گزارش سام فیلم به نقل از مهر؛

منوی فصل نیمه مرده سینماها، فیلم هایی كه اكران می شوند اما دیده نه

منوی فصل نیمه مرده سینماها، فیلم هایی كه اكران می شوند اما دیده نه به گزارش سام فیلم شش فیلم از امروز به تركیب فیلم های روی پرده سینماها اضافه می شوند تا فقط تایم انتظار سینمادارها برای آغاز اكران عید فطر را پر كنند و گویی همه می دانند كه قرار نیست دیده شوند!خبرگزاری مهر - گروه هنر- زهرا منصوری: از امروز چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه تركیب فیلم های روی پرده سینماهای سراسر كشور با ۶ فیلم تازه، به روز می شود.
فیلم سینمایی «تولدت مبارك» به كارگردانی سمیه زارعی نژاد در گروه آزادی جایگزین فیلم سینمای «زندانی ها» به كارگردانی مسعود ده نمكی می شود. «خانه دیگری» ساخته بهنوش صادقی در سینما آستارا جایگزین «متری شیش و نیم» ساخته سعید روستایی خواهد شد. «وكیل مدافع» ساخته سلما بابایی در سینما استقلال جایگزین «غلامرضا تختی» ساخته بهرام توكلی می شود. «سامورایی در برلین» ساخته مهدی نادری در گروه باغ كتاب جایگزین «ژن خوك» به كارگردانی سعید سهیلی می شود. فیلم سینمایی «نبات» به كارگردانی پگاه ارضی در گروه زندگی جایگزین «چهار انگشت» به كارگردانی حامد محمدی خواهد شد و فیلم سینمایی «به دنیا آمدن» به كارگردانی محسن عبدالوهاب هم در گروه فرهنگ جایگزین فیلم سینمایی «پیشونی سفید ۳» به كارگردانی سیدجواد هاشمی می شود.
اكران عید نوروز و اكران عید فطر همیشه جزو طلایی ترین فصل های اكران بوده اند و خیلی از سینماگران برای تصاحب این ۲ فصل به رقابت می پرداخته اند اما در چند سال اخیر حدفاصل میان این دو تایم طلایی اكران، تبدیل به یك فصل نیمه مرده شده است كه همزمانی آن با ایام ماه مبارك رمضان و كم رونقی سالن های سینمایی، در كیفیت استقبال از فیلم ها تأثیر مستقیم گذاشته و می گذارد.
تسهیلاتی كه فیلمی را نجات نمی دهد
هرچند در این فصل به قول سخنگوی شورای صنفی نمایش به فیلم هایی متقاضی اكران تسهیلات ویژه عرضه می شود اما هر بار با كمترین استقبال از جانب سینماگران مواجه می شوند. ضمن اینكه با تاكید شورای صنفی نمایش تصور غالب این بود كه فیلم های مناسبتی در این دوره میانی به نمایش در می آیند اما همان تعداد قلیل فیلم ها مناسبتی هم جزو فیلم هایی بودند كه پیش بینی می شد فروش چندانی نداشته باشند و بنا بر این صاحبانشان اكران در این فصل را پذیرفته اند.
نكته دیگر اما این است كه زمان نمایش فیلم ها در این بازه زمانی محدود است بطوریكه مقارن شدن بعضی از روزهای اكران با شب های قدر در چند سال اخیر سبب شده شورای صنفی نمایش به مدت یك هفته اكران فیلم های رمضانی را تمدید كند كه این تمدید با عنایت به هم پوشانی با فصل اكران عید فطر و ورود فیلم های قدر به چرخه اكران در عمل عایدی برای فیلم ها نداشته است.
هرچند در ماه رمضان بلیت های سینماها قبل از اذان مغرب به صورت نیم بها عرضه می شود و اكران فیلم ها از افطار تا سحر در خیلی از سینماها برقرار می شود اما صاحبان آثار همواره از فروش فیلم هایشان ناراضی بوده اند.
در چند سال اخیر تنها فیلمی كه توانست فروشش را حتی در ماه رمضان حفظ كند «نهنگ عنبر؛ سلكشن رؤیا» به كارگردانی سامان مقدم بود كه نمایش این فیلم از ۲ هفته قبل از آغاز ماه رمضان یعنی ۱۲ شعبان شروع شده بود و توانست به فروش خوبی در این فصل نیمه مرده برسد. باید دید در شرایط پیش رو و در این دوره كوتاه از اكران از ۶ فیلم تازه روی پرده رفته، هیچیك می توانند به فروش قابل قبولی برسند یا نه.
نكاتی درباره فیلم های تازه اكران
امسال در تركیب اكران ماه رمضان هم یك فیلم كمدی با نام «سامورایی در برلین» وجود دارد؛ فیلمی با بازی حمید فرخ نژاد در نقش جمشید سامورایی، امیر مهدی ژوله، میرطاهر مظلومی، هومن حاجی عبداللهی، سامان صفاری، نادر مشایخی، محسن حسینی، احمد سمنار، رنه اشتولز، آزاده اسماعیل خانی، گوهر خیراندیش و میترا حجار كه پیش بینی می شود به نسبت دیگر فیلم ها جزو پر فروش های این دوره از اكران باشد. «سامورایی» از فیلم های كمدی است كه شانس بالایی برای دیده شدن در این فصل دارد
دیگر فیلم این دوره «به دنیا آمدن» با بازی هدایت هاشمی، الهام كردا، بهناز جعفری و… است كه از دوره سی و چهارم جشنواره فیلم فجر باقی مانده است؛ فیلمی كه قبل از این چند بار اكرانش به تعویق افتاده بود اما بالاخره صاحبانش توانستند یك نوبت اكران برایش بگیرند و این فیلم را در ماه رمضان به نمایش بگذارند.
از دیگر نكات این لیست، بازگشت شهاب حسینی سه سال پس از «برادرم خسرو» به پرده های سینماهاست. هر چند اخیراً فیلم «آشغال های دوست داشتنی » از میان فیلم های قدیمی تر او روی پرده رفت اما حالا مقرر است او كه در این سال ها از كارگردان های فیلم اولی حمایت كرده است با «نبات» بعنوان یكی از تازه ترین نقش آفرینی هایش در سینماها ظاهر شود. شهاب حسینی با فیلم «نبات» مهمترین چهره در تركیب تازه اكران سینماها است
در خلاصه داستان این فیلم آمده است: «سعید مرد چهل و چهار ساله ای كه همسرش را سال ها پیش در یك سانحه از دست داده با دختر دوازده ساله اش نبات زندگی آرام و شیرینی را در تهران سپری می كند. با ورود ناگهانی زنی به زندگی نبات، سرنوشت همه آنها دستخوش تغییراتی می شود…»
شاید ناشناس ترین فیلم های این لیست «تولدت مبارك» به كارگردانی سمیه زارعی نژاد و «وكیل مدافع» ساخته سلما بابایی باشد؛ ۲ فیلمی كه كمترین خبرها از آنها مخابره شده است و در همین گام های ابتدایی عنصر تبلیغ را كه یكی از عناصر موفقیت هر فیلم است، از دست داده اند.
«تولدت مبارك» فیلمی با بازی اكبر عبدی و محمدرضا فروتن است كه قبل از این در سال ۹۷ تهیه كننده اش در مصاحبه ای عنوان كرده بود كه «این فیلم پس از ۵ سال در راه اكران افتاده است» و شاید این تنها خبری باشد كه می شود از «تولدت مبارك» پیدا كرد.
«وكیل مدافع» هم سرگذشتی همچون «تولدت مبارك» دارد. در این فیلم ایمان افشاریان، كوروش تهامی، محمود عزیزی و مجید یاسر به ایفای نقش پرداخته اند و مسعود اطیابی كه این روزها فیلم «تگزاس ۲» را روی پرده سینماها دارد در مقام مشاور كارگردان در این فیلم حضور داشته است با این وجود تنها نكته ای كه می توان از این فیلم می توان یافت خلاصه داستان یك خطی است كه در آن آمده است: ««وكیل مدافع» روایتگر نگاهی عمیق با باری سیاسی نسبت به فضای روز و ۸ سال جنگ دفاع مقدس خواهد بود.». «وكیل مدافع» تنها فیلم با رنگ و بوی سیاسی در تركیب تازه اكران سینماها است
شرایط این ۲ فیلم نشان داده است برای سازندگان آنها تنها مهم این بوده است كه آثارشان رنگ پرده به خود بگیرند. ازاین رو نمی گردد این فیلم ها را جزو شانس های این دوره از اكران دانست كه به خودی خود فصلی پرچالش برای فیلم هاست.
فیلم «خانه دیگری» هم نخستین تجربه كارگردانش است كه آنرا به جشنواره سی و پنجم فیلم فجر آورده بود؛ فیلمی كه در همان زمان هم چندان اهالی رسانه را راضی نكرد.
در «خانه دیگری» گوهر خیراندیش، لیلا زارع، پژمان بازغی، مهنوش صادقی، علیرضا جعفری، روشنك گرامی، امیر صادقی، رابعه مدنی، متین ستوده و ناصر هاشمی به ایفای نقش پرداخته اند. در خلاصه داستان این اثر آمده است: «مرجان می بایست ظرف ۱۰ روز، پولی را برای پدرش تهیه نماید. او در خلال این مسیر با موانعی روبه رو می شود كه زندگی زناشویی اش را هم تحت الشعاع قرار می دهد.»
در كمتر از یك ماه مانده به مارتن اكران عید فطر با حضور فیلم های شاخصی چون «شبی كه ماه كامل شد»، «سرخپوست» و «ما همه با هم هستیم»، باید دید این ۶ فیلم چقدر می توانند مخاطب بالقوه خویش را به سینماها بكشانند و به تعبیری «دیده» شوند.

1398/02/19
11:42:52
5.0 / 5
4456
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال