سهم كودكان در مبتلا شدن و انتقال كرونا چقدر است؟

سهم كودكان در مبتلا شدن و انتقال كرونا چقدر است؟ رئیس مركز تحقیقات بیماری های نوپدید و بازپدید انستیتوپاستور، درباره میزان ابتلای كودكان به كرونا و همینطور سهم آنها در انتقال این بیماری توضیح داد و اظهار داشت: از شروع اپیدمی كرونا در كشور تابحال تركیب سنی مبتلایان و موارد فوتی ناشی از این بیماری تغییر معناداری نداشته است.


دکتر احسان مصطفوی در گفت و گو با ایسنا، درباره ابتلای کودکان به کرونا، اظهار داشت: موضوعی که از شروع موج اپیدمی در مورد کودکان مطرح شده این است که سهم خیلی کم از نظر مبتلاشدن به فرم های شدید بیماری کرونا در آنها مطرح شده است؛ از طرف دیگر نقش چندان پررنگی در انتقال بیماری به سایرین در مورد کودکان مطرح نیست.
این اپیدمیولوژیست، اضافه کرد: در مطالعاتی که انجام شده است کودکان نقش مهمی در انتقال بیماری به سایر افراد جامعه را ندارند، اما نکته ای که باید در مورد کودکان و بازگشایی مدارس توجه داشت این است که اگر بازگشایی ها اتفاق نمی افتاد واقعا چشم اندازی از اتمام اپیدمی وجود دارند و چه زمانی قرار بود مدارس بازگشایی شوند؟ آیا می دانیم چه زمانی کرونا دیگر یک تهدید جدی بهداشتی نخواهد بود؟
وی با تاکید بر اینکه در تصمیم گیری های کلان باید تمام ابعاد یک موضوع بررسی شود، اظهار نمود: غیر از تبعات سلامتی باید به نقش مدرسه در ابعاد اجتماعی، روحی_روانی، آموزشی و پرورشی برای دانش آموزان نیز توجه کرد. در صورتیکه شرایطی در مدارس فراهم گردد که رعایت پروتکل های بهداشتی تا حد امکان فراهم باشد و زمانبندی حضور فیزیکی دانش آموزان رعایت شود که بتوان خطر انتقال را کم کرد، تصمیم بازگشایی مدارس از نظر بنده، تصمیم قابل دفاعی است.
۷۵ درصد فوتی های کرونا در سنین بالای ۶۰ سال مصطفوی در ادامه صحبت هایش اضافه کرد: از شروع موج اپیدمی کرونا در کشور تابحال ترکیب سنی مبتلایان و موارد فوتی ناشی از این بیماری تغییر معناداری نداشته است. حدود ۷۵ درصد فوتی ها همچنان افرادی هستند که سن بالاتر از ۶۰ سال دارند، ۲۵ درصد مابقی نیز افرادی هستند که قسمت قابل توجهی از آنها بیماری زمینه ای مانند دیابت، بیماری قلبی و یا نقص سیستم ایمنی دارند.
رئیس بخش اپیدمیولوژی و آمار زیستی انستیتو پاستور ایران اضافه کرد: کودکانی که بیماری زمینه ای دارند نیز ممکنست فرم های شدید بیماری را تجربه کنند که شاید لازم باشد برای آنها تمهیدات ویژه ای دیده شود که تا جایی که مقدور است آموزش های مجازی و غیرحضوری داشته باشند.
وی در خاتمه درباره انتقال خانوادگی کرونا اظهار نمود: این موضوعی است که از روزهای نخست شیوع بیماری عنوان شد و هنوز هم بعنوان یک راه جدی انتقال مطرح است. یکی از مهم ترین نقاطی که ممکنست کودکان به کرونا مبتلا شوند در کنار والدین است؛ والدینی که به آسانی بیرون از منزل تردد می کنند که ممکنست به نوع خفیف بیماری مبتلا شده و فرزندانشان را نیز مبتلا کنند. درصد قابل توجهی از بیماران که در بیمارستان بستری نمی شوند، دوره نقاهت را در منزل سپری می کنند که شاید بسیاری از این افراد چارچوب لازم برای عدم انتقال بیماری به سایرین را رعایت نکنند و یا بستر مناسبی برای رعایت نداشته باشند. همه این موارد سبب می شود اگر فردی در خانواده به کووید۱۹ مبتلا شود، بتواند عاملی برای بیمار شدن سایر اعضا باشد.1399/06/21
11:02:52
5.0 / 5
2007
تگهای خبر: آموزش , ایمنی , خانواده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال