امیریوسفی در گفت وگو با سام فیلم مطرح كرد:

عدم مشروعیت انتخابات شورای صنفی نمایش

عدم مشروعیت انتخابات شورای صنفی نمایش سام فیلم: محسن امیریوسفی با اعلان اینكه معتقد می باشد جلسه روز گذشته شورای صنفی نمایش برای برگزاری انتخابات مشروعیت نداشته است، اظهار داشت: سازمان سینمایی با دخالت مستقیم كوشش كرد شورای صنفی نمایش را دولتی كند.


او که تا روز گذشته ریاست شورای صنفی نمایش را برعهده داشت، معتقد است: این انتخابات مشروعیت ندارد، چون نه نماینده جدید کانون کارگردانان در آن حضور داشت و نه نماینده واقعی شورای عالی تهیه کنندگان. این جلسه، جلسه حذف کانون کارگردانان، حذف شورای عالی تهیه کنندگان و حذف خانه سینما بود، اما این اتفاق نشدنی است.
به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، روز گذشته دوشنبه ۲۲ اردیبهشت جلسه تقدیر از اعضای شورای صنفی نمایش با حضور محمد مهدی طباطبایی نژاد، غلامرضا فرجی و محمدرضا صابری از انجمن سینماداران، مرتضی شایسته از کانون پخش کنندگان، حسین فرح بخش و محمود رضوی از صنف تهیه کنندگان و محسن امیریوسفی در ساختمان وزارت ارشاد برگزار شده و ضمن اینکه سینماهای آزادی، کورش، مگامال، ماندانا، ایران، بهمن و فرهنگ بعنوان سرگروه معرفی گشتند، مرتضی شایسته بعنوان دبیر شورا انتخاب شده است.
این جلسه حاشیه هایی داشته که در رسانه ها از آن با عنوان "کودتا" در شورای صنفی نمایش هم یاد شد. محسن امیریوسفی، رئیس پیشین شورای صنفی نمایش توضیحاتی را درباره آن ارائه کرد.
او به ایسنا اظهار داشت: برای تودیع و تقدیر از دو سال حضور در شورای صنفی نمایش به سازمان سینمایی دعوت شدم؛ وگرنه محل جلسات شورای صنفی در ساختمان خانه سینماست. هفته قبل گفتند همه اعضای شورا به اضافه آقای فرحبخش حضور داشته باشند. بعنوان رئیس شورا متذکر شدم آقای فرح بخش از جانب شورای صیانت به خاطر اتفاقاتی که سال قبل رخ داد، منع حضور در جلسات را دارند، اما گفتند چون جلسه آخر و تقدیر است، دعوت شوند. من هم قبول کردم و خوشحال شدم که پس از مدت ها می توانیم ایشان را ببینیم. وقتی به جلسه آمدم، فکر نمی کردم این جلسه از تقدیر و تودیع به تخریب و توهین تبدیل گردد که در وزارت ارشاد انجام شد!
امیریوسفی در این زمینه اظهار داشت: این جلسه قرار بود آخرین جلسه شورای صنفی دوره ما باشد که به خاطر کرونا تعطیل شده بود و ما هم از جانب شورا همه اعضای قبلی را دعوت کردیم. به من اعلام نمودند جلسه اول شورای صنفی جدید هم روز چهارشنبه با اعضای جدید انجام می شود. در جلسه روز گذشته درباره تغییرات پایانی اساسنامه و سامانه مدیریتی فروش اکران هم صحبتهایی شد و اساساً این جلسه تودیع و تقدیر بود و رای گیری و حضور اعضای جدید در دستور کار این جلسه نبود. من درخواست دارم اگر دستور جلسه مکتوبی ابلاغ گردیده که در این نشست مقرر است رای گیری شود، منتشر کنند. بدین سبب من با این تصور در جلسه حضور یافتم تا عضو جدید را برای جلسه اول شورای صنفی جدید معرفی کنم. ضمن اینکه به کانون کارگردانان هم اعلام نشده بود که عضو جدید می بایست حضور داشته باشد! وقتی متوجه شدم مقرر است بدون حضور چند عضو موثر انتخابات برگزار شود، متذکر شدم که نماینده کانون کارگردانان حضور ندارد و باتوجه به عدم مشروعیت، جلسه آنرا ترک کردم.
امیریوسفی درباره اظهارات محمد مهدی طباطبایی نژاد معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی در خصوص اینکه نامه معرفی رضا درمیشیان بعنوان نماینده کانون کارگردانان را در آخر جلسه گرفته و از آن باخبر شده است، اظهار داشت: تکذیب می کنم و من وسط جلسه که صحبت از اعضای جدید شد، نامه کانون را نشان دادم و اعلام کردم که آقای درمیشیان بعنوان نماینده جدید کانون کارگردانان در جلسه چهارشنبه حضور خواهد داشت. امیدوارم آقای طباطبایی نژاد که ادعا می کنند فقط در آخر جلسه نامه و اسم نماینده جدید کانون را شنیده، به یاد بیاورد که پیش از انتخابات فرمایشی با شنیدن نام آقای درمیشیان گفتند ممکنست حضور آقای درمیشیان از سمت سازمان سینمایی تایید نشود! البته من این تهدید را به شوخی گرفتم. پس این مساله که آقای طباطبایی نژاد در آخر جلسه نام آقای درمیشیان را شنیدند، حقیقت ندارد.
اما در کمال تعجب آقای طباطبایی نژاد پس از شنیدن تغییر نماینده کانون و عدم حضورش، یک دفعه گفتند انتخابات را شروع نماییم. آقای فرح بخش هم مُصر به انتخابات بودند.
برای من سوال بود وقتی نماینده جدید کانون کارگردانان و نماینده رسمی تهیه کنندگان حضور ندارند، چطور مقرر است انتخابات صورت گیرد. آقای محمود رضوی هم که نماینده دوره قبل تهیه کنندگان بودند و مثل من برای تودیع حضور داشتند، اعلام نمودند که شورای عالی تهیه کنندگان هنوز نماینده ای معرفی نکرده که آقای طباطبایی نژاد گفتند، آقای فرح بخش نماینده تهیه کنندگان است.
امیریوسفی افزود: آقای طباطبایی نژاد در مصاحبه شان صراحتا اعلام نموده اند که آقای فرح بخش انتخاب خودشان بعنوان سازمان سینمایی است، خودشان یعنی دولت و این یعنی تعیین تکلیف و دخالت دولت برای صنف، اما ای کاش جرات می کردند و در جلسه روز گذشته هم صراحتا می گفتند که آقای فرحبخش نماینده ایشان است، نه نماینده شورای عالی تهیه کنندگان.
در این بین برایم جالب است که آقای فرح بخش هم که همیشه خودرا مبرا از دولت و تهیه کننده ای خصوصی و به اصطلاح مستقل می داند، چطور حاضر شدکه بعنوان فرد منتصب به وزارت ارشاد به شورای صنفی بیاید و عجیب تر آنکه انتخاب ایشان به این معناست که آقای طباطبایی نژاد رای شورای صیانت خانه سینما درباره آقای فرح بخش را هم به یاد نمی آورد! جالب است که پس از ترک جلسه، با آقای غلامرضا موسوی - رئیس شورای عالی تهیه کنندگان - صحبت کردم و به من گفتند که ما هنوز نماینده ای برای شورای عالی معرفی نکرده ایم.
رییس کانون کارگردانان افزود: به این ترتیب، ضمن آگهی به غیرقانونی بودن، جلسه را به نشانه اعتراض ترک کردم، چونکه نماینده قانونی جدید کانون کارگردانان و نماینده اصیل و رسمی تهیه کنندگان در جلسه حضور نداشتند، کانون کارگردانان در هیچ شرایطی تن به انتخابات دولتی و مخدوش برای صنف نمی دهد. از طرفی من چگونه می توانم در انتخاباتی شرکت کنم که بنا بر تقاضای خودم نماینده کانون برای شورای صنفی نیستم و برخلاف ادعای آقای طباطبایی نژاد، قبل از آن نام نماینده جدید را هم به صراحت در جلسه اعلام کردم و ایشان موضع منفی گرفت. اصلا مگر انتخابات فرمایشی شورای صنفی آن هم تحت نظر مدیر نظارت سینمایی می تواند انتخابات باشد؟!
او افزود: جلسه روز گذشته در سالن کوچک ارشاد برگزار شد، آقای طباطبایی نژاد باید بداند که انتخابات شورای صنفی آیینی دارد که مکان آن در خانه سینما با خوشامدگویی مدیرعامل خانه سینماست و بعد اعضای جدید شورا خودشان انتخابات را برگزار می کنند. ای کاش آقای طباطبایی نژاد در نخستین انتخابات شورای صنفی در دوره شان این آیین را از مدیران باتجربه ای چون آقای محمدرضا فرجی، آقای رضاداد، آقای حیدریان و آقای تابش می پرسیدند. آقای طباطبایی نژاد در جلسه روز گذشته به من گفتند از بیانیه ها و مواضع کانون کارگردانان ناراحت هستند. آقای فرحبخش هم با ادبیات خاص خودشان در مورد ۱۰۰ تهیه کننده کارگردانی که نامه اعتراض به نظامنامه تهیه کنندگی را نوشتند صحبت کردند و متلکی گفتند که با لبخندهای ملیح آقای طباطبایی نژاد همراه بود، که انگار از یکپارچه نشدن فرمایشی تهیه کنندگان ناراحت بودند.
او افزود: آقای طباطبایی نژاد گفته اند من زیر میز زدم، باید بگویم اصلاً میزی وجود نداشت. من در این نشست برای دیدن دوستان دوساله و خداحافظی از آنها رفتم و اعلام کردم دیگر در شورای صنفی نیستم، چون قصد ساختن فیلم دارم. این جلسه به اصطلاح قرار بود تقدیر باشد که البته به شیوه آقای طباطبایی نژاد انجام شد. بنده هیچ ادعایی نداشتم و در این دو سالی که در شورای صنفی نمایش بودم، اهتمام کردم در جایی که هستم، وظایف خودم را بعنوان نماینده کانون کارگردانان انجام دهم. شاهد شیوه کار من هم تهیه کنندگان و کارگردانان ده ها فیلمی هستند که در این دو سال اکران شدند.
امیریوسفی همین طور درباره اظهار نظر طباطبایی نژاد درباره حواشی امیریوسفی اظهار داشت: این که آقای طباطبایی نژاد برای حذف یک صنف بهتان بی ربط جنجال به خاطر پوشاندن حواشی مالی را پیش می کشد، بسیار موجب تاسف و شرم است و نشان از تنگ بودن قافیه است و به جلسه تودیع و تقدیر ربطی ندارد و تکرار همان حرف های روزنامه فلان است که در شان ایشان نیست. بیان تسویه وام بنیاد فارابی، به شورای صنفی نمایش چه ارتباطی دارد؟ تعجب می کنم چرا پای این مسئله را الان وسط کشیدند و یک سال قبل که من رئیس این شورا بودم، دندان به جگر گذاشتند؟!
او در آخر اشاره کرد: آقای طباطبایی نژاد صراحتا در مصاحبه گفته است که خودم انتخابات برگزار کردم و این صراحت ایشان در اقرار به دخالت دولتی در صنف جای تشکر دارد. در یک کلام، سازمان سینمایی شورای صنفی نمایش را بطور کامل در اختیار خود قرار داد. این انتخابات مشروعیت ندارد، چون نه نماینده جدید کانون کارگردانان در آن حضور داشت و نه نماینده واقعی شورای عالی تهیه کنندگان. باز هم می گویم این جلسه، جلسه توبیخ کانون کارگردانان به خاطر مواضع مستقلش بود و جلسه حذف و تنبیه شورای عالی تهیه کنندگان به خاطر یکپارچه نشدن بود. این جلسه انتخابات فرمایشی شورای صنفی جلسه حذف خانه سینما بود، اما این اتفاق نشدنی است. کانون کارگردانان تاوان استقلال خود و بیان نظرات صریح خودش را می دهد و شورای عالی تهیه کنندگان هم تاوان اطاعت نکردن از فرمان یکپارچه شدن آقای طباطبایی نژاد را می دهد. امیدوارم آقای انتظامی زودتر به این مسئله وارد شود تا این بحران بزرگ تر نشود. داشتن یک شورای صنفی نمایش حاکمیتی و دخالت مستقیم دولت در صنف، اتفاق خوبی نیست.
منبع:

1399/02/23
23:54:07
5.0 / 5
2829
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال