حاشیه نگاری بر حمایت های فارابی و یك كمك 10 میلیاردی

حاشیه نگاری بر حمایت های فارابی و یك كمك 10 میلیاردی جدید ترین گزارش مالی انتشار یافته از عملكرد هفت ماه گذشته بنیاد سینمایی فارابی باز هم از حاشیه و سوال دور نمانده و این هم بخاطر جایگاه این بنیاد در تشكیلات سینمایی ایران است.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، چند روز قبل سازمان سینمایی گزارشی را از اطلاعات در ارتباط با حمایت ها و هزینه کرد هفت ماه سال جاری بنیاد سینمایی فارابی منتشر نمود.
این گزارش و جدول مالی آن بر مبنای پشتیبانی از تحقیق و نگارش متن فیلم نامه، پشتیبانی از تولید فیلم سینمایی و سریال (تسهیلات)، پشتیبانی از مشارکت در تولید فیلم سینمایی، پشتیبانی از تولید وب سری در رسانه های نوین، پشتیبانی از تولید مشترک فیلم سینمایی با دیگر کشورها، کمک به تالیف و ترجمه کتب و مقالات تخصصی سینمای حرفه ای، پشتیبانی از برگزاری جشنواره ملی و جهانی فیلم فجر، پشتیبانی از جشنواره فیلم مقاومت، کمک به برگزاری جشنواره بین المللی فیلمهای کودکان و نوجوانان و برگزاری همزمان در استان ها، پشتیبانی از آماده سازی و بازاریابی و عرضه فرهنگی و تجاری آثار و اعزام سینماگران به مجامع بین المللی، پشتیبانی از اکران فیلمهای سینمایی کودکان و نوجوانان، کمک به انجام ارزشیابی و نظارت بر تولید و نمایش آثار سینمایی، پشتیبانی از برگزاری جایزه پژوهش سینمایی سال، کمک به انجام مطالعات موردی و تدوین گزارش های تخصصی سینما و کمک به راهبری مدیریت فیلمهای سینمایی تنظیم شده است.
اگر بخواهیم به جزئیات این گزارش که مواردی از آن حرف و حدیث ها و سوال هایی را میان برخی اهالی سینما ایجاد کرده، اشاره نماییم شاید بد نباشد از همین آخرین مورد پاراگراف بالا شروع نماییم، یعنی «کمک به راهبری مدیریت فیلمهای سینمایی».
این عبارت که معنی و مفهوم آن برای خیلی ها گنگ است و به شوخی و جدی آنرا «کمک به مدیران سینمایی» عنوان می کنند، ۱۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان خرج در گزارش فارابی ثبت کرده است.
البته طبق جدولی که در همین گزارش ایسنا هم پیوست می شود، اعتبار درج شده برای این عنوان هشت میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بوده و جالب توجه است که این بند هیچ «واحد»ی ندارد که مشخص شود برپایه چه متر و معیاری باید سنجیده شود. از آن سو هدف کمی هم برایش مشخص نشده و حتی برخلاف بسیاری دیگر از موارد توضیح یا پیوستی هم ندارد که رجوع کننده به این گزارش بداند «کمک به راهبری مدیریت فیلمهای سینمایی» با چه جزئیاتی، چه کارکردی داشته است.
یکی دیگر از بخش های این گزارشِ عملکرد، به جشنواره جهانی فیلم فجر اختصاص دارد؛ جشنواره ای که طبق برنامه باید اردیبهشت ماه سال جاری برگزار می شد ولی کرونا آنرا به تعطیلی کشاند و طبق اعلام فارابی، دبیرخانه این جشنواره تا خردادماه فعال بوده و یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان هم از آن حمایت شده است. البته برای این رویداد اعتبار چهار میلیارد و ۴۳۰ میلیونی در جدول درج شده است.
یک نکته قابل توجه در بخش جزئیات جشنواره جهانی فجر، هزینه نزدیک به ۳۰۰ میلیون تومانی مراسم تجلیل از افتخارآفرینان سال ۲۰۱۹ سینمای ایران در عرصه بین الملل است که در شرایط کرونایی و همزمان با روز ملی سینما برگزار و انتقادهای گوناگونی هم به آن عنوان شد.
حال که صحبت از بخش بین الملل است باید به بخش «حمایت از آماده سازی و بازاریابی و عرضه فرهنگی و تجاری آثار و اعزام سینماگران به مجامع بین الملل» هم اشاره نمود. این بخش یکی از پرحاشیه ترین خرج های فارابی در شفاف سازی هایش بوده و در گزارش هفت ماه ابتدایی سال جاری، به جز کمک به اعزام سه سینماگر به جشنواره های ونیز و وایادولید، برگزاری چتر مجازی سینمای ایران در بازار جشنواره فیلم کن هم قید شده است.
این چتر حمایتی، سال جاری برخلاف دوره های قبل که همیشه حاشیه ایجاد می کرد، صرفاً حدود ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان از بنیاد سینمایی فارابی کمک گرفته است. البته شرکت در بازار کن مجازی بود و بنیاد فارابی و دیگر پخش کننده های غرفه دار به سبب حضور هر ساله در این بازار، طبق اطلاعات به دست آمده، می توانستند مجانی در بازار شرکت نمایند و آن هایی هم که قبلا غرفه نداشتند مبلغ زیادی را نباید پرداخت می کردند. برای این رقم نام چند شرکت پخش و موسسه سینمایی مثل هنر و تجربه و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی ذکر شده ولی جزئیات هزینه کرد برای این بازار مجازی قید نشده است.
از بخش بین الملل که بگذریم، یک جشنواره دیگر هم در کنار جشنواره هایی که سازمان سینمایی مامور به برگزاری آن هاست، مورد حمایت فارابی قرار گرفته است؛ شانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت که بخش دوم یکم تا هفتم آذر برپا شد. برای این جشنواره اعتبار ۹۰۰ میلیون تومانی در جدول درج شده که ۴۵۰ میلیون تومان آن پرداخت شده است. لازم به ذکر است که بخش اول جشنواره در هفته دفاع مقدس برگزار گردید و در هفته بسیج بخش دوم که هر دو به صورت مجازی و آنلاین بودند و طبق گفته مدیر پخش و نمایش این جشنواره با خبرگزاری مهر، «عمده آثار نمایش داده شده (در این رویداد) در جشنواره ها، فضای مجازی و رسانه ملی نمایش داده شده اند. البته تعداد اندکی از تولیدات کوتاه با مجوز تهیه کنندگان محترم برای نخستین بار پخش می شوند». با وجود کمک سازمان سینمایی معلوم نیست سهم متولیان اصلی در برگزاری این رویداد چقدر است.
علاوه بر این ها، حمایت از مشارکت در تولید ۱۸ فیلم سینمایی با مجموع رقم پرداختی ۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان، کمک به ارزشیابی و نظارت بر تولید و نمایش ۵۱ عنوان فیلم سینمایی با پرداخت حدود ۱۰۰ میلیون تومان، پشتیبانی از اعضای انجمن صنفی فیلمنامه نویسان سینما با پرداخت حدود ۴۰۰ میلیون تومان و پشتیبانی از انتشار هفت شماره نسخه دیجیتال ماهنامه فیلم نگار با رقم ۲۲۰ میلیون تومان از دیگر بخش های قابل توجه اشاره شده در گزارش عملکرد بنیاد سینمایی فارابی است.
در بخش مشارکت در تولید فیلم، رضا میرکریمی، بهروز مفید و حبیب احمدزاده از نام هایی هستند که با مشارکت ۵۰ درصدی فارابی فیلمهای خویش را می سازند. بیشترین رقم قرارداد حمایت هم با عنایت به مشارکت ۵۰ درصدی برای فیلم «نگهبان شب» میرکریمی با چهار میلیارد تومان است.
امسال برای دو فیلم در قالب پشتیبانی از تولید مشترک با کشورهای دیگر ۲۸۰ میلیون تومان پرداخت شده که «درخت خاموش» به کارگردانی علی نوری اسکویی و فیصل سویسال با همکاری ترکیه آماده نمایش است و «اقبال لاهوری» بهرام توکلی هم با مشارکت پاکستان در مرحله بازنویسی فیلمنامه قرار دارد.
در بخش حمایت از تحقیق و نگارش فیلمنامه هم نامهای مختلفی به چشم می خورد مثل مسعود جعفری جوزانی، احمدرضا معتمدی، علی شاه حاتمی، نیما جاویدی، رضا مقصودی، رهبر قنبری که جزئیات بیشتر از پروژه هایشان در پیوست قابل ملاحظه است.
در این گزارش به پشتیبانی از تولید فیلم سینمایی در چارچوب تسهیلات برپایه مصوبه ستاد سینمایی کرونا هم اشاره شده که رقم آن ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بوده و از راه صندوق اعتباری هنر و صندوق کارافرینی امید، با معرفی بنیاد سینمایی فارابی دریافت می شود.
به این ترتیب برپایه تاریخ دریافت وام مندرج در جدول، فیلمهای «عنکبوت»، «خط استوا»، «دوزیست»، «تبسم تلخ»، «بازیو»، «تعارض» و «مورچه خوار» هر کدام ۳۰۰ میلیون و زن ها فرشته اند ۲، ۵۰۰ میلیون تومان وام دریافت کرده اند.
وپرداخت وام برای فیلمهای «تومان»، «پسرکشی»، «بی صدا حلزون»، «زعفرانیه ۱۴ تیر» هر کدام ۳۰۰ میلیون تومان، «آزردگان» مهدی فردقادری ۵۰۰ میلیون تومان و «شهر گربه ها و تورنادو» جواد هاشمی ۱ میلیارد تومان در مرحله تکمیل مدارک است.
گزارش عملکرد مالی بنیاد سینمایی فارابی را در هفت ماهه سال ۱۳۹۹ در اینجا می توانید ببینید

منبع:

1399/09/07
13:16:22
5.0 / 5
1417
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال