سرانجام داستان بهمن شیراز!

سرانجام داستان بهمن شیراز! به گزارش سام فیلم برای اهالی فرهنگ به خصوص مشتاقان سینما در شیراز، آن شامگاه شوم كه شعله های آتش از ˮبهمنˮ زبانه كشید به آسانی فراموش نمی گردد. فقط چند دقیقه تا دهم خرداد مانده بود كه این سینمای خاطره انگیز مانند اژدهایی پرخاشگر و نافرمان، دهان آتشین خویش را به خیابان زند گشود و رهگذران را شوكه كرد.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، در شیراز چند سینمای متروكه با فاصله كوتاهی، همسایگی تلخی را تجربه می كنند. بهمن نخستین سینمای زند بود كه در سال های اخیر تعطیل شد و آپارات آن برای همیشه از حركت ایستاد. پس از این سینما، "پرسیا" سنگینی آوار را بر شانه های نحیف خود احساس كرد و در یك بامداد كج خلق، فقط طاق آسمان را نشان داد.
سینما حافظ هم به پاركینگ مخروبه ای تبدیل شد و حالا تاول چرك آلودی در خیابان سعدی است. البته دیگر سینماهای خیابان زند هم وضعیت مساعدی ندارند و انگار برای نمایش فیلم، از گور برخاسته اند.
آتش بهمن این روزها به زمزمه ای پرحرارت تبدیل گشته و عده ای بر این اعتقاد دامن می زدند كه حریق از روی عمد بوده و برای تغییر كاربری از فرهنگی به تجاری، كبریت به دست مالك سینما كشیده شده است، تا این كه اظهار نظر آتش نشانی بر زمزمه های كینه توزانه و بی پایه خط بطلان كشید.
وقتی صندلی ها خبرساز می شوند
سینما بهمن با ۷۹۰ مترمربع زیربنا در سال ۱۳۳۶ با ظرفیت ۷۰۳ صندلی به همت اسماعیل گلستان با نام "مترو" راه اندازی شد. این سینما بعد از انقلاب در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفت و به "بهمن" تغییر نام داد. مدتی بعد از بازگشایی در اختیار حوزه هنری قرار گرفت و 2 سال پیش به بخش خصوصی واگذار شد.
رئیس كمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر شیراز چند روز پیش از آتش سوزی نسبت به تخلیه صندلی های این سینما اخطار داد و اظهار داشت: عده ای اصرار دارند خاطره مردم از سیما و منظر شیراز را تخریب كنند. "احمد تنوری" به صراحت اعلام نمود كه مالك سینما صندلی ها را از كوچه پشتی خارج كرده است. بعد از آتش سوزی هم "مهران بهرامی نژاد" شهردار منطقه 2 در چند مصاحبه ادعا نمود كه مالك سینما بهمن مجوز تغییر كاربری و اقدامات مربوط به بازسازی را نداشته است. این ادعا زمانی قوت گرفت كه در شبكه های اجتماعی درباره عمدی یا غیرعمدی بودن آتش سوزی مطالبی منتشر گردید. اما طبق نظر كارشناسانه سازمان آتش نشانی، علت آتش سوزی ایجاد مذابه های فلزی گداخته حاصل از برشكاری و جوشكاری در مجاورت مواد قابل اشتعال موجود در ساختمان بوده است. حریق سینما بهمن تا حوالی ساعت ۴ صبح روز جمعه دهم خرداد ادامه داشت و آتش نشانان ۱۰ ایستگاه آتش نشانی را به چهارراه زند كشاند.
اظهارات مالك سینما
مالك سینما بهمن در مورد شایعات اخیر، می گوید: متاسفانه عده ای تغییر كاربری را بهانه كرده اند و با نشر اكاذیب و شایعات بی اساس قصد تشویش اذهان و انحراف افكار عمومی را دارند.
كریم تیموری با نیم قرن سابقه فعالیت در حوزه سینما و سینماداری، می افزاید: در بعضی از رسانه ها و فضای مجازی انتشار یافته است كه صندلی های سینما بهمن را روز دوشنبه ششم خرداد از سینما خارج كرده ایم، در حالیكه سال ها از تخلیه سالن و انتقال صندلی ها می گذرد.
وی برای اثبات حرف های خود به تصاویر ضمیمه شده بر اظهارات كارشناس رسمی دادگستری اشاره و اضافه می كند: با استناد به تصاویر این نامه كه به تایید "محمدرضا شیرازی" كارشناس رسمی دادگستری رسیده است، صندلی های سینما بهمن را مدت ها پیش تخلیه كرده اند.
تیموری با اشاره به سند مالكیت این سینما كه در اسفند 96 صادر گردیده است، ادامه می دهد: آنها كه شایعه عمدی بودن حریق را مطرح كرده اند باید بدانند كه سند مالكیت به نام من با كاربری مصوب فرهنگی- تجاری صادر شده و آتش سوزی عمدی سینما دلیلی نداشته است.
ماجرای اصلاح كاربری و آتش
مالك سینما بهمن كه سال قبل در چند نامه مبحث ناایمن بودن بنای این سینما و خطرات جانی و مالی برای ملك های مجاور را به شهرداری و شورای شهر شیراز اعلام نموده است، می گوید: "لیلا دودمان" رئیس وقت كمیسیون فرهنگی شورای شهر طی نامه ای از "حیدر اسكندرپور" شهردار شیراز خواست در مورد بازسازی، تملك و یا معاوضه این سینما راهكاری عرضه نماید.
تیموری اضافه می كند: شهرداری شیراز هم به وضعیت اقتصادی حاكم بر جامعه اشاره و اعلام نمود كه پروژه های ناتمام شهری در اولویت قرار دارند و امكان تملك و بازسازی سینما میسر نیست.
وی كه طبق نظرات مكتوب كارشناسان شهرداری و دادگستری چاره ای جز تخریب بنای فعلی سینما و راه اندازی سالن جدید نمایش فیلم به انضمام واحدهای تجاری نداشته است، ادامه می دهد: سینماداری بخش خصوصی بدون در نظر گرفتن واحدهای تجاری امكان پذیر نبوده و اصلاح كاربری سینما بهمن به مجموعه فرهنگی- تجاری از جانب حوزه هنری تایید شده است.
مالك سینما بهمن با رجوع به اظهار نظر سازمان آتش نشانی در مورد حریق این سینما می گوید: برپایه اظهار نظر كارشناسی سازمان آتش نشانی حریق به علت استفاده از تجهیزات هوابرش و جوشكاری به منظور برش و جداسازی آهن آلات موجود بوده است.
تیموری با تاكید بر این كه شایعه عمدی بودن آتش سوزی سینما حاصل افكار عده ای سطحی نگر است، می افزاید: "اسدالله بهاری" نگهبان فعلی سینما بهمن در شرایط خطرناكی توسط ماموران زحمتكش و ایثارگر آتش نشانی نجات داده شد و جا دارد مراتب قدردانی خویش را از آنها اعلام كنم.
طبق گفته بهاری، عصر روز پنجشنبه نهم خرداد گروه پیمانكار در سینما بهمن مشغول كار بودند كه قسمتی از سالن گرفتار حریق می شود، اما وسعت شعله های آتش به اندازه ای نبوده كه احتیاج به خدمات اطفاء حریق از جانب آتش نشانان باشد و با آب، آتش را خاموش كرده اند.
وی پیش از خواب متوجه دود و بوی آتش می شود و پس از گذشت چند دقیقه توسط ماموران آتش نشان با تجهیزات ویژه از محل حادثه نجات داده می شود.
* بخشی از اسناد این گزارش، پیوست است
گزارش: امیر عفاف- خبرنگار ایسنا منطقه فارس1398/03/26
14:43:17
5.0 / 5
5505
تگهای خبر: حوزه هنری , خدمات , سینما , فیلم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال