چه خبر از رأی تماشاگران جشنواره حقیقت؟

چه خبر از رأی تماشاگران جشنواره حقیقت؟ مسئول بخش جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران جشنواره فیلم حقیقت اظهار داشت: انجمن تهیه کنندگان سینمای مستند 30 آذر بخشنامه این جایزه را منتشر می کند و بعد از آن امکان اعلام آرا وجود خواهد داشت.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، در دوره های پیشین جشنواره بین المللی سینما حقیقت، جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگرها در بخش ملی اهدا می شد و هر روز پنج فیلمی که رأی بیشتری از مخاطب گرفته بودند، معرفی می شدند اما سال جاری با عنایت به آنلاین بودن جشنواره و شرایط متفاوتی که در نمایش آثار وجود دارد، هنوز این اتفاق به صورت روزانه انجام نشده است. البته مقرر است در این دوره تمام فیلمهای ایرانی در بخش بهترین فیلم از نگاه تماشاگرها سنجیده شوند.
حامد شکیبانیا - عضو هیات مدیره انجمن صنفی تهیه کنندگان سینمای مستند و معاون مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی - دراین باره به ایسنا اظهار داشت: سال قبل هر روز فیلم برتر را معرفی می کردیم چون آئین نامه را در اختیار داشتیم و آماده بود. یعنی هر فیلمی که در یک سانس بیشتر از 60 و در کل سانس ها بیشتر از ۱۲۰ رأی داشت، در چرخه شمارش آراء و رأی گیری قرار می گرفت و این نکته مهمی بود که فیلمها بیشتر از یک سانس نمایش داشتند اما سال جاری نخستین تجربه اکران آنلاین است و باید به یک حداقلی برای شمارش آرا برسیم. ضمن اینکه متاسفانه در همین فرایند آنلاین برخی فراموش می کنند، در نظرسنجی شرکت نمایند و به علت این موارد هنوز به رقم دقیقی برای آن حدنصاب مورد نظر نرسیده ایم. البته چهار پلت فرم نمایش دهنده فیلمها هم هنوز نتیجه آراء را به ما نداده اند و مقرر است امروز بررسی نهایی را انجام دهیم.
وی ضمن اشاره به اینکه باید چند روزی از شروع این جشنواره آنلاین می گذشت تا بتوانیم جزئیات را بررسی نماییم، تصریح کرد: بعد از این مرحله و برپایه گزارشی که از پلت فرم ها می گیریم، آئین نامه جایزه تماشاگران توسط انجمن تهیه کنندگان سینما منتشر می شود.
به گفته وی این انجمن تلاش می کند با عنایت به خصوصیت های خاص این دوره از جشنواره سوءتفاهمی برای فیلمسازان در این بخش به وجود نیاید.
براساس گزارشی تابحال فیلم مستند «کودتای 53» که نمایش های داشته است، بیشترین تعداد تماشاگر را داشته است.
شکیبانیا پیشتر به ایسنا اظهار داشته بود: سال جاری به علت آن که جشنواره آنلاین شده و امکان تماشای فیلم با وقت بیشتری برای مخاطب فراهم است، تمام فیلمهای ایرانی حاضر در جشنواره در بخش های مسابقه ملی، ویژه، آوینی، کرونا و کارآفرینی در رأی گیری تماشاگران قرار دارند. پیشتر عملیات امتیازدهی و جمع آوری رأی مخاطب کار پرهزینه ای بود چون باید کارت چاپ می شد، صندوق های رأی تعبیه می شدند و نیروی انسانی هم به کار می گرفتیم، بنابراین فقط بخش ملی درنظر گرفته می شد، ولی سال جاری دیگر آن هزینه های جانبی وجود ندارد و هر کسی که فیلم را دید می تواند با یک کلیک، نظر خویش را ابراز کند. ازاین رو امکان دارد بهترین فیلم از نگاه تماشاگران در جشنواره فیلم حقیقت سال جاری مثلا از بخش کرونا یا بخش ویژه باشد.
او اضافه کرده بود: البته جدا از این، یک امکان ویژه دیگری هم فراهم شده و بجز انتخاب بهترین اثر از نگاه تماشاگران برپایه امتیازدهی در خانه جشنواره، در چهار سامانه فیلمیمو، نماوا، تیوا و هاشور هم امکان انتخاب بهترین فیلم از نگاه مخاطب وجود دارد، منتها در آن سامانه ها به علت آنکه گزینه «لایک» کاربرد جشنواره ای ندارد و بدون خرید بلیت هم می توان فیلمی را لایک کرد، قرار براین شده که هر کدام از سامانه ها پرفروش ترین فیلم خویش را معرفی نماید و به آن جایزه دهد.1399/09/29
14:38:36
5.0 / 5
1264
تگهای خبر: آنلاین , اكران , جشنواره , چاپ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال