هر ۳۳ ثانیه یك ایرانی كرونایی می شود

آغاز پویش من-ماسك-می زنم

آغاز پویش من-ماسك-می زنم به گزارش سام فیلم معاون كل وزارت بهداشت با اشاره به اهمیت استفاده از ماسك و اعلام آغاز پویش ˮ#من-ماسك-می زنمˮ از امروز، اظهار داشت: رعایت فاصله فیزیكی یك متری ۸۲ درصد، استفاده از ماسك ۸۵ درصد و استفاده از پوشش محافظ چشمی ۷۸ درصد انتقال ویروس را می كاهد.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، دکتر ایرج حریرچی در ارتباط ویدیو کنفرانسی با خبرنگاران، اظهار داشت: حالا در اغلب کشورهای دنیا برای تأمین معیشت مردم و علل اقتصادی، بازگشایی ها انجام شده است. در شرایط فعلی فعالیت اقتصادی و اجتماعی، مهم ترین مواردی که سبب کاهش انتشار کرونا می شوند، رعایت فاصله یک متری با دیگران و استفاده از پوشش محافظ چشمی و استفاده از ماسک است.
#من-ماسک-می زنمحریرچی اظهار داشت: رعایت فاصله فیزیکی یک متری ۸۲ درصد، استفاده از ماسک ۸۵ درصد و استفاده از پوشش محافظ چشمی ۷۸ درصد انتقال ویروس را می کاهد که ارقام بسیار مهم و قابل تاثیری هستند. خوشبختانه از امروز پویش استفاده همگانی از ماسک با هشتگ "من-ماسک-می زنم" در کشور شروع می شود که انتظار ما از همگان این است که با هر دیدگاه و نظری در این کار بزرگ، همکاری و همراهی داشته باشند. در این روزها یکی از مهمترین موارد مصداقی امر به معروف و یکی از مهم ترین مصادیق نوع دوستی و علاقه مندی به ایران عزیز، استفاده از ماسک توسط خودمان و سفارش استفاده از ماسک به دیگران است.
چالش مبتلایانِ بدون علامتوی تصریح کرد: جوانان و نوجوانان و حتی کودکان به ظاهر سالم یا دارای علایم خفیف بیماری کرونا، عامل مهم انتقال بیماری به دیگران خصوصا پدر و مادرها و افراد مسن هستند. بنابر اعلام مرکز کنترل بیماری های ایالات متحده به ازای هر نفر بیمار تشخیص داده شده کرونا ۱۰ نفر مبتلای دیگر در سطح جامعه وجود دارد که تشخیص داده نمی شوند.
وی اظهار داشت: در افراد زیر ۵۰ سال و خصوصا در افراد جوان و با سن کم احتمال مبتلا شدن به بیماری بدون علامت و کم علامت بسیار زیاد است. جوانان مبتلا ناخواسته و نادانسته اطرافیان خویش را به بیماری مبتلا می کنند که گاهی منجر به مرگ و میر و بستری طولانی مدت این افراد می شود.
هر مبتلای بدون علامت، ۴۰۶ نفر را مبتلا می کندحریرچی افزود: در این مقطع حساس زمانی از لحاظ مبتلا شدن به کرونا با رعایت دستورالعمل های ساده و بهداشتی مانند استفاده همگانی از ماسک در خارج از منزل و شست وشوی مرتب دست و ترویج این اقدامات، جوانان می توانند نقش بسیار مهمی در کاهش شیوع بیماری ایفا کنند. فراموش نکنیم هر نفر مبتلای بدون رعایت فاصله گذاری اجتماعی می تواند ۴۰۶ نفر را به صورت مستقیم و غیرمستقیم به کرونا مبتلا کند.
وی تصریح کرد: افرادی که قبلا به کرونا مبتلا شدند و افرادی که آنتی بادی آنها بر مبنای آزمایش مثبت شده و تصور می کنند ایمن هستند، همچنان باید فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند؛ چونکه هنوز بر مبنای مستندات علمی نمی توان اعلام نمود که این افراد در مقابل کرونا ایمن هستند. رسیدن تعداد مبتلایان به کووید-۱۹ در جهان به حدود ۱۰ میلیون نفر و مرگ و میر نیم میلیون نفری این بیماری زنگ خطر جدی است.
هر ۳۳ ثانیه یک ایرانی کرونایی می شودهر ۱۳ دقیقه یک بیمار کرونا در کشور جان می بازدوی اضافه کرد: هر ۳۳ ثانیه در کشور ما یک نفر به کرونا مبتلا می شود و هر ۱۳ دقیقه یک نفر در کشور به علت کرونا فوت می کند، این مورد زنگ خطری است که باید تلاش نماییم فاصله گذاری را بیشتر رعایت نماییم.
حریرچی افزود: با این که ایران از نظر تعداد خالص مبتلا و تعداد خالص ناشی از مرگ ناشی از کووید-۱۹ به ترتیب رتبه ۱۰ و ۹ جهانی را دارد و معمولا این قسمت مورد توجه قرار می گیرد، اما از نظر تعداد موارد مبتلا شدن و تعداد خالص مرگ به ازای یک میلیون نفر جمعیت به ترتیب رتبه ۴۷ و سی ام دنیا را با ۲۵۶۱ مورد مبتلا شدن به ازای یک میلیون نفر جمعیت و ۱۲۱ مرگ در یک میلیون جمعیت را دارد.
وی اضافه کرد: خوشبختانه با اقدامات مردم و وزارت بهداشت گرچه توانستیم بیماری را کنترل نماییم، اما کافی نیست. در بعضی استان ها با شدت بیماری مواجهیم و اقدامات استانی و شهرستانی مان خصوصا در شهرستان های قرمز باید به حداکثر ممکن صورت گیرد که نیازمند همکاری مردم و همراهی تکت تک افراد جامعه است. عاجزانه و دوستانه خواهش می نماییم که برای سلامت خودتان و برای رفع مشکلات کارکنان بهداشت و درمان حداکثر رعایت پروتکل ها را داشته باشید.
دوگانه "اقتصاد" و "سلامت" در بحران کروناوی در پاسخ به سوالی درباره برخی اظهارات در خصوص عجولانه بودن برخی بازگشایی ها اظهار داشت: دوگانه رعایت معیشت مردم و اهداف اقتصادی با هدف به حداقل رساندن بیماری، در همه کشورهای جهان مطرح است. گروهی امکان دارد فقط از منظر بیماری نگاه کنند و درخواست تعطیلی های طولانی مدت را داشته باشند، این درحالیست که در تمام کشورهای دنیا مشخص شده که این مورد ممکن نیست. باید در نظر داشته باشیم که مهم ترین عامل مخل و مضر سلامت، فقر است و بیماری ناشی از فقر بدترین نوع بیماری هاست. ازاین رو کشور ما هم مانند سایر کشورهای دنیا ملاحظات اقتصادی را لحاظ کرده است.
حریرچی افزود: در یکی از کشورهای نزدیک ما از آنجائیکه اقتصاد کشور بر اساس گردشگری می باشد اعلام نموده اند که توریست را می پذیریم و اگر هر گردشگیری مبتلا به کرونا شد ۳هزار دلار خسارت به وی می دهیم. ازاین رو میان این دوگانه اقتصاد و سلامت باید تعادل ایجاد شود و همانطور که رئیس جمهور گفتند اگر ستاد ملی کرونا به این نتیجه برسد که بازگشت محدودیت ها لازم است، بر مبنای تقسیم بندی شهرستانی و استانی اقدام خواهد شد.
وی همینطور در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره از سرگیری اجرای طرح ترافیک و عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی در مترو و وسایل حمل و نقل عمومی اظهار داشت: در موضوعاتی مانند طرح ترافیک بر مبنای تصمیمات ستاد ملی عمل می شود. در بیماری کرونا اصل بر آن است که ما مواجهه اجتماعی را به حداقل برسانیم اما این موارد برپایه بحث اغنایی در ستاد ملی کرونا و ستاد استانی تصمیم گیری می شود و اقدام بر اساس تصمیم ستاد ملی خواهد بود.
چرا در حمل و نقل عمومی، فاصله گذاری اجتماعی رعایت نمی شود؟ وی درباره عدم رعایت فاصله گذاری های اجتماعی در ایرلاین ها و وسایل حمل و نقل عمومی اظهار داشت: فاصله گذاری اجتماعی بسته به رفتاری است که مردم انجام می دهند. در مورد هواپیماها هم قبلا حوزه هواپیمایی اعلام می کرد که با صندلی های پُر هم پرواز برایش مقرون به صرفه نیست و مردم هم امکان پرداخت افزایش قیمت بلیت ها به دنبال اجرای فاصله گذاری ها را ندارند. بسیاری از شرکت های هواپیمایی بزرگ دنیا ورشکست شده اند و چنین چیزی را نمی توانند اجرا کنند. اما از سوی دیگر مشاهده می نماییم که به تعداد قابل توجهی از مردم ماسک و دستکش داده می شود اما تعداد زیادی از آنها ماسک را استفاده نمی کنند. ازاین رو برخی موارد به رفتار اجتماعی خود مردم بازمی گردد.
حریرچی اظهار داشت: مترو هم بر مبنای انبوه بری طراحی شده است، اما در مترو هم سفارش مان به حداقل رساندن مسافر تا حد ممکن و رعایت مسایل بهداشت فردی توسط مردم است. مردم باید توجیه شوند که از ماسک استفاده کنند. ما نمی توانیم درخواست این را داشته باشیم که کارخانجات تعطیل باشند، ادارات و دانشگاه ها و مدارس تعطیل باشند اما در اجتماع شاهد این باشیم که مردم به فراوانی شمال روند و عروسی و اجتماعات دیگر برگزار گردد.
وی اضافه کرد: ازاین رو باید تصمیم همگون بگیریم. حتی اگر کل کشور تعطیل شوند برخی جاها باید باز باشند و بعنوان مثال نمی توان بیمارستان و آتش نشانی و شهرداری و پلیس و... را تعطیل کرد، از طرفی هم همه این مشاغل نیازمند رفت و آمد هستند. بنابراین درخواست ها باید متعادل باشد. آگاه سازی مردم در رعایت فاصله گذاری اجتماعی بسیار مهم می باشد.
وی همینطور در پاسخ به سوالی درباره افزایش خشونت خانگی در بحران کرونا و ایام قرنطینه و برخی اظهارات در خصوص به خط قرمز رسیدن آن، اظهار داشت: اینکه آمارها به خط قرمز رسیده درست نیست، اما خشونت خانگی، فرزندآزاری و همسرآزاری ولو یک مورد هم اضافه و مازاد است. در بعضی از کشورهای دنیا این موارد به طرز قابل توجهی افزایش پیدا کرد. در کشور ما هم هم از راه اداره کل سلامت روان وزارت بهداشت و هم از راه سازمان بهزیستی و هم سایر سازمان های دولتی و خصوصا سازمان های مردم نهاد در این حوزه اقداماتی انجام می شود. امیدواریم با عنایت به فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی شاهد حتی یک مورد از این موارد نباشیم.
حریرچی همینطور در پاسخ به سوالی درباره کمبود برخی داروهای پزشکی هسته ای، اظهار داشت: در بعضی از داروهای پزشکی هسته ای و در مقطعی کمبودهایی بوجود آمده بود، البته قسمتی از مبحث هم بستگی به سیاست های توزیعی دارد، یعنی مواد هسته ای با عنایت به نیاز کشور توزیع می شود که جزئیات آنرا بهتر است از حوزه مربوطه بپرسید و در این مورد اطلاعات دقیق امروز را ندارم.
کمبود جهانی واکسن آنفلوآنزا و اقدام وزارت بهداشتمعاون کل وزارت بهداشت در ادامه درباره تمهیدات در نظر گرفته شده برای تأمین واکسن آنفلوآنزا برای پاییز و زمستان سال جاری، اظهار داشت: در مورد واکسن آنفلوآنزا ما حتما سال جاری مصرف مان بیشتر خواهد بود، خصوصا برای افراد در معرض ریسک بالا، زنان باردار، سالمندان، افراد دارای بیماری های زمینه ای و... در همین راستا هم اقدامات قابل توجهی برای تهیه این واکسن انجام شده است. البته کمبود جهانی در مورد واکسن آنفلوآنزا وجود دارد، ولی حتما اقداماتی انجام می دهیم که افراد در معرض خطر استفاده مناسب از آنرا داشته باشند.

آخرین اطلاعات از علایم کووید-۱۹حریرچی در پاسخ به سوالی درباره آخرین اطلاعات از علایم بیماری کووید-۱۹، اظهار داشت: توجه کنید که کل علم بشر درباره بیماری کووید-۱۹ محدود به همین چند ماهی است که بیماری از چین شروع شده است و بر همین مبنا خیلی از وجوه بیماری هنوز ناشناخته است.
وی اضافه کرد: بیماری می تواند خویش را به اشکال گوناگون و با علایم مختلف نشان دهد. برای برخی بیماری ها مانند حصبه و سل و... نماهای گوناگونی داشیم و از آنجایی که این بیماری ها در طولانی مدت وجود داشتند، علایم آنها طبقه بندی شده است. بر همین مبنا انتظار می رود که هنوز وجوه متفاوتی از کرونا را بببنیم. باید توجه کرد که قسمت عمده ای از این وجوه جدید، قبلا هم بودند، اما مورد شناسایی قرار نمی گرفت.
حریرچی درباره وضعیت رعایت پروتکل های بهداشتی، اظهار داشت: متاسفانه رعایت پروتکل های بهداشتی به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. البته باید توجه کرد که رعایت پروتکل های بهداشتی به معنای معجزه و چاره ۱۰۰ درصدی نیستند. بعنوان مثال گفته می شود که مسافرت احتمال انتقال بیماری را زیاد می کند، رعایت پروتکل بهداشتی مقداری آنرا می کاهد یا مثلا عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در رستوران ها میزانی انتقال را زیاد می کند. هرچند که در مواردی شاهد تخلف مراجعین و عرضه کنندگان خدمات در رعایت پروتکل های بهداشتی و درمانی هستیم که مشکلات را مضاعف می کند.
وی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت انتشار کرونا در کشورهای همسایه ایران بخصوص در کشور جمهوری آذربایجان، اظهار داشت: ما وضعیت همه کشورهای همسایه را رصد می نماییم. چونکه ویروس کووید-۱۹ بیماری جهانی و با انعکاس منطقه ای است. ازاین رو تا زمانی که حتی یک مورد ویروس در یک کشور از جهان وجود دارد، همه مردم جهان و دولت ها باید هوشیار باشند تا با بازپدیدی و انتشار جدید ویروس مواجه نشوند. امیدواریم با تدابیری که دولت آذربایجان اتخاذ کرده، در پیشگیری از شیوع این بیماری موثر باشد، اما وزارت بهداشت ایران آمادگی کامل دارد که در صورت احتیاج به برادران و خواهران خود و مردم آذربایجان هرگونه کمکی انجام دهد.
حریرچی اضافه کرد: ما در این عرصه تجربیات موفقی داریم و کاملا آماده هستیم که این تجربیات را در اختیار دوستان مان در کشور آذربایجان و سایر کشورها بگذاریم. حتی اگر درخواست باشد، می توانیم تیم متخصص اعزام نماییم و همینطور آمادگی کامل برای ارسال تجهیزات تست و موارد بیمارستانی داریم. در خیلی از موارد به خوکفایی رسیدیم و امکان صادرات هم داریم.
آخرین وضعیت پرداخت مطالبات بیمارستان هامعاون کل وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره مطالبات بیمارستان ها، اظهار داشت: در ماه های گذشته با عنایت به اقداماتی که خصوصا سازمان تأمین اجتماعی انجام داده، بدهی معوقه بیمارستان ها را به میزان قابل توجهی تسویه کرده است. همینطور سازمان بیمه سلامت هم در پرداختی هایش تسریع انجام داده است. باید توجه کرد که هزینه بیمه ها در ماه های اخیر به علت کاهش رجوع مردم، کاهش یافته است. حالا مقداری افزایش رجوع به علت بیماری کووید-۱۹ داریم، اما کماکان مراجعات بیمارستانی و هزینه های بیمه نسبت به قبل کمتر شده است. قسمتی از هزینه های متعارف بیماران کووید-۱۹ را بیمه ها پرداخت می کنند. البته یکسری هزینه های جدید از نظر وسایل حفاظتی داریم که گاهی از هزینه های اصلی بیماری قابل توجه تر می شود.
وی اضافه کرد: گاهی برای یک روز یک بیمار تا حدود ۷۵۰ هزار تومان وسایل حفاظتی مصرف می نماییم، در حالیکه هزینه تخت روز یک بیمار در بخش غیر آی سی یو زیر ۳۰۰ هزار تومان است. این هزینه های جانبی زیاد است که از جانب خود وزارت بهداشت تأمین می شود. ما مجبور شدیم هزینه های قابل توجهی در حوزه اکسیژن ساز و تخت های مراقبت ویژه تنفسی داشته باشیم که هم هزینه های سرمایه ای و هم هزینه های جاری مازاد محسوب می شوند. حتی دفع موارد زاید پزشکی، لباس بیماران و... پرهزینه است که با کمک دولت آنرا تدبیر می نماییم.
تفویض اختیار به استان هاحریرچی در پاسخ به سوالی درباره اعمال محدودیت ها در شهرستان هایی که وضعیت قرمز دارند، اظهار داشت: از حالا به بعد عمده موارد تصمیم گیری هایمان درباره محدودیت ها با مبنای شهرستانی و با مکانیزم آسانی که از راه استانداران و وزاری کشور و بهداشت خواهد بود، تدبیر شده است. برای برخی استان ها مجوز اقدامات شهرستانی صادر گردیده است که ادامه دارد. نحوه اعلام این موارد، شهرستانی و استانی است و به صورت کشوری اعلام نمی گردد.
وی اضافه کرد: با عنایت به نمای متفاوتی که از نظر منحنی جمعیت شناسی و همه گیری که در استان های مختلف داریم که برخی استان ها اوج بیماری شان در اسفند، برخی در فروردین و برخی در خرداد ماه بوده است، بطور قطع تصمیمات شهرستانی با عنایت به این موضوع، با عنایت به ملاحظات فرهنگی، اجتماعی و قومیتی استان ها گرفته می شود. اغلب استان ها عید نوروز جشن اصلی شان بود، اما در بعضی استان ها عید فطر را بعنوان عید اصلی تلقی می کنند. در بعضی استان ها مجالس تحریم کاملا کنترل شده است، اما در بعضی استان ها با شدت زیادی وجود دارند و سفارش های ما راه به جایی نبرده است. بر همین مبنا تصمیمات استانی خواهد بود و اعلام می شود.
وی درباره حادثه بمباران شیمیایی سردشت هم اظهار داشت: هم متاسفیم که این حادثه توسط دشمن بعثی پیش آمد و هم متاسفیم که جامعه جهانی هم در زمان وقوع حادثه و هم پس از آن، کوتاهی کرد و روش مقابله ای مناسبی نداشت. سال هاست در خدمت مردم سردشت و حادثه دیدگان ایرانی و حتی عراقی هستیم و تا جایی که بتوانیم به این عزیزان عرضه خدمت می نماییم.
وی در پاسخ به سوالی درباره گرفتاری چند اندامی در بیماری کووید-۱۹، اظهار داشت: ویروس کرونا از ابتدا هم به صورت سیستماتیک اقدام می کرد و وجه بارز آن در ریه و به صورت تنفسی بود. حال به تدریج متوجه شدیم که کرونا اثرات عصبی هم می دهد و می تواند حس بویایی و چشایی را از بین ببرد و بعد اثراتش در عروق مشخص شد که می تواند در عروق اثرات انعقادی داشته باشد که این عروق در اعضای مختلف هستند و می توانند اثرات خویش را نشان دهند. در بعضی موارد علایم گوارشی و در بعضی موارد علایم سیستماتیک ویروس مانند تب، درد عضلانی و... خویش را نشان داده است. این ها علایم متنوعی است که ویروس می تواند در اعضا و ارگان های مختلف داشته باشد.
حریرچی افزود: ضمن اینکه باید توجه کرد که پس از اینکه ویروس به مرحله ای رسید و درگیری به وجود آمد، مانند سایر عوامل عفونی شامل ویروس و یا باکتری سبب سلسله وقایعی می شود که ناشی از واکنش بدن به این ویروس می باشد و بدن گاهی با خودش هم وارد جنگ می شود. یعنی با ریه صدمه دیده وارد جنگ می شود و گاهی آثار کلیوی و کبدی دیده می شود. ضمن اینکه درمان های طولانی مدتی هم که بری این بیماری انجام می شود و همانطور که همیشه می گوییم دارو سم است، خود داروها خودشان عوارض جانبی دارند که به ویروس کرونا هم اختصاص ندارد. در عین حال بستری طولانی مدت در بیمارستان می تواند عفونت های منتقله از بیمارستان ها را تشدید کند. حتی بستری در آی سی یو و لوله گذاری تنفسی احتمال درگیری با باکتری ها و سایر عوامل ویروسی و قارچ ها را زیاد می کند. ازاین رو مجموعه اتفاقاتی است که یک بیماری شدید و طولانی مدت می تواند ایجاد کند.
قدم های خوب ایران درباره واکسن کروناوی در پاسخ به سوالی ایسنا، درباره وضعیت واکسن کرونا که چندی قبل وزیر بهداشت درباره آن صحبت کرده بود، اظهار داشت: ما هم مانند سایر کشورهای دنیا، درباره انواع روش هایی که منجر به تولید واکسن می شود و انواع روش های رایج بر روی این مورد کار می نماییم و هم از طرفی مانند سایر کشورها روی این مورد کار می نماییم که اگر کشوری توانست واکسن تولید نماید، ما هم بتوانیم سریع آنرا تکثیر نماییم که نیازمند متدولوژی های علمی است و امیدواریم به محض اینکه خبرهای قطعی خوب داشته باشیم، فورا به مردم اعلام می نماییم. قدم های خوبی در این حوزه برداشته شده است.
کاهش مرگ ناشی از کرونا نسبت به موارد بستریحریرچی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، درباره علت سه رقمی شدن مرگ های ناشی از کرونا در کشور، اظهار داشت: نسبت مشخصی بین میزان ابتلا، میزان بستری و میزان مرگ و میر وجود دارد. خوشبختانه در ماه های گذشته موارد مرگ و میرمان نسبت به موارد بستری به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده است. اما ما هم مانند همه کشورهای جهانی باید دقت کنیم که اولا ما کشور وسیعی هستیم و بعضی از استان هایی که در اسفند ماه و فروردین ماه درگیر نشده بودند، علیرغم اینکه تصور می شد که فصل گرما، فصل آرامی باشد، به علت کاهش فاصله گذاری های اجتماعی که به علت معیشت و اقتصاد مردم، غیرقابل اجتناب بود، هم موارد ابتلایمان افزایش یافت و هم موارد بستری و مرگ و میرمان افزایش یافت.
وی اضافه کرد: همینطور مرگ هایمان در بعضی استان ها اثر تجمعی بستری است که معمولا بیمارانی که بیماری منجر به فوت شان می شود، مدت بیشتری تا چند هفته و یک ماه بستری بودند. امیدواریم با تدابیری که انجام می شود بتوانیم مبحث را از سرچشمه ببنیدیم. یعنی تا زمانیکه ویروس در سطح جامعه است، بیماریابی صورت گیرد، اما افرادی که بیماری زمینه ای یا سن بالا دارند، خصوصا چاقی، برخی بیماری های قلبی و عروقی و برخی سرطان ها را دارند، خیلی مراقب باشند. چونکه اگر ویروس به این افراد برسد، مرگ و میر بالایی را می دهد. وزارت بهداشت در قسمتی از وظایفش در ابتدای زنجیره قرار دارد، اما قسمت عمده فعالیت هایش در انتهای زنجیره است که مبتلایان را نجات دهد. قسمت موثر مقابله با ویروس راهش با درمان و بیمارستان و گسترش آی سی یو نیست، بلکه راه اصلی آن رعایت فاصله گذاری اجتماعی و بهداشت فردی است که تعداد کمتری مبتلا شوند. اگر تعدادی مبتلا شوند، قاعدتا افرد در معرض خطر و دارای بیماری های زمینه ای، بیماری در برخی از این افرد به شرایط بد بیماری و مرگ و میر منجر می شود.
ایمنی جمعی؛ آری یا خیر؟ وی در پاسخ به سوالی درباه میزان اثرگذاری ایمنی جمعی در حوزه کرونا، اظهار داشت: برخی کشورها به طرف ایمنی جمعی رفته اند. حتی کشور پیشرفته ای مانند سوئد به این سمت حرکت کردند، اما گرفتار شکست خیلی بدی شدند که منجر به عذرخواهی شان شد. باید توجه کرد که حرکت به سمت ایمنی جمعی یا جمعیتی و یا ایمنی رمه ای به صورت منفعلانه، کاملا اشتباه است و سیاست ما این نیست. چونکه وقتی به این سمت می روید، حتما در این راه تعداد قابل توجهی مبتلا شده، بدحال شده و فوت می کنند. روش مطلوب ایمنی جمعیتی از راه ایجاد واکسن است. یعنی واکسن تزریق شود، مردم ایمن شوند و زنجیره انتقال بسته شود.
حریرچی افزود: در عین حال هنوز معلوم نیست که کسانی که مبتلا می شوند، ایمنی طویل المدتی خواهند داشت یا خیر. نکته ای که معاون بهداشت اعلام نمودند این بود که ۴۰ رصد مبتلا شدند، نه اینکه ۴۰ درصد ایمن می شوند. چونکه طبق بررسی هایی که انجام شده اگر شدت علایم در افرادی که مبتلا می شوند، کم باشد یا بی علامت باشند، میزان آنتی بادی موجود در سرم شان به سرعت در عرض چند هفته کاسته می شود و کسانی هم که دارای علایم بودند، میزان سطح آنتی بادی در بدن آنها هم کم می شود. حال نمی دانیم آیا این آنتی بادی ایمنی دائمی می دهد یا ایمنی موقت می دهد و این ایمنی برای چه مدتی است.
وی همینطور اظهار داشت: وقتی با عنایت به ضریب مولد پایه و مولد موثر برای ایمنی جمعیتی با واکسن یا هر روش دیگر، ایمنی معینی را تعیین می نماییم، به مفهوم این نیست که انتقال ویروس در جامعه به صفر می رسد، بلکه انتقال ویروس خیلی کند می شود. در بعضی واکسن های ایمنی زا باید دوز واکسن یادآور بزنیم. یعنی واکسن دائمی نیست. بعنوان مثال در آنفلوآنزا هم واکسن موقت است و سالانه باید واکسن جدید تزریق شود.
سه سفارش برای مقابله با کروناحریرچی در پاسخ به سوالی درباره الزامی شدن استفاده از ماسک در جامعه، اظهار داشت: فردا جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار می گردد و نمی دانم این مورد در دستور جلسه این هفته هست یا خیر. به هر حال فعلا سفارش اکیدمان این است که استفاده از ماسک از جانب مردم صورت گیرد. در بعضی کشورها مانند ترکیه استفاده از ماسک هنگام خروج از خانه تا زمان ورود به خانه الزامی است و جریمه های سنگینی هم برای عدم استفاده از ماسک گذاشته شده است. در شرایطی که مجبوریم اقتصاد و مسائل معیشتی را بازگشایی نماییم، مهم ترین اقداماتی که به کاهش انتشار کرونا کمک می نماید، استفاده از ماسک، فاصله گذاری فیزیکی یک متری و بیشتر و استفاده از شیلد صورت است.
درخواست های غیرعادی برای تست کرونامعاون کل وزیر بهداشت درباره سهمیه بندی تست های کرونا در بعضی آزمایشگاه ها، اظهار داشت: باید توجه کرد که تست کرونا گران است. به صورتی که یک تست در بخش دولتی آن هم بدون هزینه های جانبی و نیروی انسانی تا حدود ۲۵۰ هزار تومان هزینه دارد و در بخش خصوصی تا ۷۰۰ الی ۸۰۰ هزار تومان هزینه دارد. ازاین رو علاوه بر اینکه گران است و هزینه های مستقیم و غیرمستقیم دارد، خطراتی هم برای افرادی که تست را می گیرند، از نظر امکان مبتلا شدن دارد. برای کسانی که احتیاج به انجام تست دارند، مانند افراد علامت دار یا افرادی که در غربالگری مشخص شده و یا بستری مشکلی نداریم و سریع جواب تست را می دهیم، اما در بعضی شهرستان ها با درخواست های غیرعادی مواجهیم.
تست کرونا، گارانتی برای عدم ابتلای بعدی نیستحریرچی اضافه کرد: گاهی از ما انتظار دارند که از تمام افراد تست بگیریم، باید توجه کرد که ما این امکان را نداریم و در عین حال نه از نظر علمی درست است و نه از نظر اقتصادی. باید بدانیم که تست مولکولی یا همان تست PCR که میزان درگیری ویروس را اندازه می گیرد، برای همان لحظه معتبر است. اگر حالا از فردی این تست را بگیریم و منفی باشد، یک دقیقه دیگر می تواند در مجاورت با یک فرد مبتلا، به بیماری مبتلا شود. ازاین رو انجام تست مولکولی گارانتی برای عدم ابتلای بعدی نیست. برخی فکر می کنند اگر تست بدهند خیال شان راحت می شود، اما اینطور نیست. نکته دیگر این است که استفاده از تست روش های علمی دارد، اگر با یک فرد مواجه شوید که مبتلاست، در صورتیکه همان زمان از فرد تست شود، تست منفی است. ازاین رو باید چند روز و به صورت متوسط پنج روز ویروس در بدن باشد و تکثیر شود تا تست مثبت شود. بعد از اینکه فرد بیمار شد، روزهای اولیه ای که علامت دارد، اگر تست صورت گیرد، به احتمال زیاد تست مثبت است، اما به تدریج در حدود ۱۰ تا ۱۲ روز امکان دارد بیمار علایم هم داشته باشد، اما تستش منفی می شود. همه این موارد اصول علمی دارد و نمی توان از هر کس که رد شد، تست بگیریم. چنین اقدامی علمی هم نیست. ازاین رو ما اولویت بندی می نماییم.
وی تصریح کرد: البته ممکن نیست که این تست را در همه شهرستان ها راه اندازی نماییم. چونکه اولا نیروی متخصص لازم و دستگاه های مورد نیاز را نمی توان برای شهری که روزانه ۱۰ تا ۱۵ تست لازم دارد، اختصاص داد. البته برخی موارد هم مواجه می شویم که اجتناب ناپذیر است. بعنوان مثال میزان دستگاه های اکسیژن ساز در بیمارستان ها برای شرایط متعارف تعیین شده است که مثلا ۱۰ تا ۲۰ درصد بیماران تنفسی بوده و نیازمند اکسیژن هستند، حال وقتی ۴۰ تا ۵۰ درصد بیماران به دستگاه نیاز پیدا کنند، باید از اکسیژن ساز دیگری استفاده نمود. تست های PCR هم بر مبنای ظرفیت خاصی طراحی شده اند. در اغلب استان های کشور کمبود خاصی در زمینه تست نداریم. برخی موارد که دیده می شود، ناشی از این ست برخی افراد به صورت جمعی تصمیم می گیرند که تست دهند که باید این موارد را مدیریت کرد.
منبع:

1399/04/07
14:42:22
5.0 / 5
2914
تگهای خبر: ایمنی , خدمات , متخصص , مستند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال