كارگردان نمایش همزمان با روز عصای سفید مطرح كرد:

تماشاگر از دیدن كبوتری ناگهان لذت می برد

تماشاگر از دیدن كبوتری ناگهان لذت می برد به گزارش سام فیلم كارگردان نمایش «كبوتری ناگهان» با ابراز امیدواری از اینكه اجراهای بیشتری از این نمایش را بتواند با گروهی از نابینایان روی صحنه ببرد، اظهار داشت: اگر تهیه كننده ای حاضر به همراهی باشد آمادگی اجرای این نمایش را در شهرهای دیگر كشور و هم فستیوال های خارجی داریم چون مخاطب حتما از تماشای آن لذت می برد.


غلامرضا عربی در گفتگو با ایسنا بیان كرد: نمایش «كبوتری ناگهان» سومین اثری است كه همراه با گروهی از نابینایان آماده اجرا می نماییم. نخستین نمایش ما «فصل بهار نارنج» بود كه در جشنواره فجر هم اجرا شد و سال قبل هم نمایشی را با نام «شاباش خوان» نوشته محمد چرمشیر در خانه هنرمندان و اداره تئاتر اجرا كردیم و امسال همزمان با روز عصای سفید هم مقرر است نمایش دیگری را از محمد چرمشیر در پلاتو اجرای تئاتر شهر روی صحنه ببریم.
او افزود: این گروه از سال ۹۲ طی فراخوانی از میان نابینایان دور هم جمع شدند و گروه با سرپرستی من تحت عنوان گروه تئاتر «باران» كه فعالیت تئاتر حرفه ای هم می كند، شكل گرفت. این گروه تقریباً ثابت هستند و در هر نمایش تعداد بازیگرانش تغییراتی می كند ولی در عین حال حرفه ای ترین گروه تئاتر نابینایان كشور است كه آن هم به علت استمرار در اجرای نمایش بر مبنای استانداردهای مشخص بوده چون نمایشنامه هایی كه انتخاب شدند متعلق به نویسندگان برجسته كشور بودند و همینطور دكور و آكسسوار و لباس برای هر اجرا به صورت مجزا آماده می شود تا همان اتفاقی كه در جریان تئاتر حرفه ای رخ می دهد در اینجا هم تكرار شود.
به قول عربی این گروه 6 ماه تمرین كرده، در حالیكه نخستین نمایش خویش را ۱۴ ماه تمرین كرد و دومین نمایش هم 11 ماه طول كشید تا تمرین شود اما كم شدن مدت زمان تمرین یك اتفاق مثبت بودن كه در فرایند تولید رخ داده است
وی تصریح كرد: تماشاگر حرفه ای تئاتر حتما از تماشای این نمایش لذت می برد چون این بچه ها حدود یك ساعت روی صحنه بازی می كنند و دیالوگ می گویند و با میزانسن درست تصاویری را بدون استفاده از عصا به تماشاگران نشان می دهند طوری كه تماشاگر با عنایت به ماسكی كه روی صورت بازیگران هست تا لحظه آخر درگیر و شاید حتی متوجه نابینایی بازیگران نشود. ضمن اینكه تماشاگران نابینا هم می توانند به راحتی به تماشای این نمایش بیایند چون در انتخاب نمایشنامه طوری عمل می نماییم كه متن برای تماشاگر قابل فهم و درك باشد.
عربی درباره اجرا در مجموعه تئاتر شهر هم اظهار داشت: ما فقط سه شب در پلاتو اجرا تئاتر شهر روی صحنه می رویم كه این اتفاق به علت محدودیت سالن رخ داده اما امكان تمدید آن هست و امیدواریم شب های بیشتری اجرا داشته باشیم. البته اگر تهیه كننده ای از گروه حمایت كند، همیشه آمادگی داشتیم كه در شهرهای دیگر هم نمایش را اجرا نماییم و خیلی هم مشتاق هستیم كه در یك جشنواره خارجی حضور داشته باشیم.
به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، «كبوتری ناگهان»روایت حال و روز زنان اندرونی در خانه ای قجری است، خانم خانه به نام نزهت جهان نمی تواند برای فروغ حشام فرزندی به دنیا بیاورد. ازاین رو شوهرش زن دیگری به نام صنم اختیار كرده و دده های خانه درصدد این هستند كه این مساله را به او به یك طریقی بگویند و....
ندا سلیمانی، مریم دیهیم بخت، شیما شوری، معصومه عطائی، زهره مسعودی، حمید رضا كیانی خواه، زهره سادات میرشفیعیان و معصومه رزم آهنگ بازیگران این نمایش هستند.1398/07/23
15:06:15
5.0 / 5
4438
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال