تئاتر و آفتاب و كرونا در چهارراه ولیعصر

تئاتر و آفتاب و كرونا در چهارراه ولیعصر سام فیلم: ساعت 5 عصرهای بهاری، پیاده روهای چهارراه ولیعصر چندان پرتردد نیستند؛ حتی دستفروش هایی كه هر روزی برایشان شب عید است هم چندان بساط نمی كنند. آنها منتظر می مانند تا آفتاب كمی بالا برود و گرما قابل تحمل شود. گروه های نمایش خیابانی اما در همان ساعات گرم، نمایش هایشان را اجرا كردند.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، ساعت ۵ عصر روز ۲۱ خرداد سرانجام پس از چهار ماه سکوت، بار دیگر صدای بازیگران در فضای بیرونی مجموعه تئاتر شهر شنیده شد. در این روز با اجرای پنج نمایش خیابانی، تعطیلات کرونایی تئاتر به انتها رسید، اما این که این شروع باردیگر چقدر مورد استقبال مخاطبان بوده است، نکته ای است قابل تأمل.
نمایش های خیابانی عموما مخاطبان خودرا دارند. رهگذرانی که گاه از سر کنجکاوی گردن می کشند و نگاهی به این اجراها می اندازند. حالا اگر این نمایش بتواند در همان نگاه اول، مخاطب را جذب نماید که تماشاگری برای خودش دست و پا کرده و برایش نقطه امیدی است.
اجرای نمایش های خیابانی برای تماشاگران رایگان است. قرار نیست تماشاگر برایش بلیتی تهیه نماید. لازم نیست از اول تا به آخر نمایش را دنبال کند. می تواند از میانه اجرا، نظاره گر نمایش باشد یا اگر نمایش جذبش نکرد، پس از پنج دقیقه سرش را پایین بیندازد و برود. شاید همین چیزهاست که سبب می شود نمایش های خیابانی معمولا با استقبال تماشاگران رو به رو شوند اما همین استقبال هم شرایطی می طلبد. چرا تماشاگر باید در برق آفتاب بایستد تا تئاتر تماشا کند؟! و حالا اینکه مسئولان تئاتر به چه دلیلی تصمیم گرفته اند اجراهای خیابانی ساعت ۵ عصر برگزار شوند، پرسشی منطقی بنظر می رسد.
در فضای باز تئاتر شهر صندلی های نسبتا زیادی چیده شده است؛ صندلی هایی با فاصله اجتماعی یک و نیم متری اما کمتر تماشاگری طاقت این را دارد که در برق آفتاب روی این صندلی ها جای بگیرد و تئاتر خیابانی ببیند. با این وجود در هر گوشه ای که درختی سایه انداخته، جمعیت بیشتری در پناه آن به تماشا ایستاده اند. با این تفاوت که فاصله اجتماعی شان خیلی کمتر از یک متر و نیم است.
مسئولان دفتر تئاتر خیابانی به این فکر می کنند که شاید ساعت برنامه را تغییر بدهند تا مخاطبان بیشتری به تماشای این نمایش ها ترغیب شوند. آنها فعلا در حال آزمون و خطا هستند.
سکویی در نظر گرفته شده برای حضور بازیگران و نخستین نمایشی که اجرا می شود، «کویید ۱۸» به کارگردانی امیرحسین انصافی است. بعد از آن چهار گروه دیگر هم در نوبت اجرا هستند. گروه های اجرایی در فرصتی بسیار اندک شاید در حد یکی دو روز نمایش های خودرا برای این اجراها آماده کرده اند. عنوان برنامه، «من، تو، ما، تئاتر، زندگی، کرونا» است. به گروه ها پیشنهاد شده بر این تیتر متمرکز شوند ولی الزامی به این پایبندی هم نیست و برخی، نمایش هایشان را با موضوعات دیگری اجرا می کنند.
مقرر است این برنامه به مدت ۱۰ روز یعنی تا اختتام خرداد ادامه داشته باشد و گروه های نمایشی هر یک نمایش هایشان را در چندین نوبت اجرا کنند. برای هر نمایش مدت زمانی ۳۰ دقیقه ای در نظر گرفته شده است.
امیرحسین انصافی هنرمند تئاتر که نخستین اجرای این برنامه را دارد، می گوید: این یک شروع است ولی حتما در ادامه بهتر خواهد شد و مردم هم بیشتر استقبال می کنند.
برمبنای برنامه اولیه، اجرای این نمایش ها ساعت ۵ تا ۷ هر روز عصر انجام می شود ولی شاید دفتر تئاتر خیابانی به این نتیجه برسد ساعت دیگری را انتخاب نماید.
منبع:

1399/03/22
13:54:45
5.0 / 5
2510
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال