انجمن سینمای جوان سال جاری بر چه چیزی متمرکز است ؟

انجمن سینمای جوان سال جاری بر چه چیزی متمرکز است ؟ سعید پوراسماعیلی معاون فرهنگی و آموزش انجمن سینمای جوانان ایران و دبیر سومین همایش مطالعات فیلم کوتاه تهران اظهار داشت: انجمن سینمای جوانان ایران همه فعالیتهای خویش را امسال شامل انتشار کتاب، برگزاری ۲۰ نشست تخصصی و سومین همایش مطالعات فیلم کوتاه تهران معطوف به سینمای تجربی کرده است.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، سعید پوراسماعیلی دبیر سومین همایش «مطالعات فیلم کوتاه تهران» درباره سابقه برگزاری این رویداد اظهار داشت: نخستین همایش «مطالعات فیلم کوتاه تهران» در سال 96 در سی وچهارمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران برگزار شد و مبحث آن «گذشته، حال و آینده فیلم کوتاه» بود. در سال 99 دومین دوره این همایش مستقل از جشنواره برگزار شد و مبحث محوری آن هم «روایت در فیلم کوتاه» بود. سومین دوره این همایش سال جاری هم به صورت مستقل و با محوریت مبحث «فیلم کوتاه تجربی» برگزار می گردد.
وی درباره دستاوردهای این همایش طی دو دوره گذشته توضیح داد: در حوزه فیلم کوتاه، پیش از این مطالعاتی شکل نگرفته بود و بیشتر شاهد ترجمه صرف مقالات و کتاب ها به زبان فارسی بودیم. از زمان برگزاری نخستین دوره این همایش اما شاهد دو اتفاق بودیم؛ یکی این که موضوعات تئوریک در حوزه فیلم کوتاه و تفاوت هایش با سینمای بلند به صورت جدی مورد مطالعه قرار گرفت و حاصل آن در چارچوب دو کتاب منتشر گردید. این دو کتاب مورد استفاده فیلمسازان، مدرسان و دانشجویان علاقه مندی قرار گرفت که سینمای کوتاه را بعنوان یک سینمای مستقل مورد توجه دارند. اتفاق دیگر هم در ارتباط با دانشجویان، نویسندگان و پژوهشگرانی است که به بهانه این همایش بخشی از فعالیت خویش را بر حوزه فیلم کوتاه متمرکز کردند. بخشی که تا پیش از این جای مباحث تئوریک در آن خالی بود ولی اکنون هر سال با برخی از پژوهشها مواجه هستیم که مشخص است پژوهشگرانی در حوزه فیلم کوتاه بر آن تمرکز کرده اند تا آنرا به همایش برسانند. این دو اتفاق از دستاوردهای خوبی است که این دو همایش تابحال به دنبال داشته است.
پوراسماعیلی درباره تاکید سومین دوره همایش بر فیلمهای کوتاه تجربی هم اظهار داشت: از آنجاییکه تعریف سینمای تجربی متفاوت و تعداد آثار در این عرصه کم شده است، محور همایش سال جاری را بر روی این مورد قرار دادیم تا تعاریف، شرایط، منابع الهام و مشکلات موجود در این عرصه را بررسی نماییم. به این منظور هم در دو بخش فیلم کوتاه تجربی و مباحث میان رشته ای در رابطه با فیلم تجربی، مطالعاتی صورت می گیرد و نتایج آن مورد بهره برداری قرار می گیرد.
بدین سان تعاریف روشن تری از فیلم کوتاه تجربی شکل می گیرد تا بتوان برپایه آن برای نهادی مانند انجمن سینمای جوانان که یک نهاد تصمیم گیرنده و موثر در تولید فیلم کوتاه کشور است، هدفگذاری و برنامه ریزی بهتری داشت تا مانع از حذف، محدود شدن و یا عقیم شدن فیلم کوتاه تجربی از جشنواره ها و رویدادهای هنری کشور شود.
دبیر این همایش افزود: سال جاری انجمن سینمای جوانان همه فعالیتهای خویش را معطوف به سینمای تجربی کرده است. کتاب هایی که مقرر است در جشنواره سی وهشتم رونمایی شود با محوریت سینمای تجربی خواهد بود. در جشنواره هم 20 نشست تخصصی با مبحث فیلم تجربی برگزار می گردد. در ادامه همین برنامه ها هم سومین همایش مطالعات فیلم کوتاه با محور فیلم کوتاه تجربی در آذرماه برگزار می گردد. امیدواریم تا آخر سال 1400 با انتشار محتوای تولیدی در این سه بخش بتوانیم به غنای فیلم کوتاه تجربی در ایران کمک نماییم.
وی افزود: آنچه در همایش اتفاق می افتد، عرضه مقالات در روز کنفرانس و چاپ آنها در چارچوب کتاب است که برای مطالعه بعنوان منبع مورداستفاده علاقه مندان قرار بگیرد اما آنچه در جشنواره سی وهشتم با محوریت فیلم تجربی در چارچوب نشست با اساتید ایرانی و خارجی برگزار می گردد از «فیلمسازان فیلم تجربی» تا «پژوهش گران این حوزه» را شامل می شود. پژوهشگرانی که در چارچوب مسترکلاس تجربه های خویش را به علاقه مندان منتقل می کنند. حاصل این نشست ها و کارگاه ها هم به صورت مکتوب در آینده عرضه خواهد شد. محتوایی که به صورت مکتوب منتشر می شود هم شامل پژوهش های داخلی و چند نمونه ترجمه کتاب درباره فیلم کوتاه تجربی به زبان فارسی خواهد بود.
وی درباره میزان استقبال از این همایش در دوره های گذشته هم اظهار داشت: همایش ها اصولا مخاطبان و علاقه مندان خاص خویش را دارند و گروه مشخصی از پژوهشگران درگیر مبحث هر همایشی می شوند اما ما از همان دوره اول تا دوره سوم از نظر کمی و کیفی شاهد رشد استقبال و عرضه مقالات در این رویداد بوده ایم. هر سال هم سخت گیری بیشتری در طراحی موضوعات و هیأت علمی داریم و بنابراین به جرأت میتوان گفت همایش دوم نسبت به همایش اول و همایش سوم نسبت به دو دوره اول، نه تنها به لحاظ کمی و تعداد آثار رسیده بلکه به لحاظ کیفی وضعیت بهتری داشته است.
پوراسماعیلی در ادامه توضیح داد: این افزایش کیفی مقالات دریافتی در حالی است که در همایش اول مبحث «گذشته، حال و آینده فیلم کوتاه» موضوعی عام بود و دامنه مقالات می توانست گسترده تر باشد اما در دوره دوم مبحث «روایت در فیلم کوتاه» واقعا مبحث خاصی بود که هم فیلمساز و هم پژوهشگر برای عرضه مقاله در رابطه با آن بسیار محدود بود. در همایش سوم هم مبحث «فیلم کوتاه تجربی» مبحث محدودتری است بنابراین در انتظار حجم بالای مقالات دریافتی نیستیم. با این وجود برای همایشی تا این اندازه تخصصی و در سومین گام برگزاری است، همچنان حرکت رو به رشدی را شاهد می باشیم و شرایط بهتری را هم پیش رو داریم. بدیهی است برای جریان سازی مبحث مطالعات و پژوهش در حوزه فیلم کوتاه به تداوم و استمرار همایش نیاز است تا به طور سالیانه مورد توجه پژوهشگر و فیلم ساز قرار گرفته و شاهد اثرگذاری آن بر روند تولیدات فیلم کوتاه و ارتقا آن باشیم.
وی در مورد تقویم سومین همایش مطالعات فیلم کوتاه تهران اظهار داشت که مهلت ارسال چکیده مقالات تا آخر مرداد ماه و زمان برگزاری کنفرانس در آذرماه است.
سومین همایش مطالعات فیلم کوتاه تهران به دبیری سعید پوراسماعیلی و دبیری علمی احمد الستی ۲۴ آذر ماه ۱۴۰۰ در بخش های مقالات پژوهشی، جستارهای آزاد و ترجمه با محوریت سینمای تجربی برگزار می گردد. آخرین فرصت ارسال چکیده مقالات به این رویداد ۳۰ مرداد ۱۴۰۰ است. متن کامل فراخوان در سایت انجمن سینمای جوانان ایران به نشانی www.iycs.ir آمده است.
منبع:

1400/05/19
00:05:53
5.0 / 5
289
تگهای خبر: آموزش , جشنواره , چاپ , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال