، در سینما چه خبر است ؟،

، در سینما چه خبر است ؟، سام فیلم: معرفی داوران جشنواره فیلم زمین، خبرهای از جشنواره جهانی فیلم فجر و... همچون خبرهای سینماست.
داوران نخستین دوره جشنواره بین المللی فیلم زمین عرضه شدند.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، با حکم فرهاد توحیدی (دبیر جشنواره) لیلی گلستان، پروین فرشچی، مهوش شیخ الاسلامی، بهمن کیارستمی و محمد مقدم بعنوان داوران نخستین دوره جشنواره بین المللی فیلم زمین اولین جشنواره فیلمهای توسعه پایدار عرضه شدند که مقرر است آثار راه یافته به بخش مسابقه در بخش های مختلف را داوری کنند.

لیلی گلستان:
مترجم، نویسنده و نگارخانه دار که ترجمه آثار نویسندگانی همچون اوژن یونسکو، گابریل گارسیا مارکز، رومن گاری، آلبرکامو، اوریانا فالاچی و نویسندگی کتابی دوجلدی دربارهٔ علی حاتمی و آثارش، قصهٔ عجیب اسپرماتو، دو نمایشنامه از چین قدیم، سهراب سپهری(شاعر-نقاش) را در کارنامه هنری خود دارد.
پروین فرشچی:
عضو انجمن های تخصصی محیط زیست دریایی همچون جامعه اکولوژی هندوستان و انجمن شیلات هندوستان، عضویت و فعالیت در جامعه متخصصین فنی Fishery هند، عضو جامعه علوم محیط زیست ایران و عضو مرکز تحقیقات محیط زیست و انرژی ایران است. همچون مسئولیت های وی می توان به مشاور ارشد محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی، رئیس مرکز منطقه ای مدیریت نواحی ساحلی یکپارچه، مشاور برنامه عمل راهبردی و مدیر پروژه و همکاریهای منطقه ای محیط زیست دریای خزر و مشاور عالی برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد در مسائل محیط زیست دریای خزر از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲، اشاره نمود.
مهوش شیخ الاسلامی:
مستندساز که ساخت مستندهایی همچون کوه کنگان، کول فرح، توپ، برگ سبز، به کجا تعلق دارم، پرسنگ دوز، پیر حرا، چارشو، دست ها، سپید جامگان، قاتل یا مقتول، ماده ی 61، تنگراه، اتاق تاریک، شیر سنگی، خانه تاریک، پول فرح، خانه دوم، دوز، یوفک، برد شیر و... را در کارنامه هنری خود دارد. از کارهای او می توان به داوری در جشنواره های فیلم مستند تامپره 2000، جشنواره فیلم کوتاه تهران، جشنواره روورتو ایتالیا، جشنواره بین المللی سینما حقیقت، جشنواره مستند کیش و جشن خانه سینما اشاره نمود.
بهمن کیارستمی:
مستندساز، تدوین گر و تهیه کننده که ساخت مستندهایی همچون اِکسُدوس، تاکسی، جواد، شبیه خوانی، زیارت، دو کمانچه، کفار، نور، مرتضی ممیز، سفری به دیار مسافر، زالو و... در کارنامه هنری او دیده می شود.

محمد مقدم:
عضو هیات مدیره انجمن فیلمسازان انیمیشن ایران که ساخت آثاری همچون پسرک، از بی نهایت، طولانی ترین سفر دنیا، طرحی نو دراندازیم، فرخنده، گاوخونی، قدیم، عروسک بارانی، رفتن و ماندن، چیستی و چرایی ما ایرانیان، تمدن آبی، تاریخ یافتن، از سرپناه تا خانه، عصر شکار، ایران شهر، تا انتهای تیره، فضاهای آموزشی از خط بیرون نرن را در کارنامه هنری خود دارد.
جشنواره بین المللی فیلم زمین ازعصر امروز 25 اردیبهشت ماه بصورت آنلاین و مجازی شروع به کار می کند و تا 31 اردیبهشت ماه ادامه دارد. علاقمدان می توانند آثار مورد نظر خودرا در سامانه هاشور به آدرس http: //www.hashure.com بصورت آزاد و رایگان ببینند.
بازگشت به روابط انسانی در سی وهشتمین جشنواره جهانی فجر
فیلم سینمایی «بن بست» به کارگردانی وینکو میدرندورفر با مضمون احیای روابط انسانی در سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر به نمایش درخواهد آمد.
فیلم سینمایی «بن بست» ساخته وینکو میدرندورفر از فیلمسازان مشهور اسلوونی است. کارگردانی که از نویسندگان، نمایشنامه نویسان، شاعران، کارگردانان تئاتر، مقاله نویسان و نویسندگان مطرح کودک و نوجوان در اسلوونی بشمار می رود.
میدرندورفر در فیلم «بن بست» با نگاهی برآمده از فضای محبوب تئاتری خود توانسته است، در فضایی محدود، با استفاده از ترکیب ایده های سینمایی و تئاتری، موقعیت هایی موثر خلق کند.
«بن بست» روایت یک قلب است که دو زوج را بدون هیچ نقطه اشتراکی، گرد هم می آورد. داستان با حضور زوجی از طبقه مرفه اسلوونی در خانه زوجی از طبقه کارگر مهاجر بوسنی شروع می شود و در محیطی بسته و پرتنش با حضور همین چهار شخصیت دنبال می شود.
میدرندورفر خود درباره فضای این فیلم معتقد است: ما در دوره ای زندگی می نماییم که عدم همدلی در روابط بین فردی یکی از حادترین مشکلات جهان بشمار می رود. روز به روز، سرمایه داری ظالم و بی رحم، روابط انسانی و غمخواری برای درد دیگران را ویران می کند و جهان را به سمت جنگی همه جانبه سوق می دهد. به نظر می آید همدلی، شفقت، حساسیت به درد دیگران، همه در حال محو از نقشه جهان است. در این شرایط مهمست داستانی بیان کنم که در آن روابط انسانی از نو زنده می شوند و حساسیت به سرنوشت دیگری بعنوان ارزشی مهم در تمدن ما از نو بازیابی می شود.
کارگردان فیلم سینمایی «بن بست» تاکید کرد: جهانی که ما در آن زندگی می نماییم، جهانی در بن بست است. ما در نوعی بن بست تمدنی گیر کرده ایم که گریز از آن بدون درک متقابل و احترام به ارزش های اساسی انسان و انسانگرایانه امکان پذیر نیست.
سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر از ۵ تا ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ به دبیری محمدمهدی عسگرپور نویسنده، کارگردان و تهیه کننده سینما در تهران برگزار می گردد.
نمایش «چهارصد ضربه» در بخش کلاسیک های مرمت شده
«چهارصد ضربه» در بخش کلاسیک های مرمت شده سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر به روی پرده می رود.
اولین فیلم بلند فرانسوا تروفو، در مقام یکی از آثار آغازگر موج نوی سینمای فرانسه، جایگاهی بی بدیل در تاریخ سینمای جهان دارد. در «چهارصد ضربه»، تروفو با نیم نگاهی به زندگی خود و رفقایش در دوران نوجوانی، سفری با خود دیگرش، آنتوان دوانل (با نقش آفریتی ژان پیر لئو)، را شروع می کند - سفری که در طول کارنامه کاری، در چهار فیلم دیگر با حضور لئو در این نقش ادامه پیدا می کند.
او با تبدیل بزرگ شهر پاریس به یکی از شخصیت های اصلی فیلم، نحوه تعامل دو جانبه شخصیت ها و محیط بر یکدیگر را تا لحظه دستگیری پسر بزهکار به شکلی استادانه تصویر می کند و سپس در یکی از بیادماندنی ترین اختتام بندی های تاریخ سینما، با نگاه گنگ آنتوان به آینده، در زمان وصل به دریا و رهایی، نگاهی متفاوت را در سینمای ملی فرانسه رقم می زند و بیش از آرمانگرایی به راه واقع گرایی می رود.
به این ترتیب، «چهارصد ضربه» با وجود ادای دین مشهود به آثار کلاسیک سینمای فرانسه – به ویژه «نمره اخلاق صفر» ساخته ژان ویگو – از خوش بینی به شورش جمعی می پرهیزد و با بدبینی به طغیان فردی می نگرد.
اولین فیلم بلند تروفو همیشه در لیست آثار محبوب سینماگرانی بزرگ همچون لوییس بونوئل، ساتیاجیت رای، ژان کوکتو، کارل تئودور درایر و وودی آلن جای گرفته و آکی را کوروساوا نیز «چهار صد ضربه» را یکی از زیباترین فیلم هایی می داند که در طول عمرش دیده است.

به مناسبت شرکت در دهمین دوره جشنواره فیلم های ایرانی استرالیا از پوستر خارجی مستند «سبالو» به کارگردانی محسن نساوند و تهیه کنندگی فاطمه معتمدآریا رونمایی گردید.
این پوستر را محترم نساوند طراحی و اجرا کرده است.
در بخشی مجزا از جشنواره فیلم های ایرانی استرالیا به سینمای جنوب پرداخته می شود و بدین منظور فیلم «سبالو» برای این بخش انتخاب شده و به نمایش درمی آید.
دهمین دوره جشنواره فیلم های ایرانیِ استرالیا بصورت فیزیکی از ۲۰ می (۳۰ اردیبهشت) تا ۱۶ ژوئن (۲۶ خرداد) در چهار شهر سیدنی، ملبورن، بریزبن و پرت و بعد از آن به مدت ۱۰ روز بصورت آنلاین در سراسر استرالیا برگزار می گردد.
این فیلم که هم اکنون در سینماهای «هنروتجربه» روی پرده است روایتی از زندگی محمود بردک نیا نوازنده سازهای کوبه ای است که اصالتی آفریقایی دارد و سال ها پیش اجدادش از زنگبار، جنوب تانزانیا به بوشهر مهاجرت کردند. او تلاش می کند با موسیقی و هنرش سنت پدران خودرا زنده نگه دارد.
«سبالو» هم چنین در لایه های زیرین خود نگاهی به تاثیر غیرقابل انکار رنگین پوستان آفریقایی تبار در موسیقی آیینی و سنتی جنوب ایران و بوشهر دارد.
محسن نساوند مستندساز و عکاس بوشهری فعالیت خودرا از ۱۳۷۸ با تئاتر در بوشهر شروع کرد و فارغ التحصیل رشته کارگردانی سینما از دانشگاه آزاد بوشهر در سال ۱۳۹۰ است. نساوند تا حالا کارگردانی مستندهایی چون«سایه»، «تالار وحدت هفت صبح»، «الف سمبو»، «ژلوفن» و «داون» را برعهده داشته است.
عوامل مستند «سبالو» عبارتند از کارگردان: محسن نساوند، دستیار کارگردان و تدوین: عابدین رمضانی، فیلمبردار: آیین ایرانی، بهتاش کمه زری، سعید بوشهری، مهرداد افراسیابی و علی کارگر، موسیقی: حبیب مفتاح، محسن شریفیان، مشاور پروژه: سیف الله صمدیان، انیس قناعت، صدابردار: محمد بوشهری، آریو انصاری، صداگذار: امین محمدی، اصلاح رنگ: محمد زرین پور، تصاویر هوایی: کوروش زارعی، مجتبی هدایت جو، کاوه زارعی، طراح پوستر: محترم نساوند، مسعود نساوند، برنامه ریز: امیر یوسف اکبرزاده، مدیر تولید: بهمن رسولی، مترجم: مرجان مدرس، عکاس: بابک منصوریان، سیدحسین حسینی، سیدمحمد فاطمی و با سپاس از سعید عرب زاده، آرشیو تصاویر و عکس: محمدرضا بلادی، عماد دباش زاده، نجف کازرونی (مستند اربعین) ناصر تقوایی، مشاور رسانه ای: نغمه دانش آشتیانی، تهیه کننده: فاطمه معتمدآریا.

منبع:

1400/02/26
20:20:27
5.0 / 5
296
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال