هنوز باید گفت خدا پدر علی حاتمی را بیامرزد كه

هنوز باید گفت خدا پدر علی حاتمی را بیامرزد كه سام فیلم: تهیه کننده فیلم «لیپار» که اثرش را جهت شرکت در جشنواره جهانی فجر ارائه کرده، معتقد می باشد که کرونا در این یک سال اخیر نشان داد زیرساخت های سینمای ایران در نبود شهرک های سینمایی چقدر ضعیف است و ما هنوز باید برای ساخت همان یک شهرک سینمایی باید قدردان علی حاتمی باشیم.


سعید خانی که بتازگی ساخت سریال نمایش خانگی «حرفه ای» را با بازی سارا بهرامی و سیروان خسروی بطور موقت تعطیل کرده در گفت وگویی با ایسنا درباره برنامه ریزی برای اکران سینمایی یا آنلاین فیلم «لیپار» بیان کرد: فعلا برای اکران این فیلم برنامه ای نداریم، چون وضعیت سینماها که معین نیست و با ذات اکران آنلاین هم بااینکه موافق هستم اما تا وقتی جلوی انتشار نسخه قاچاق فیلم ها گرفته نشود نمی توان روی این اکران حساب کرد. هم اکنون اکران آنلاین راهی برای جبران هزینه های ساخت فیلم های سینمایی که حداقل پنج میلیارد تومان می شود، نیست و از همان ابتدا مشخص است که با شکست مواجه خواهی شد، مگر اینکه دولت حمایت کند و راهکارهایی برای جلوگیری از انتشار نسخه قاچاق انجام دهد که حتما راهکارهایی وجود دارد تا بتوانیم بوسیله اکران آنلاین به حداقل های فروش برسیم.
او اضافه کرد: وقتی می دانیم فیلمی که اکران آنلاین می شود حداکثر تا دو ساعت پس از انتشار، نسخه های قاچاق آن پخش می شود مشخص است که در نهایت ۲۰ تا ۳۰ درصد هزینه های ساخت فیلم برمی گردد و این کار را برای اکران آنلاین سخت می کند؛ بنا بر این فعلا فرم ثبت نام فیلم را که اثری در ستایش زیبایی ها و مردم استان سیستان و بلوچستان است، جهت شرکت در جشواره جهانی فجر پر کرده ایم.
خانی که پروژه های در دست تولید و برنامه ریزی برای ساخت دارد، افزود: بطور کلی الان سینما و دست اندرکارانش در موقعیتی قرار گرفته اند که نه راه پس دارند و نه راه پیش و در موضوع اکران و تولید هم هیچ نوع حمایتی نمی شوند. فقط می گویند تعطیل کنید و ما هم باید تعطیل نماییم ولی این وضعیت همه ما را در موقعیت سختی قرار داده و معین نیست چه زمانی تمام می شود چون این تعطیلی ها راحت ترین کار است و در آخر تمام فشار به تهیه کننده و سرمایه گذار وارد می شود که به ویژه در بخش تولید فیلم سینمایی بخاطر براورد مالی بر طبق تعداد جلسه های فیلمبرداری شرایط سخت تری پیش می آید و طولانی شدن کار متفاوت از تولید سریال های شبکه نمایش خانگی است که با پلت فرم ها طرف قرارداد هستید.
وی اظهار داشت: تمام این ها در حالی است که همه تلاش می نماییم پروتکل ها را رعایت نماییم و معتقدم وزارت ارشاد بعنوان متولی کارهای فرهنگی باید راهکارهای دیگری هم پیدا کند و برای کمبود برخی زیرساخت ها کاری کند تا از این وضعیت خارج شویم. ما حتی اگر الان اجازه فیلمبرداری هم داشته باشیم برای کار در لوکیشنی که می خواهیم گرفتار مشکل هستیم چون مثلاً مقرر است سکانسی را در بیمارستان فیلمبرداری نماییم و بخاطر کرونا اجازه ورود به بیمارستان را به ما نمی دهند. متاسفانه اینجاست که یادمان می افتد سینما، شهرک ندارد تا یک بیمارستانی در آنجا باشد و ما احتیاج به فیلمبرداری در یک بیمارستان واقعی نداشته باشیم. در حقیقت نبود زیرساخت مشکلات ما را خیلی بیشتر کرده و هیچکس سراغ این بخش نمی رود تا قسمتی از مشکلات اساسی سینما حل شود، چون واضح است که تصمیم های چکشی مثل تعطیل کردن کارها فقط در کوتاه مدت جواب می دهد.
خانی اشاره کرد: در همین روزهای سخت کرونائی است که بیشتر متوجه می شویم سینمای ایران با این همه ادعا زیرساخت های درستی ندارد و مجبوریم برای کار حتما به لوکیشن های واقعی برویم. این یک نقطه ضعف است که اگر نبود الان در وضعیت کرونائی خیلی کارکرد داشت. بدین سبب هنوز باید بگوییم خدا رحمت کند آقای علی حاتمی را که آن شهرک سینمایی را ساخت ولی افسوس که باید ده ها شهرک از آن مدل داشته باشیم تا بعد از کرونا همه مجبور نباشیم به لوکیشن های واقعی برویم تا مثلا در یک بیمارستان موجب مزاحمت بیماران بستری شده هم نباشیم.


منبع:

1400/02/11
23:35:56
5.0 / 5
248
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال