سایه، روشن یك تصمیم جدید در سینما

سایه، روشن یك تصمیم جدید در سینما سام فیلم: شورای عالی اكران سهم دفاتر پخش از میزان فروش فیلم را كاهش داد اما برخی پخش كنندگان می گویند این كار قابلیت اجرایی ندارد، به ضرر فیلم های سینمایی اجتماعی می شود و شرایط بین تهیه كننده و پخش كننده پیچیده خواهد شد و در مقابل برخی معتقد هستند با این تصمیم عدالت برقرار خواهد شد!


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا در اولین جلسه شورای اكران آثار سینمایی كه خبر آن هشتم خردادماه در رسانه ها انتشار یافت، تصمیمی گرفته شد كه از جانب سینماگران و پخش كنندگان سینمایی بازخوردهایی را به دنبال داشت.
در این نشست مقرر شد كه ازین پس سقف درصد پورسانت دفاتر پخش فیلم بابت اكران در سینماهای سراسر كشور با كاهش سه درصدی محاسبه شود به این معنا كه دفاتر می توانند حداكثر هفت درصد از سهم فروش را داشته باشند.
این كار به ضرر فیلم های اجتماعی تمام خواهد شد!
سعید خانی در گفت و گو با ایسنا با تاكید بر اینكه مخالف اجرایی شدن این تصمیم است، عنوان كرد: این تصمیم در حوزه كاری شورای عالی اكران نیست و باید توسط پخش كننده ها و تهیه كننده ها گرفته می شد.
او افزود: با عنایت به هزینه سرسام آوری كه در حوزه پخش و افزایش ۳۰ درصدی حقوق پرسنل و هزینه های جاری به وجود آمده است بجای آنكه به دفاتر بخش انگیزه دهند، سهم شان را كم تر كردند. ضمن اینكه این كار بیشتر موجب فساد می شود و به ضرر فیلم های اجتماعی و مستقل خواهد شد، برای اینكه با عنایت به گیشه سینمای ایران میزان فروش این سبك فیلم ها به نسبت پایین تر است و این چنین انگیزه ای برای دفاتر باقی نمی ماند تا بخواهند پخش آنها را برعهده بگیرند. در نهایت بیشترین لطمه این تصمیم به فیلم های هنری و اجتماعی خواهد رسید و فیلم های كمدی و تجاری مشكل زیادی نخواهند داشت.
مدیر پخش خانه فیلم با اشاره به اینكه "این تصمیم بسیار غیركارشناسانه بوده" اظهار نمود: دوره ای كه بخواهید برای این توافقات درصد مشخص كنید گذشته است. علاوه بر آن، اگر به فكر بالا رفتن سهم تهیه كننده هستید، بیایید هزینه تولید، ارزش افزوده و یا دستمزد بازیگران را مدیریت كنید. راه های دیگری وجود دارد كه بشود برای تهیه كننده شرایط بهتری ایجاد كرد. حالا هزینه تولید فیلم نسبت به سال قبل بیشتر از دو برابر شده است و بنظر می رسد تصمیم گیران می خواستند با این كار به نفع تهیه كننده قدمی بردارند.
خانی درانتها صحبت هایش اظهار داشت: این تصمیم گرفته شده است اما بنظر می رسد كه هیچ الزامی به جهت اینكه پخش كننده ها بخواهند آنرا انجام دهند وجود ندارد برای اینكه در نهایت این یك توافق است كه بین پخش كننده و تهیه كننده فیلم بسته می شود. ما نیز در نخستین جلسه شورای مركزی پخش كنندگان موضعمان را نسبت به این مساله مشخص خواهیم كرد.
با اجرایی شدن این تصمیم، عدالت برقرار می شود
محمد احمدی نیز با اشاره به اینكه به شدت موافق اجرایی شدن این تصمیم است به ایسنا اظهار داشت: زمانی این نسبت ده درصد بود، اما آن موقع زحمت پخش به جهت آنكه فیلم ها به صورت آنالوگ در سینماها نمایش داده می شد بیشتر بود اما حالا شرایط بسیار راحت تر است و از جانب دیگر هم چون درآمد فیلم ها بیشتر شده درصد پخش اگر پایین تر بیاید به تهیه كننده كمتر فشار خواهد آمد و البته پخش كننده هم به سود لازمه ای كه حقش است می رسد.
این تهیه كننده و مدیرپخش اضافه كرد: بنظر می رسد با قانونی شدن این تصمیم عدالت بیشتری برقرار خواهد شد. تا پیش از این تنها یك توافق بود كه به صورت متغیر بین دو طرف بسته می شد و اگر یك فیلم مثلا ۲۰ میلیارد تومان فروش داشت و یك اثر پرفروش محسوب می شد می توانست با توافقی كه بین پخش كننده و تهیه كننده صورت می گرفت درصد كمتری به پخش بدهد برای اینكه می دانست فیلمش پرفروش خواهد بود و پخش هم به جهت اینكه بتواند آن فیلم را نمایش دهد این مورد را می پذیرفت و در مقابل هرچه میزان فروش یك فیلم كمتر بود درصد و سهم پخش كننده افزایش پیدا می كرد. ولی حالا با مشخص شدن حداكثر سهم پخش كننده شرایط عادلانه تر و قانون مندتر پیش خواهد رفت.
شرایط قانونمند نمی گردد، پیچیده می شود!
همایون امكانیان درباره ارزیابی اش از این تصمیم به ایسنا اظهار داشت: بنظر می رسد این اتفاق از پایه مشكل دارد برای اینكه بحث پخش فیلم یك قرار داد دو طرفه بین دو بخش خصوصی یعنی تهیه كننده و پخش كننده است و هیچ نهاد دولتی نمی توانند مبنا برای آن قرار دهد. مثل تمامی قراردادهای دو طرفه كه افراد توافق می كنند با یك عددی با هم یك مصالحه تجاری انجام دهد. بدین سبب قرارداد بین پخش كننده و تهیه كننده ضابطه بردار نیست و یك نهاد دولتی نمی تواند دو طرف را مجبور كند برمبنای آن قراردادی بسته شود. بعنوان نخستین نكته این یك ایراد اساسی است.
دبیر انجمن صنفی كارفرمایی مؤسسات پخش افزود: در این قضیه هیچ مشورت با پخش كننده ها نشده است. بلكه باید این مساله در جلسات به شور گذاشته می شد و دیدگاه مختلف جمع بندی می شد. بدین سبب بدون در نظر گرفتن نظرات این صنف چنین تصمیمی گرفته شده است. ولی سوال دیگری كه در این میان وجود دارد این است كه آیا اساسا گرفتن چنین تصمیمی در محدوده اختیارات شورای عالی اكران است یا نه كه بخواهد رابطه بین تهیه كننده و پخش كننده را مشخص كند؟
مدیر پخش هدایت فیلم افزود: سوال دیگر این است كه بر چه مبنایی این تصمیم گرفته شده؟ یعنی مبنای كاهش سهم پخش كنندگان چه بوده است؟ چه كارهای كارشناسی ای قبل از این انجام شده است؟ تابحال این توافقات بین پخش كننده ها و تهیه كننده ها كاملاً دو طرفه بود و برمبنای صحبت هایی كه انجام می شد، ممكن بود رقم توافق كمتر از این مقدار یا بیشتر از این مقدار هم بشود. كه محسابه این عدد هم برمبنای كیفیت كاری كه قرار بود برای آن اثر صورت گیرد، در نظر گرفته می شد.
او با اشاره به اینكه "این تصمیم امكان دارد اختلافاتی را به وجود بیاورد" توضیح داد: یك سری از شرایط وجود دارد كه اتفاقا اگر دستكاری شود می توانند مشكلات بیشتری ایجاد كند. دستكاری كردن این ماجرا حساسیت ها را بر روی آن بیشتر می كند و وقتی هم كه این اتفاق بیفتد در نهایت بطور كلی به ضرر صنعت سینما خواهد بود و اختلافاتی را به دنبال خواهد داشت. در نهایت هم موجب بالارفتن توقعات می شود كه شاید تا پیش از این به راحتی قابل حل بود اما با این كار در توافقات طرفین بی نظمی ایجاد می شود و آنرا پیچیده می كند.
امكانیان درانتها اظهار نمود: اگر انگیزه پشت این تصمیم، قانون مند كردن شرایط است، كار درستی است اما همه اینها مستلزم آن است كه در تمام سطوح این اتفاق رخ دهد و نمی توان فقط یك نقطه را به تنهایی در نظر گرفت. مثل بخشنامه اكران كه هنوز كسی نمی داند باید با آن چه كار انجام داد. درصد پخش نقش زیادی در اكران فیلم بازی نمی كند بلكه زمان نمایش مهم تر است. گاهی امكان دارد یك تهیه كننده ۱۵ درصد بدهد اما در زمان مناسب و سینمای خوب فیلمش نمایش داده شود. اما با این تصمیم جدید كیفیت پخش زیر سوال می رود. درواقع عددی كه مورد توافق قرار می گیرد برمبنای نوع كار و سفارشی است كه به شركت ها داده می شود. در نهایت این تصمیم قانونمند كردن توافق نیست بلكه آنرا بیشتر پیچیده می كند.
ایسنا پیگیر نظرات دیگر پخش كنندگان و همین طور تهیه كنندگان بعنوان طرف دیگر این مساله نیز هست.
منبع:

1398/03/10
13:59:58
5.0 / 5
5176
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال