمندان قدم به قدم از كودكی راه آمد همه خاطرات خوبی با او دارند.
رضوی خاطرنشان كرد: او امسال هم فكر می كرد عید نوروز چطور مردم را بخنداند وگرنه او مشكلی نداشت هیچ نگرانی ای نداشت. سكته اش از غم و غصه نبود او از فشار كار از پا درآمد. از بس به مردم فكر كرد از فكر كردن به خود غافل ماند.
این مجری رادیو در انتها سخنانش شعری خواند و اظهار داشت: شاید اگر كسی آن وقت شب بیدار بود چنین اتفاقی رخ نمی داد ولی از تقدیر و اجل هم نباید غافل شد.
همه وجود او برای شاد كردن دل مردم بود
عزت الله ضرغامی رئیس اسبق صداوسیما در این مراسم عنوان كرد: هرچه تلاش كردم كلمه مرحوم را بگویم نمی توانم. او فردی است كه همیشه لبخند بر لب داشت و تا آخرین ساعات به فكر شاد كردن دل مردم بود. هیچ كدام فكر نمی كردیم امروز بخواهیم او را تشییع نماییم.
ضرغامی: همه وجود الوند برای شاد كردن دل مردم بود شاید به این علت كه مردم بیشتر به شادمانی نیاز داشتند الوند به این فكر بود و بدون ادعا این كار را می كرد.وی افزود: قرآن می گوید ما همه مردگان متحرك هستیم و وقتی می میریم زنده می شویم. امروز ما اینجا جمع شده ایم تا در كمال ناباوری یكی از خدمتگزاران واقعی و بدون ادعا را تشییع نماییم.
ضرغامی به خصوصیت های الوند اشاره نمود و اظهار داشت: همه وجود او برای شاد كردن دل مردم بود شاید به این علت كه مردم بیشتر به شادمانی نیاز داشتند الوند به این فكر بود و بدون ادعا این كار را می كرد.
وی افرود: هیچ كاری پرثواب تر از شاد كردن دل مردم نیست. الوند یك هنرمند تمام عیار باسواد، باسلیقه، با ذوق و آشنا به كار تیمی بود. میلیون ها نفر از مردم سال ها پای كارهای او نشستند.
ضرغامی در انتها سخنانش اظهار داشت: او خودش هم فردی اهل حال بود و خنده زیبای او همیشه بر لبانش بود. برخی را با یك من عسل هم نمی توان خورد اما برخی هم مثل خشایار هستند و پر از انرژی و همیشه متبسم اند.
او از ستون های كانون فیلمنامه نویسان بود
در ادامه اسفندیاری از هم كاران فیلمنامه نویس الوند اظهار نمود: او از ستون های كانون فیلمنامه نویسان بود و فردی دلگرم كننده بود. خبر درگذشت او بسیار تكان دهنده بود. من از سوی كانون فیلمنامه نویسان این اتفاق ناگوار را تسلیت می گویم.
سیروس مقدم: كسی از بین ما رفت كه جانشین ندارد و یك ركن اساسی از فیلمنامه نویسان كشور رفت كه به اوج پختگی رسیده بود. من خیلی دوست دارم امشب بخوابم و بامداد بلند شوم ببینم اتفاقی نیفتاده است.در ادامه سیروس مقدم كارگردان تلویزیون پشت تریبون آمد و عنوان كرد: من نمی دانم چه بگویم من ۱۰ سال با خشایار و تیم پایتخت فعالیت داشتیم و این ۱۰ سال فراتر از همكاری بود. ما هنوز نبودش را باور نمی كردیم و بامداد فكر می كردیم در دفتر او باز می شود و او به مراسم خواهد آمد و هنوز شوكه ایم.
وی اضافه كرد: همه تلاش خشایار این بود كه خوب زندگی كند و عاشق همسر و فرزندانش بود. روز آخر خیلی سرحال، شاداب و خندان بود. او ۶۰ صفحه اول فیلمنامه را به محسن تنابنده تحویل داد و قرار بود روز بعد كار را ادامه دهیم. ما نمی توانیم این اتفاق را هضم نماییم و تنها چیزی كه می توانم بگویم روحیه و پشتكار خوب او بود و اینكه نسبت به مسئولیتی كه قبول می كرد تعهد داشت.
مقدم خاطرنشان كرد: كسی از بین ما رفت كه جانشین ندارد و یك ركن اساسی از فیلمنامه نویسان كشور رفت كه به اوج پختگی رسیده بود. من خیلی دوست دارم امشب بخوابم و بامداد بلند شوم ببینم اتفاقی نیفتاده است.
چرا این فیلمنامه اینقدر ایراد دارد؟
امیرمهدی ژوله نویسنده هم بیان كرد: پیمان قاسمخانی شب روزی كه الوند فوت كرد با من تماس گرفت و گفت من خیلی از این چیزها سر در نمی آورم ولی می گویند خیلی از اینها كه گرفتار ایست قلبی می شوند امكان دارد در پزشكی قانونی به هوش بیایند.
وی در بخش دیگر خطاب به الوند اظهار داشت: چرا این فیلمنامه آخری كه نوشتی اینقدر كوتاه بود. نمی توان فردی را معرفی نمود كه كلی آرزو برای خانواده و خودش و كارش دارد و بعد پرده دوم قهرمان را بكشی. تو «درباره الی...» را دیدی و گفتی پاهام لرزید از تصور آن كودك و آیا پاهایت نلرزید كه پسرت به دوستانت زنگ بزند و بگوید سلام عمو پدرم مرد. چرا این فیلمنامه اینقدر ایراد دارد؛ مگر وقتی می خواهی چنین فیلمنامه ای بنویسی نباید دكتری المانی چیزی به مخاطب نشان دهی.

ژوله در بخش دیگری بیان كرد: الوند خیلی عاشق مادرش بود و می گفت مادرم خیلی هوای ما را دارد.
ژوله در انتها بیان كرد: من خدمت آقای ضرغامی ارادت دارم و تجربیات خوبی در زمان او داشتم حالا خواسته ای دارم اگر تلویزیون بخواهد مراسمی برای الوند برگزار كند من و محراب و پیمان قاسمخانی ممنوع التصویریم. امیدوارم یك ترتیبی بدهند ما بتوانیم حضور داشته باشیم و دلمان این وسط نسوزد.
این جمله ژوله با تشویق مردم مواجه گردید.
خشایار عزیز تو بردی
محسن امیریوسفی كارگردان سینما دیگر سخنران این مراسم بود. امیریوسفی اظهار داشت: باید گفت خشایار عزیز خداوند تو را رحمت كرده است. به خاطر لبخندهایی كه برلب مردم نشاندی پس به فكر ما باش و سفارشمان بكن. بازیگر پایتخت جمله ای دارد كه می گوید من باختم بد هم باختم ولی خشایار عزیز تو بردی.
باید گفت خشایار عزیز خداوند تو را رحمت كرده است. به خاطر لبخندهایی كه برلب مردم نشاندی پس به فكر ما باش و سفارشمان بكن. بازیگر پایتخت جمله ای دارد كه می گوید من باختم بد هم باختم ولی خشایار عزیز تو بردی.علیرضا غفاری مجری تلویزیون در این مراسم با خواندن ابیاتی از شعرها اظهار داشت: من نمی فهمم چرا اینقدر عمر شادی و شادی آفرینی كوتاه و عمر غم دراز است.
الهام ایمانی همسر الوند هم در سخنان كوتاهی اظهار داشت: ممنون از تشریف فرمایی شما همانطور كه خشایار دوست داشت همه چیز باشكوه برگزار گردید. او حرف ناگفته ای داشت كه می خواست در جشن دنیای تصویر بیان كند اما نشد. او می خواست از سه استاد خود تشكر كند نخستین استادش سیروس الوند برادرش بود مهران مدیری و سیروس مقدم هم از دیگر افرادی بودند كه او دوست داشت از آنها تشكر كند از شما ممنونم كه او را همراهی كردید.
سیروس الوند هم درحالی كه اشك می ریخت پای تریبون حضور یافت و اظهار نمود: خاطرم می آید وی در زمانی كه متولد شد بسیار زیبا بود. او خیلی عاشق همسرش بود. من در زمان عروسی او به اندازه عروسی خودم لذت بردم. تصویر بعدی كه در ذهنم است در اتاق احیاست كه چند دقیقه شوك دادن به او طول كشید. عكس بعدی تصویری است كه پارچه را از روی او كنار زدند تا من شناسایی كنم. پس از پزشكی قانونی یك نفر وقتی فهمید او نویسنده پایتخت است از ما خواهش كرد كه سنگ قبرش را بسازد و گفت با پایتخت خاطرات بسیاری دارد. این گفته این مرد برای ما خیلی پرارزش است.
خاطراتی برای خنده در مراسم تشییع
داریوش الوند برادر دیگر خشایار هم خاطراتی از الوند را بر زبان آورد كه مردم را در مراسم خاكسپاری او بخنداند و اظهار داشت: ما با هم بزرگ شدیم و من در تمام مدت ۳۰ سالی كه ایران نبودم با او و نامه هایش زندگی كردم.
وی افزود: خشایار رفیق، برادر من بود، محبوبیت او امروز سبب افتخار من است تا شهرت او و امیدوارم شما با دعای خیر خود بتوانید رسالتی را كه او درباره همسر و فرزندانش داشت محقق كنید.

منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما در این مراسم خاطرنشان كرد: یك بهاری دلنشین، در دمدمای بهار رفت. یكی از زیبایی های زندگی برای من و خیلی از سینماگران الوند است وقتی می گویم الوند از یك خانواده و اصالت حرف می زنم از این خانواده جز مهر و دوستی هیچ برنمی آید. باید بدانیم ماندگاری خانواده الوند و جوان از دست داده شان خشایار به ما می گوید زندگی در این خاك و بوم همچنان مقتدرانه برقرار است.
در ادامه مراسم نماز میت بر پیكر خشایار الوند در خانه سینما برگزار گردید و بعد از آن وی را به سمت خانه ابدی اش در بهشت زهرا بدرقه كردند.

1397/12/11
17:46:41
5.0 / 5
4209
تگهای خبر: بازیگر , سریال , سینما , فیلم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال