حمیدرضا نعیمی:

پس از كرونا، یك خیابان طولانی را طی خواهم كرد

پس از كرونا، یك خیابان طولانی را طی خواهم كرد سام فیلم: «كرونا كه برود یك خیابان طولانی را از اول تا به آخر خواهم پیمود. این اتفاق غریب سبب شد حال زندانیان را بفهمم، اینكه چه دشوار است در یك فضای بسته گیر بیفتی، هر دو متر كه بروی، رو به رویت دیوار است. هیچ گاه نمی توانی یك مسیر مستقیم طولانی را طی كنی.»اینها قسمتی از جملات حمیدرضا نعیمی ـ نمایشنامه نویس و كارگردان تئاتر ـ است. وی در گفت وگویی با ایسنا از تجربیاتش در ایام كرونایی گفت. از اینكه در این دوران به چه چیزهایی می اندیشیده، از نمایشنامه های تازه اش گفت و از درس های مهمی كه این ویروس كوچك برای انسان ها داشته است.

او اظهار داشت: دو ماه است كه فقط سه بار برای خرید از خانه بیرون رفته ام. واقعا احساس می كنم شرایط بدنی خوبی ندارم چون در خانه های آپارتمانی امكان ورزش و جنب و جوش نیست. امیدوارم هرچه سریعتر برای سلامتی مان هم كه شده، این مساله برطرف شود. روزی كه كرونا برود، یك خیابان طولانی را از اول تا به آخر خواهم پیمود.


این نمایشنامه نویس افزود: حال می فهمم زندانیان چه حال غریبی دارند! وقتی دو متر می روند و به دیوار می خورند و هیچ گاه نمی توانند مسیری طولانی را به صورت مستقیم طی كنند.

او كه در تدارك اجرای نمایش تازه اش «فردریك» بود، كرونا را تجربه ای عجیب دانست و توضیح داد: ما نسبت به داشته های خود بی تفاوت شده بودیم و حال باردیگر آنچه را از وجودش بهره مندیم، درمی یابیم؛ چیزهایی مانند هوا، دوستان، خانواده، خیابان ها و...

به باور این كارگردان تئاتر، كرونا ترمز دستی خوبی بود برای مهار سرعت هول آوری كه این چند دهه به ما وارد شده است. سبب شد آرام تر شویم، فكر نماییم، اینكه كجا بودیم و كجا هستیم و چرا به این حال و روز اسفبار درآمدیم.

نعیمی سپس از دیگر خوبی های كرونا هم سخن اظهار داشت: بیش از آنكه اتفاقات دردآوری را كه به همه ما تحمیل كرد، به یاد آورم، فكر می كنم چه درس بزرگی برای مان بود، اینكه چقدر در جهان تنهاییم، چقدر بی دفاعیم، در مقابل یك ویروس كوچك چقدر بی دست و پاییم.

این بازیگر و مدرس تئاتر افزود: كرونا به ما یا داد بعضی از ما چقدر از فرهنگ ضعیفی برخورداریم. وقتی به ما سفارش می شود برای حفظ سلامتی خود و اطرافیان مان در خانه بمانیم، بعضی از ما نتوانستیم از قید ویلای شمال خود بگذریم تا جایی كه ناچار شدند برای نشاندن ما در خانه، به زور متوسل شوند. باید پلیس وارد می شد تا ما از روی اجبار به فكر جان دیگران بیفتیم.

او در ادامه به مطلب دیگری هم اشاره كرد: با كرونا خسارت چندین دهه كتاب نخواندن را فهمیدیم، اینكه به سبب همین مساله، چقدر عصبی، خودخواه و بی سواد شده ایم. دودش به چشم كسانی رفت كه خود این وضعیت را رقم زده و مردم را كم فرهنگ نگه داشته بودند و حالا خود به دردسر افتادند.

نعیمی با اعتقاد بر اینكه، «كرونا بیش از آنكه فاجعه باشد، فرصت بود»، درباره كارهای نوشتاری اش در این دوران اضافه كرد: در این روزها به خیلی چیزها فكر كردم؛ موسیقی های خوب گوش كردم، كتاب های خوب خواندم، فیلم و سریال های خوب دیدم. چند كار نوشتنی داشتم كه تنها در فرصتی می شد به آنها بپردازم؛ نمایشنامه هایی از سال ها قبل كه نیازمند بازنویسی بودند و من هر بار به سبب همان شتابی كه گفتم، فرصتی برای سر و سامان دادن به آنها نمی یافتم.

كارگردان نمایش های «شوایك» و «سقراط» از نگارش چند نمایشنامه تازه هم خبر داد: در این فرصت دو ماهه چند نمایشنامه دیگرم متولد شد؛ «لاله زار، تئاتر پارس» كه همانطور كه از نامش برمی آید، درباره قسمتی از تاریخ تئاتر ماست. سال های آخر فعالیت تئاتر پارس در لاله زار نو، سال هایی كه تئاتر لاله زار رو به خاموشی و افول می رفت. وضعیتی كه سبب شد خیلی از هنرمندان فعال آن در كمتر از یك سال از غصه دق كنند و بمیرند.

نمایشنامه دیگری هم نوشته ام برای اجرا در كافه ها. نخستین تجربه كافه ای من است، متنی است اقتباسی از داستان «از پا نیفتاده» همینگوی كه طبیعتا فضای غیرایرانی دارد.

بازیگر نمایش های «حضرت والا» و «ددالوس و ایكاروس» افزود: نمایشنامه كمدی «گرگاس ها» را هم نوشته ام كه یك كمدی سیاسی درباره فساد در حكومت گران است.

حمیدرضا نعیمی در آخر اظهار داشت: این روزها مشغول مطالعه درباره یك اثر تاریخی هستم كه فعلا ترجیح می دهم درباره آن توضیح بیشتری ندهم ولی زمان رخ دادنش به قبل از دوره قاجار برمی گردد. اگر درباره این طرح به قطعیت برسم، حاصل آن نمایشنامه ای است كه نگارشش بسیار دشوار خواهد بود.

این هنرمند قصد داشت نمایش «فردریك» نوشته اریك امانوئل اشمیت ـ نویسنده فرانسوی ـ را با ترجمه شهلا حائری از هفتم فروردین ماه در تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر به صحنه ببرد كه به سبب شیوع كرونا، از اجرای این نمایش بازماند.

منبع:

1399/01/24
15:07:47
5.0 / 5
3010
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال