آیا تهیه كنندگان سینما در بخش وی او دی ضرر می كنند؟

آیا تهیه كنندگان سینما در بخش وی او دی ضرر می كنند؟ به گزارش سام فیلم یكی از اعضای كمیته فضای مجازی انحمن تهیه كنندگان اظهار داشت: این كمیته برای آگاهی بخشی به تهیه كنندگان سینما است تا هنگام واگذاری پخش و نمایش فیلم های خود در VODها ضرر نكنند.


سعید خانی در گفت وگویی با ایسنا توضیح داد: مدتی است که ما در انجمن تهیه کنندگان مستقل که یکی از تشکل های تهیه کنندگی سینما است متوجه شده ایم که متاسفانه تهیه کنندگان سینما به سبب عدم آگاهی، تمام حقوق فیلم های خودرا به پلت فرم های اینترنتی واگذار می کنند، بدین سان حق پخش خارجی را از دست می دهند و متاسفانه حتی پیش آمده که مورد سو استفاده هم قرار گرفته اند. براین اساس کارگروهی تشکیل دادیم تا خصوصاً در مورد VODهای خارج از کشور اطلاعاتی را به همکاران خود بدهیم که وقتی می خواهند حقوق فیلم خودرا برای نمایش به این پلت فرم ها واگذار کنند فقط حق پخش داخلی را واگذار کنند و بدانند که از حق پخش خارجی می توانند درآمد مجزا کسب کنند.
او اضافه کرد: در این راستا جلساتی مختلف با شرکت هایی که دراین زمینه کار می کردند، انجام شد و در نهایت با یک شرکت دانش بنیان به توافق رسیدیم که باتوجه به ارتباط هایی که دارد اطلاعات و پنل هایی را در اختیار تهیه کنندگان می دهد تا مثلا آمار مختلفی درباره نمایش فیلم و میزان کلیک شدن ان داشته باشند.
خانی اظهار داشت: مسئله دیگر این است که بعضی از دوستان تهیه کننده در سال های گذشته که هنوز VOD وجود نداشت، فیلم های خودرا به شبکه نمایش خانگی واگذار کردند تا در چارچوب دی وی دی عرضه گردد، اما این آثار بدون اطلاع و هماهنگی در VODها به نمایش در آمده بدون اینکه مالک نفع ببرد. بنابراین، کارگروه تشکیل شده بیشتر هدفش بر افزایش آگاهی تهیه کنندگان در زمینه نمایش خانگی و پلت فرم های VOD است.
در این رابطه روابط عمومی انحمن تهیه کنندگان مستقل هم در خبری اعلام نموده است: باهدف حمایت وصیانت از حقوق تهیه کنندگان، تفاهم نامه انتشار فیلم وسریال و نشر محتوای دیجیتال بین انجمن تهیه کنندگان مستقل و موسسه «نواکامکار ماندگار» منعقد شده است.
در این اطلاعیه آمده است: به دنبال ورود شرکتهای گوناگون برای دریافت حقوق دیجیتالی آثار سینمای ایران، واختلافات گوناگون پیش آمده انجمن تهیه کنندگان "کمیته فضای مجازی" با عضویت مرتضی شایسته، منصور لشکری قوچانی، سعیدخانی، محسن جاهد و امیرشروین را تشکیل داد. این کمیته طی جلسات مختلفی با شرکتهایی که با پلت فرم یوتیوب ودیگر پلت فرم های فضای مجازی نشر محتوی در خارج از کشور همکاری داشتند، برگزار کرد و بعد از بررسی وجمع بندی توانایی شرکتهای موجود، تصمیم به انعقاد قرارداد با یک شرکت منتخب گرفت تا تهیه کنندگان بتوانند با آن شرکت قرارداد منعقد کنند.
بر طبق تصمیم کمیته فضای مجازی قرارداد بین تهیه کنندگان وصاحبان آثار و مدیران این شرکت بصورت استاندارد وکارشناسی تهیه وتنظیم شده و قرارداد تیپ از طرف شرکت لازم الاجراست
در بررسی های انجام شده کمیته فضای مجازی انجمن، موسسه نواکامکار ماندگار که موسسه ای دانش بنیان با رویکرد فرهنگی دیجیتال است بعنوان شرکت نمونه انتخاب گردید و به دنبال این گزینش، بررسی قرارداد تیپ توسط بهمن کامیار مسئول کمیته حقوقی انجمن تفاهم نامه برای امضا آماده شد.
این تفاهم نامه روز شنبه گذشته، 29 تیرماه با حضور اعضای کمیته فضای مجازی انجمن وبرخی از اعضا هیئت مدیره به امضای سیدغلامرضا موسوی رئیس انجمن واحسان رزازی مدیرعامل وعلیرضا جعفری نایب رئیس موسسه نواکامکار ماندگار رسید.
بر طبق این تفاهمنامه تهیه کنندگان می توانند محتوای صوتی و تصویری آثارشان را شامل فیلم سینمایی، مستند، سریال و... را با بهترین شرایط امنیتی و باز نشر در فضای مجازی انتشار دهند.
سیدغلامرضا موسوی - رئیس انجمن تهیه کنندگان مستقل - امضای این تفاهم نامه را گامی در جهت شفاف سازی و نمونه ای برای انعقاد قرارداد با حفظ حقوق مادی و معنوی تهیه کنندگان دانست بویژه که ناظر انجمن بعنوان امضا سوم (ناظر )بر اجرای قرارداد نظارت تام وتمام دارد.
بگفته وی این تفاهم نامه احتمال هرگونه خطا را برطرف کرده و امید است که با نظارت بر قراردادها، امکان هرگونه تضییع حقوق تهیه کنندگان از بین برود.
روابط عمومی انجمن اعلام نموده است: برای عقد قرارداد برای نشر در فضای مجازی یوتیوب و دیگر پلت فرم های فضای مجازی خارج از کشور می توانند با مسئول هماهنگی انجمن امیر شروین و یا با موسسه طرف قرارداد واقع در پردیس دانشکده فنی دانشگاه تهران ساختمان کتابخانه قلمچی تماس بگیرند.
منبع:

1399/04/30
23:19:43
5.0 / 5
2405
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال