رئیس جمهور آینده و دغدغه های اهالی تئاتر

رئیس جمهور آینده و دغدغه های اهالی تئاتر به گزارش سام فیلم خراسان رضوی یک کارگردان تئاتر پیشرفت فرهنگ و هنر را مبتنی بر مدیریت مسؤلان و متولیان عنوان نمود و اظهار داشت: دغدغه فرهنگی و هنری مدیران و مسؤلان از عوامل مؤثر بر بهبود شرایط تئاتر به حساب می آید.جواد اشکذری در گفتگو با ایسنا با اشاره به انتظارات اهالی تئاتر از دولت و رئیس جمهور آینده در مورد ارتباط و تاثیر فرهنگ و هنر بر فضای جامعه، اظهار نمود: تئاتر هنری است که همواره با اجتماع و تجمع فرهنگی مردم و مخاطبان همراه بوده است و در سالهای اخیر به جهت رونق هنر تئاتر، تجمعات مختلفی در حوزه تئاتر شکل گرفته است. ازاین رو در کنار اجرای تئاتر، در مدت زمان انتظار برای تهیه بلیط هم برخی کارها و فعالیت ها به صورت نمایشگاه و یا آثار خیابانی اجرا و فرهنگ سازی هایی هم انجام می شد.

وی افزود: در نتیجه با عنایت به زنده اجرا شدن تئاتر و ارتباط مستقیم با تماشاگر، همواره اجرای تئاتر تجمع فرهنگی ایجاد می کند، بنابراین برگزاری تئاتر بدون تماشاگران مفهوم پیدا نمی نماید. بدین سان هر شب از راه اجرای تئاتر تجمعاتی شکل می گیرد، در حالیکه تجمعات سیاسی معمولا در زمان انتخابات صورت می گیرد. ازاین رو تئاتر دارای ظرفیت بزرگی است که ارتباط مستقیم میان تماشاگر و هنرمند را بوجود می آورد که این ارتباط مستقیم با مخاطب بر نگاه اجتماعی، سیاسی، فرهنگی مردم بسیار تأثیرگذار بوده و نگرش نو و جدید را به مخاطبان انتقال می دهد.

هنر عامل اصلی ترویج فعالیتهای سیاسی است

این نویسنده تئاتر با بیان اینکه «هنر و فرهنگ، عامل اصلی ترویج تمام فعالیتهای سیاسی و اجتماعی به شمار می رود»، بیان نمود: با عنایت به علاقه مردم نسبت به هنرمندان و این امر که بخش عمده ای از جامعه را نخبگان فرهنگی و هنری می سازند، ازاین رو هر دولتمرد، مدیر شهری و رئیس جمهور برای دستیابی به موفقیت باید این قشر از جامعه را مورد توجه قرار داده و برای آنها برنامه ریزی داشته باشد، بگونه ای که از آثار هنرمندان حمایت شود و معیشت و زندگی هنرمندان مورد توجه قرار گیرد، چونکه زمانی حوزه های مختلف هنر مانند سینما، تئاتر، موسیقی و... موفق عمل خواهند کرد که هنرمندان دغدغه معیشت و زندگی نداشته باشند و تنها به تولید و عرضه آثار هنری بپردازند. ازاین رو هر چه حمایت بیشتری صورت بگیرد، بطور قطع اتفاقات و فعالیتهای بهتری رقم خواهد خورد.

اشکذری اظهار داشت: معمولا به علت اینکه در تهران مسئولیت ریاست جمهوری پذیرفته می شود، رسیدگی به شهرستان ها حداقل دو یا سه سال زمان می برد. بدین سان با عنایت به اینکه سه نامزد ریاست جمهوری اهل مشهد هستند و مشهد هم در زمینه فعالیتهای فرهنگی و هنری در کشور قطب به حساب می آید، ازاین رو این نامزدها از ظرفیت ها و زمینه های فرهنگی و هنری این شهر و استان اطلاع دارند، بنابراین اگر بهبودی صورت نگیرد به شکلی به علت غفلت از این حوزه خواهد بود.

وی تصریح کرد: ازاین رو مدیران و متولیان حوزه فرهنگ و هنر باید در قالب قانون نگاهی صنفی به انجمن ها و هنرهای مختلف داشته و علاوه بر این ها به تولید و اجرای تئاتر و ترویج و شکوفایی این هنرها در شهرهای مختلف توجه ویژه ای داشته باشند.

این کارگردان تئاتر با بیان اینکه «بهبود و پیشرفت حوزه فرهنگی و هنری مبتنی بر مدیریت مدیرانی است که انتخاب می شوند»، اظهار داشت: به این مفهوم که شخص رئیس جمهور نمی تواند به صورت مستقیم به تئاتر، سینما و سایر هنرهای مشهد و یا شهرهای دیگر بپردازد، بنابراین درصورتیکه استاندار، وزیر ارشاد و مدیرکل ارشاد که توسط وزیر ارشاد انتخاب می شود، به درستی در این جایگاه قرار گیرند، رشد و شکوفایی بیشتری ایجاد خواهد شد. به صورتی که با عنایت به دوره های موفق گذشته متوجه می شویم که در این زمان ها حساسیت و توجه ویژه ریاست جمهوری در انتخاب وزیر، استاندار و مدیرکل و توجه آنها به هنر زمینه این شکوفایی را بوجود آورده است.

متولیان باید علاقه مند و دغدغه مند هنر باشند

اشکذری خاطرنشان کرد: بدین سان اگر مدیران و متولیان فرهنگی و هنر، علاقه مند و دغدغه مند این حوزه باشند و تنها نگاه اداری و کارمندی به این حوزه نداشته باشند. اساسا تعامل با شهرداری که نهادی ثروتمند است و فعالیتهای فرهنگی دارد، میسر خواهد شد و به تبع آن برنامه های بهتر فرهنگی و هنری اجرا خواهد شد.

وی ضمن اشاره به اینکه «هدایت، حمایت و نظارت سه وظیفه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی است»، اضافه کرد: همانطور که می دانید هدایت به معنای برنامه ریزی و هدایت هنر به سمت شکوفایی و اتفاقات خوب است، اما متأسفانه چندین سال است که مدیران ما هدایت را رها کرده و پشتیبانی از اهالی فرهنگ و هنر هم صورت نمی گیرد. به عبارتی مدیران تنها نظارت را عملی می سازند تا از این طریق جایگاه و میز خویش را از دست ندهند.

این نویسنده تئاتر خاطرنشان کرد: در واقع درصورتیکه هنرمندی تصمیم گیرد هنری را تولید نماید، کارهای اداری انجام می شود. علیرغم این که مدیران باید برپایه نیاز اجتماعی و کمبودهای موجود تصمیم گیری و اقدام نمایند تا عملکرد این حوزه بر مبنای نیاز اجتماعی جایگاه فرهنگ و هنر ارتقا پیدا کند، اما هیچگاه نیاز جامعه به آثار فرهنگی و هنری سنجیده نمی گردد تا برای جذب نیروی انسانی و هنرمندان برنامه ریزی هایی صورت گیرد.

مسئولان با هنرمندان گفتگو کنند
وی افزود: در واقع لازم است مدیران و مسؤلان با هنرمندان به گفتگو بپردازند و برای پشتیبانی از آنها با بخش ها و دستگاههای مختلف مربوطه گفتگو و تعامل داشته باشند، در حالیکه چنین اقداماتی صورت نمی گیرد و بدین سان حمایت و هدایت صورت نمی گیرد. به نظر من این رویکرد را نمی توان مدیریت نامید و مشکل ما در ارتباط با این بخش است. در نتیجه دیدگاه و عملکرد تمام مدیران حوزه فرهنگ و هنر بر بهبود این حوزه مؤثر است و به نظر من برنامه های مناسبتی هر رئیس جمهور و مدیریت درد هنر و فرهنگ مشهد را دوا نمی کند و ماندگار نیست.

این کارگردان تئاتر اظهار داشت: فعالیت ها و اقدامات زیرساختی بسیاری باید صورت گیرد و ارتباط میان مدیران و اصحاب فرهنگ و هنر باید بیشتر و نزدیکتر شود، چونکه بخشی از دغدغه های هنرمندان در ارتباط با مسائل اجتماعی است و بخش عمده آن در ارتباط با مسائل عاطفی است. بگونه ای که اگر مدیران با هنرمندان به گفتگو بپردازند و سخن آنها را بشنوند نیمی از مسائل برطرف خواهد شد. در حالیکه اغلب مدیران مدعی گفتگو هستند، اما با هنرمندان به گفتگو نمی پردازند.

لزوم توجه به آموزش تئاتر
اشکذری در مورد آموزش تئاتر، بیان نمود: به نظر من در شرایطی که آموزش وجود نداشته باشد، رشد تئاتر و سایر رشته های هنری محقق نخواهد شد. آموزش تئاتر هم مانند خیلی از فعالیتهای فرهنگی و هنری تحت تاثیر شیوع کرونا قرار گرفته است. آموزش تئاتر همچون فعالیتهایی است که در سه یا چهار سال قبل به جهت رونق اقتصادی تئاتر، تغییرات زیادی پیدا کرده و رشد یافته است. به عبارتی تمایل به آموزش این حرفه افزایش پیدا کرده و از طرفی دیگر تعداد آموزشگاه های تئاتر هم بیشتر شده است، چونکه بر تعداد تولیدات هم اضافه گردید و احتیاج به جذب نیروی جوان و جدید افزایش پیدا کرد.

وی اظهار نمود: در دوران شیوع کرونا هم در شرایطی که از وضعیت قرمز خارج می شدیم و ستاد مقابله با کرونا مجوز برگزاری کلاس ها را صادر می کرد، کلاس ها با محدودیت هایی تشکیل می شدند. بر مبنای شنیده های من شهرداری هم کمک هایی به آموزشگاه ها کرده است تا بتوانند بخشی از مشکلات خویش را رفع کنند. آموزش هم فعالیتی پول ساز است و بعلاوه هنرمندانی که در حوزه تئاتر فعالیت داشته اند، مدرس شدند و در واقع آموزش بستری برای کسب درآمد بوجود آورده است.

منبع:

1400/03/26
10:26:55
5.0 / 5
187
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال