نمایش و تحلیل آثار سینمای سامری در جشنواره فیلم مقاومت

نمایش و تحلیل آثار سینمای سامری در جشنواره فیلم مقاومت سام فیلم: نظر به لزوم آگاهی بخشی به جامعه درباره سینمای تحت سیطره صهیونیسم، نمایش، تحلیل و بررسی آثار سینمای سامری در دستور كار شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت قرار گرفت.


به گزارش سام فیلم به نقل از ستاد اطلاع رسانی شانزدهمین جشنواره بین‎المللی فیلم مقاومت، در امتداد آگاهی بخشی به جامعه درباره آنچه در سینمای جهان، تحت سیطره صهیونیسم، تولید و در اختیار مخاطبان قرار می گیرد، نمایش، تحلیل و بررسی آثار سینمای سامری در دستور کار شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت قرار گرفته است.
در همین راستا شفیع آقامحمدیان؛ مدیر بخش سینمای سامری این دوره از جشنواره اظهار داشت: آگاهی بخشی به جامعه درباره سینمای سامری و اتفاقات آن یکی از مهمترین وظایف و رسالت های سینمای مقاومت و دفاع مقدس و صد البته جشنواره بین‎المللی فیلم مقاومت است.
وی با اشاره به اینکه لفظ سامری، مفهومی جهان شمول است، اضافه کرد: لفظ سامری گسترده تر از صهیونیست است گرچه در ظاهر این دو واژه تفاوتی با یکدیگر ندارند.
آقامحمدیان افزود: فیلمساز می تواند صهیونیستی نباشد اما در امتداد تحقق اهداف صهیونیست و با تفکر غالب در این ایدئولورژی حرکت نماید، با چنین نگاهی آثار این فیلمساز نیز در زمره سینمای سامری قرار می گیرد. این نوع سینما می تواند مفاهیمی چون بت پرستی مدرن، زن بارگی، نژادپرستی و حتی تروریست را ترویج کند.

وی اشاره کرد: در سینمای جهان ممکنست فیلمسازی لیبرال یا مذهبی باشد اما تحت تأثیر تفکر صهونیست اثر خودرا تولید نماید. در واقع در این نوع سینما، افرادی حضور دارند که مثل زمان حضرت موسی مقابل السلام با آنکه معجزه دریا و گذر از دریا را دیده بودند اما با کمی چالش به گوساله پرستی روی آورده اند. سینمای سامری به دنبال ترویج تفکر دنیاپرستی است.
مدیر بخش سینمای سامری شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت در ادامه اشاره کرد: جشنواره به دنبال نمایش بعضی از آثار سینمای سامری و سپس تحلیل محتوایی و حتی فنی این آثار است تا مخاطب با آگاهی بیشتری با این قبیل تولیدات مواجه شود. بنا بر این این بخش از جشنواره با حضور کارشناسان زبده داخلی و خارجی برگزار می گردد.
وی اشاره کرد: در زمان برگزاری جشنواره در هفته دفاع مقدس قسمتی از آثار و در زمان برگزاری بخش دوم جشنواره در هفته بسیج، بخش دیگری از آثار سینمای سامری نمایش داده خواهد شد که در هر دو بخش میهمانان و کارشناسان داخلی و خارجی جهت بررسی فنی و محتوایی این آثار حضور خواهند داشت.
آقامحمدیان تاکید کرد: دشمن شناسی یکی از رسالت های اصلی جشنواره بین المللی فیلم مقاومت است چونکه این مهم همچون اصول مقاومت محسوب می شود. به عبارت بهتر، پرداختن به موضوع سینمای سامری در واقع مقاومت در جنگ نرم است. مخاطب سینمای مقاومت باید دشمن شناسی بالایی داشته باشد و بداند دشمن هر بار در سینما در چه قالبی مفاهیم صهیونیست را به او القاء می کند.
وی اضافه کرد: در سینمای جهان کارگردانان مذهبی بسیاری حضور دارند که خواسته و ناخواسته مفاهیم صهیونیست را گسترش و اشاعه می دهند؛ این افراد نیز از جامعه هدفِ، بخش سامری جشنواره هستند چونکه مروج دنیاپرستی و تعریف جهانی بدون حضور خداوند غالب و قدرتمند و تحت سیطره شیطانی نیرومند هستند.
مدیر بخش سینمای سامری شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت اشاره کرد: بخش سینمای سامری در واقع تذکری برای موضوع مهدویت است. سینمای سامری همیشه در حال نشان دادن جهان بدون مفهوم مهدویت و تعریف فلسفه‌ی جهانی بدون مهدویت بوده و هست و این مساله نه فقط در سینمای داستانی بلکه در انیمیشن و حتی بازی های کامپیوتری هم وجود دارد.
آقامحمدیان در آخر اشاره کرد: بخش سینمای سامری حرکت در راه مهدویت است و تلاش دارد نشان دهد جهان بدون حضور خدای قدرتمند و موضوع مهدویت بی معناست؛ البته این بخش به همه چالش ها و پرسش ها پاسخ نمی دهد اما می کوشد در حد بضاعت خود در این راه اثرگذار باشد.
شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت در دو زمان ۳۱ شهریور تا ۶ مهرماه همزمان با هفته دفاع مقدس در بخش های «مدافعان سلامت»، «جشنواره جشنواره ها» و انتخاب استانیِ بخش «فیلمسازان بسیجی» و «نشان رسول» و یکم تا هفتم آذرماه همزمان با هفته بسیج در بخش های «سینمای ایران و جهان»، «سیدالشهدای مقاومت»، «روایت قلم»، «نقد و پژوهش تحلیل» و انتخاب برگزیدگان ملی «فیلمسازان بسیجی» به دبیری مهدی عظیمی میرآبادی به همت انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح برگزار می گردد.
منبع:

1399/06/11
09:51:46
5.0 / 5
1976
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال