اعتباری كه در این دعوا هر روز كم تر می شود

اعتباری كه در این دعوا هر روز كم تر می شود به گزارش سام فیلم برنامه عادل فردوسی پور برای شبكه نمایش خانگی و چالشی كه بین وزارت ارشاد و سازمان صدا و سیما بر سر مجوز این برنامه به وجود آمده است، یك سوال مهم را مطرح می كند؛ محوزهای سازمان سینمایی در این راه چقدر اعتبار دارند؟ و آیا اقدامی برای پیشگیری از این بی اعتبار شدن انجام می شود؟


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، ادامه ماجراهای شبکه نمایش خانگی و جدلی که میان دو وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صدا و سیما برقرار است، بیشتر به جنگ قدرت شبیه شده و کار از فضای رسمی و اداری خارج و به فضای مجازی کشیده شده است؛ جایی که یکی درباره مجوز یک برنامه خبررسانی می کند و دیگری به این نحوه اطلاع رسانی عمومی اعتراض می کند.
از مدت ها قبل درباره برنامه ای که عادل فردوسی پور مقرر است بر روی بستر یکی از پلت فرم های اینترنتی عرضه کند، خبرهای مختلفی منتشر می شد تا اینکه یک روز خبری رسید که این برنامه از سازمان منتسب به صدا و سیما یعنی سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر (ساترا) مجوز نگرفته است.
بعد از آن روابط عمومی این مجموعه در چند رشته توییت علت مجوز نگرفتن را اعلام نمود و در یکی از موارد اشاره شده اظهار داشت که «شرط طرح برنامه ها در شورای موافقت کلی انتشار، عدم وجود موانع حقوقی، قضایی و امنیتی است که در مورد برنامه «۹۹» که به درخواست فیلیمو و کافه بازار مطرح شده بود به علت عدم دریافت مکتوب استعلام مراجع مسئول، عملاً مبحث قابل طرح و بررسی توسط شورای مذکور نبود.»
حال به تازگی معاون نظارت و ارزشیابی جدید سازمان سینمایی در متنی انتقادی که در تلگرام منتشر نموده، تاکید داشته است که «قدر داشته هایمان را بدانیم تا غم رفتگان را تاب آوریم!»
سعید رجبی فروتن که شخصا به نظارتی فرادستگاهی بر شبکه نمایش خانگی اعتقاد دارد، در این متن به شکلی به بی اعتنایی به مجوز وزارت فر هنگ ارشاد اسلامی هم اشاره نموده است. «با کمال تعجب به رغم موافقت سازمان سینمایی یک سازمان وابسته به صداوسیما با تولید برنامه جدید عادل فردوسی پور بر بستر پلت فرم های اینترنتی موافقت نکرد!»
او نوشته است: «حالا که توپ در زمین مراجع قضایی و امنیتی انداخته شده است، باید اظهار داشت: اولاً اگر موانعی وجود داشت عادل از سازمان سینمایی هم نمی توانست مجوز بگیرد مگر اینکه وی در دو سه ماه گذشته خطایی کرده باشد و حکم محرومیت گرفته باشد! ثانیاً اگر ندادن مجوز به فردوسی پور فقط به آن خاطر است که هنوز نظر مراجع امنیتی دریافت نشده است، کافی بود گفته شود به محض دریافت پاسخ استعلام به عمل آمده تقاضای ایشان هم بررسی خواهد شد. تجربه حکمرانی و رعایت مصالح جامعه حکم می کند که برای افکار عمومی احترام قائل شویم و بگونه ای سخن بگوییم که سرمایه و اعتماد اجتماعی را بیشتر از این کاهش ندهیم. دوستان رسانه ملی! یادتان باشد عادل همکار شما و یک تهیه کننده خوشنام تلویزیونی است درباره یک غریبه صحبت نمی نماییم که اگر هم بود از نتیجه استعلام نه خلق الله بلکه فقط متقاضی باید آگاه شود.»
این اتفاق جدا از بحث های حرفه ای و اخلاقی در برخورد با مسائل و اشخاص این پرسش ها را به وجود می آورد که اگر طبق گفته های رجبی فروتن، مجوز صادر شده برای برنامه مذکور هیچ مانعی نداشته، پس مانع به اجرا رساندن مجوزش چیست؟ آیا آنچه از استعلام گفته شده واقعی است یا صرفاً یک بهانه است؟ چون که سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر پیشتر اعلام نموده بود که صدور مجوز برنامه های ترکیبی در رسانه های صوت و تصویر، تنها در صلاحیت «ساترا» است. اصلا درباره مجوزهایی که برای شبکه نمایش خانگی صادر می شود چه نهاد یا دستگاهی حرف آخر را می زند؟ مجوز کدام یک قدرت اجرایی بیشتری دارد؟ و مهم تر از این ها اعتبار مجوز سازمان سینمایی چه می شود؟
البته نباید فراموش کرد که این اتفاق پیشتر برای سازمان سینمایی هم رخ داده و کار چندان خاصی هم نتوانسته از پیش ببرد؛ آنجایی که سازمان سینمایی حوزه هنری مجوزهای سازمان سینمایی وزارت ارشاد را برای اکران فیلم ها یکی یکی رد می کرد و فیلم هایی را که به سلیقه مدیرانش نبود پخش نمی کرد، آن هم در شرایطی که این مجموعه سینماهای زیادی را در سطح کشور در اختیار دارد و هر بار که فیلمی را تحریم می کرد شوک نسبتا بزرگی به فیلم وارد می شد.
حالا دعوای میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صدا و سیما با وجود مخالفت خیلی از هنرمندان در واگذاری مجوزهای شبکه نمایش خانگی به ساترا، نه تنها حل نشده بلکه به نظر می آید پیچیده تر هم شود و معلوم نیست چه زمانی این ماجرا به سود یکی از طرفین تمام خواهد شد.
1399/07/27
11:39:41
5.0 / 5
1880
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال