معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكی تهران:

برای مناطق زرد كرونا تصمیم های جدی بگیرید

برای مناطق زرد كرونا تصمیم های جدی بگیرید به گزارش سام فیلم معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكی تهران با اعلان اینكه در حوزه بهداشت دو استراتژی عمده تقویت رعایت فاصله گذاری فیزیكی و مدیریت مراجعین سرپایی در مراكز بهداشتی است، اظهار داشت: بتازگی ستاد ملی مقابله با كرونا اعلام نموده است در مناطق قرمز برخی محدودیت ها اعمال شود، اما به نظر من بعنوان یك كارشناس، حتی باید در مناطق زرد هم تصمیمات جدی برای كنترل بیماری اتخاذ شود.به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا دلاوری در نشست خبری که در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، اظهار داشت: شیوع بیماری کووید-۱۹ نزدیک به پنج ماه است که به صورت رسمی در کشور شروع شده و اپیدمی آن همچنان ادامه دارد. بارها از بروز موج دوم و سوم این بیماری در کشور سخن به میان آمده، اما خیلی از متخصصان معتقدند همچنان در اپیدمی بیماری قرار داریم و چیزی به اسم موج دوم و سوم وجود ندارد.

وی اضافه کرد: افزایش موارد بیماری از حدود یک ماه قبل با تغییر سیاست هایی در بحث کلان کشور به وضوح پیش بینی می شد و محافل علمی اعلام می کردند که میزان بروز اپیدمی، بستری بیماران و میزان مرگ و میر افزایش خواهد یافت. این نشانه ای بود که افراد علمی از قبل اعلام کردند، اما مورد توجه زیادی قرار نگرفت. وقتی به جایی می رسیم که تخت های بیمارستانی در حال پر شدن است، بعد به فکر می افتیم.

دلاوری با اعلان اینکه در ابتدای اپیدمی، بیماری به خوبی کنترل شد، افزود: همبستگی اجتماعی و همدلی و کمک بین بخشی در آن برهه عالی بود و کنترل بیماری در ابتدا یکی از افتخارات کشور و نظام جمهوری اسلامی بود.

وی با اعلان اینکه هم اکنون در حوزه بهداشت دو استراتژی عمده را پیش می بریم، اظهار نمود: یکی از استراتژی هایمان بحث فاصله گذاری فیزیکی است که اقداماتی مانند حفظ فاصله ۱.۵ متری، استفاده از ماسک، تعطیلی برخی اماکن، دورکاری و استفاده از فضای مجازی در کارهای روزمره و... زیرمجموعه آن محسوب می شوند. برخی دوستان دل نگران اقتصاد بودند، اما می توانستیم در بازگشایی جاهایی که ربطی به اقتصاد نداشت، تاب آوری بیشتری داشته باشیم. بعنوان مثال در مدارس بحث اختیاری بودن را مطرح نمودند، اما زمانیکه در شرایط اپیدمی قرار داریم، اختیاری معنا ندارد. یک مدیر مدرسه در یک مدرسه غیرانتفاعی دانش آموزان را مجبور به حضور کرده بود. حتی ممکنست در سطح دانشگاه ها هم این اتفاق بیفتد.

دلاوری اضافه کرد: در ادارات دولتی اعلام گردید که دورکاری صورت گیرد و اگر هم بازگشایی انجام می شود، فاصله بین افراد حفظ شود. در عین حال در بخش بازار و بخش خصوصی همراهانی مانند تعزیرات، دادستانی و وزارت صمت را داریم که کمک ما هستند، اما باز هم ناهماهنگی هایی وجود دارد و در بعضی بخش ها می بینیم که فاصله گذاری رعایت نمی گردد. برخی مردم و مدیران ادارات و... فاصله گذاری را شوخی گرفته اند.

وی با اشاره به حجم بالای سفرها در ایام اخیر، اظهار داشت: مگر کمربند ایمنی با خواهش و تمنا الزامی شد؟. خیر، با وضع جریمه الزامی شد. حال اگر قرار باشد، عده ای از مردم استفاده از ماسک و رعایت فاصله فیزیکی را شوخی بگیرند، باید به صورت جدی تری به این موضوعات ورود نماییم.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: استراتژی دوم ما در حوزه بهداشت، در حوزه مراجعین سرپایی است. باید توجه کرد که اگر تعداد بیمارستان ها و تخت هایمان به سه برابر وضعیت فعلی هم افزایش یابد، باز هم تکافوی اپیدمی را نمی نماید. بدین سبب باید به صورت سطح بندی شده ارائه خدمت دهیم. در زمانی که مردم راسا به بیمارستان مراجعه می کنند، ممکنست حتی اگر به بیماری کووید-۱۹ مبتلا نباشند، پس از مراجعه به بیمارستان آلوده شوند.

وی اظهار داشت: از طرفی اعلام شده که علایم بالینی کرونا تغییر داشته و یا ممکنست بروز آن متفاوت باشد. بعنوان مثال طبق مطالعات مختلف بین دو تا ۵۰ درصد افراد مبتلا، علایم اسهالی دارند و بطور میانگین ۱۱.۴ درصد از افراد مبتلا اسهال دارند. بدین سبب لازم است افراد دارای علایم طبق دستورالعمل های مشخص که البته به سبب ذات اپیدمی و ویروس امکان تغییر آنها وجود دارد، در مراکز بهداشتی بررسی شده و در صورت نیاز به بیمارستان ارجاع شده و بستری شوند. در این روند کمتر از ۱۰ درصد افراد بستری می شوند. در صورتیکه اکنون ۵۰ درصد از تست های مثبت مان منجر به بستری می شود.

دلاوری اشاره کرد: بنابراین باید باردیگر بحث مراقبت در منزل و سیستم های مراقبتی بیرون از بیمارستان و بخش خصوصی را تقویت نماییم. در حال حاضر تمام ۸۰ مرکز جامع سلامت در دانشگاه علوم پزشکی تهران باید بیمارانی را که به آنها مراجعه می کنند، از نظر کرونا بررسی نمایند. البته این کار مقداری هزینه های دانشگاه را بیشتر می کند، اما در کنترل بیماری موثر است. همین طور در مراکز ۱۶ ساعته تست PCR را انجام می دهیم.

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی تهران در فرودگاه اما خمینی ۱۰ هزار تست PCR گرفته و آزمایشگاه مرکز بهداشت ما ۴۵ هزار تست انجام داده است که به صورت رایگان بوده اند، گفت: اگر تست فردی مثبت شود، خانواده او را هم از نظر مبتلاشدن به کرونا مورد پیگیری قرار می دهیم. در هیمن زمینه شاهدیم که بخش خصوصی هم فعال شده و مردم از بامداد تا شش پس از ظهر صف می کشند تا تست بدهند. در صورتیکه ما تست را به صورت رایگان و با کیفیت بهتر انجام می دهیم، اما در بخش خصوصی مردم باید هزینه کنند و این اقدامات در کشور تقاضای القایی به وجود می آورد.

دلاوری با اعلان اینکه خوشبختانه حوزه بهداشت استان تهران برمبنای نظر وزیر بهداشت به صورت یکپارچه دیده شده است، اظهار داشت: اعلام شده که از ۱۵ تیر ماه استفاده از ماسک الزامی می شود. مردم در بازار، صنوف، ادارات، بخش خصوصی و... این مساله را جدی بگیرند. تیم های ما به صورت سرزده از اماکن مختلف بازدید می کنند و اگر جایی تذکرات را جدی نگیرد، با کمک حوزه قضایی و تعزیرات از فعالیت آن جلوگیری می کنیم. اساسا اگر روال در حوزه فاصله گذاری و رعایت نکات بهداشتی تغییر نکند و مردم همکاری نکنند، روندمان اساسا صعودی خواهد بود.

وی اظهار داشت: بدین سبب وضعیت طی دو ماه آینده صعودی خواهد بود، مگر اینکه تغییر خاصی رخ دهد. بتازگی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام نموده است، در مناطق قرمز برخی محدودیت ها اعمال شود، اما به نظر من بعنوان یک کارشناس، حتی باید در مناطق زرد هم تصمیمات جدی برای کنترل بیماری اتخاذ شود.

منبع:

1399/04/10
13:42:47
5.0 / 5
2425
تگهای خبر: ایمنی , خانواده , سفر , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال