موسسه هنر و تجربه بیانیه داد:

واكنش به یك رفتار غیر سینمایی

واكنش به یك رفتار غیر سینمایی سام فیلم: موسسه «هنروتجربه» در اطلاعیه ای نسبت به جایگاه سیمرغ «هنروتجربه» در جشنواره ملی فیلم فجر واکنش نشان داده و بر لزوم برگزاری جشنواره ای مستقل برای جریان سینمای هنری و تجربی تاکید نمود.


به گزارش سام فیلم به نقل از روابط عمومی موسسه هنروتجربه، با اختتام سی و نهمین جشنواره ملی فیلم فجر و اعلام برندگان که با بیانیه هیات داوران همراه بود و در آن درباره سیمرغ هنروتجربه و اهدا نشدن آن نکاتی عنوان شد، موسسه «هنروتجربه سینمای ایرانیان» با تاکید بر لزوم اختصاص بخش مستقلی به فیلم های هنروتجربه در جشنواره ملی فیلم فجر نکاتی را درباره برخورد این رویداد سینمایی با جریان سینمای هنری و تجربی متذکر شد.

متن بیانیه موسسه «هنروتجربه» بدین شرح است:
«به نام خدا
موسسه «هنر و تجربه سینمای ایرانیان» از رویکرد هیات محترم داوران این دوره از جشنواره فجر در خصوص لزوم اختصاص بخش مستقل هنروتجربه در جشنواره، که در بند چهارم بیانیه این هیأت منعکس شده استقبال می کند.
موسسه سینمایی «هنر و تجربه» با تاکید بر ضرورت احترام به همه سلایق سینمایی در یک جشنواره ملی، معتقد می باشد نمی توان به بهانه فیلم های پرمخاطب، سینمادوستان را از دیدن فیلم های هنری و تجربی محروم کرد.
نکته دیگری که اشاره بدان ضروری می نماید این است که اصلاح ساختارها و رویه های منسوخ و حذف تفکیک فیلم ها به سینمایی و ویدیویی از ضروریات عصر دیجیتال است و تا زمانی که این اصلاح صورت نپذیرد قسمتی از فیلم های کیفی سینمای هنری و تجربی به بهانه داشتن پروانه ویدیویی و با وجود موفقیت های خیره کننده در جشنواره های معتبر جهانی از حضور در این جشنواره منع می شوند.
این موسسه همچنان تاکید می کند عنوان سیمرغ «هنر و تجربه» به سبب فقدان اطلاع دست اندرکاران محترم جشنواره از پیشینه این جریان قدرتمند، بهتر است با نام دیگری در مجموعه سیمرغ های جشنواره قرار گیرد.
باتوجه به تاکید مکرر دست اندرکاران محترم جشنواره و هیات داوری ادوار مختلف جشنواره طی هفت سال قبل و برای حفظ هویت این نوع سینمای مهم و پرهیز از خدشه به آن در یک جشنواره با رویکرد فقط مخاطب عام، این موسسه در تلاش است تا جشنواره اختصاصی و مستقل سینمای «هنر و تجربه» را در سالیان آینده برگزار کند.
در آخر پیشنهاد می شود در صورت اصرار به ادامه روند فعلی، بخش «هنر و تجربه» بعنوان یکی از بخش های رسمی جشنواره فیلم فجر(«نگاه نو» و فیلم کوتاه و مستند) پذیرفته شود و مثل همان بخش ها یک هیات داوری مجزا برای اهدای سیمرغ بهترین فیلم «هنر و تجربه» درنظر گرفته شود.
بهمن 1399»
منبع:

1399/11/28
14:36:40
0.0 / 5
614
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال