جایزه خندستان فراخوان داد

جایزه خندستان فراخوان داد سام فیلم: دبیر سومین جایزه سراسری نمایشنامه نویسی کمدی «خندستان» از برگزاری این رویداد در تابستان و پاییز 1400 آگاهی داد.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، سعید امامی ضمن اعلام این خبر اظهار نمود: سومین دوره جایزه سراسری نمایشنامه نویسی کمدی «خندستان» توسط تالار هنر وابسته به سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان و حوزه هنری اصفهان، در دو بخش اصلی و جنبی به دریافت آثار شرکت کنندگان می پردازد. شرکت کنندگان در بخش اصلی که ویژه نمایشنامه نویسی است، آثار خودرا در دو حوزه نمایشنامه نویسی کمدی «تألیفی» و نمایشنامه نویسی کمدی «اقتباسی» ارائه کرده و در بخش جنبی نیز که ویژه پژوهش است، نخستین جایزه سراسری متون پژوهشی کمدی (مقاله، جستار، تجربه نگاری) و نخستین جایزه سراسری مطالعه چهره شاخص کمدی (یادبود زنده یاد مهدی ممیزان) انجام می شود. حالا فراخوان جشنواره اعلام شده و تا ۱۵ مهرماه فرصت ارسال آثار وجود دارد.
دبیر سومین جایزه سراسری نمایشنامه نویسی کمدی «خندستان» سپس از اینکه اصفهان این ظرفیت را دارد که به قطب نمایش کمدی کشور تبدیل گردد، گفت.
وی در ادامه، از استقبال مرکز هنرهای نمایشی کشور از جایزه «خندستان» آگاهی داد و اظهار داشت: جایزه «خندستان» در اصفهان با نگاهی حرفه ای به نمایشنامه نویسی کمدی در سطح سراسری آغاز به فعالیت نموده و با تاکید بر اهمیت نوشتن، می تواند قسمتی از جریان هنرهای نمایشی را در مسیری رو به اعتلا قرار دهد.
امامی همین طور با اشاره به اینکه برگزاری جشنواره نمایش های کمدی در اصفهان بی سابقه نیست، اضافه کرد: چنان که در گذشته چهار دوره از این جشنواره از طرف تالار هنر اصفهان برگزار شده است. چهار دوره جشنواره نمایش های کمدی در سطح شهر اصفهان برگزار شده و بااینکه آثاری از دیگر شهرها نیز در این جشنواره ها مورد داوری قرار گرفتند، اما جشنواره بصورت غیرسراسری اجرا شد. در این دوره قصد ما بر احیا و تثبیت این جشنواره در سطح ملی بود تا به دنبال آن اصفهان را بعنوان قطب هنر نمایش کمدی در سطح کشور معرفی نماییم.
مدیر تالار هنر اصفهان اظهار داشت: این پیشنهاد عنوان شد که در صورت احیا و تثبیت جشنواره نمایش های کمدی اصفهان، هرسال یک چهره شاخص کمدی معرفی شود و زندگینامه، آثار، اندیشه ها و خدمات او محور مطالعه و بررسی قرار گیرد. امسال باتوجه به تمرکز جشنواره بر نمایشنامه کمدی، شخصیت «مهدی ممیزان» را که بزرگ نمایشنامه نویسی کمدی در اصفهان بوده و نگارش آثار ارحام صدر را برعهده داشته، انتخاب کردیم.
امامی در ادامه بیان کرد: شرکت کنندگان می توانند آثار خودرا در قالب های مختلف درباره این شخصیت برای ما ارسال نمایند و در پایان، کلیه آثار و تحقیقات درباره این شخصیت جمع آوری و به منبعی برای پژوهشگران و علاقه مندان تبدیل می شود. دبیرخانه جشنواره برای بخش اول از جهت تعداد اثر ارسالی محدودیت قرار داده، چنان که هر شخص می تواند چهار اثر (دو اثر در بخش تألیفی و دو اثر در بخش اقتباسی) ارسال نماید. البته شرکت در بخش نمایشنامه محدودیت خاصی به لحاظ اینکه نمایشنامه چاپ شده باشد یا در جشنواره ای شرکت کرده و یا به روی صحنه رفته باشد ندارد و آثار تولیدی نمایشنامه نویسان مختلف به آسانی می تواند در این جشنواره شرکت داده شود. حتی درباره موضوع اثر هم محدودیتی نیست و تنها رعایت استانداردهای کمدی برای ما اهمیت دارد.
وی در عین حال اظهار نمود: باتوجه به اینکه در این رویداد به دنبال جمع آوری و آرشیوسازی رویدادهای بزرگ در زمینه نمایشنامه و پژوهش های کمدی هستیم و می خواهیم مرجعی برای تحقیقات و آثار نمایشنامه هایی باشیم که به رشد جریان کمدی در کشور کمک نماید در بخش پژوهش هیچ محدودیتی حتی در تعداد آثار ارسالی وجود ندارد.
دبیر جایزه «خندستان» یکی از دیگر اقدامات دبیرخانه سومین دوره این جایزه را تهیه کتابی شامل آثار برگزیده در زمینه نمایشنامه و پژوهش معرفی نمود و اظهار داشت: این کتاب با عنوان «خندستان» از طرف انتشارات سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان منتشر خواهد شد. درصددیم پژوهش های برگزیده در این رویداد به جز چاپ در کتاب، در بعضی مراجع علمی کشور و سایت های معتبر مرجع برای پژوهش های علمی منتشر شود که نتایج بیشتری برای پژوهشگران داشته باشد. همین طور در تلاش هستیم تا نمایشنامه ها نیز به شکل گسترده تر معرفی شده و کارگردان ها بتوانند از این آثار بهره مند شوند.
بنا بر اعلام، شرکت کنندگان در این جشنواره برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال آثار خود به دبیرخانه جشنواره می توانند به سایت www.khandestan-isf.ir مراجعه کنند.
منبع:

1400/06/23
09:48:58
5.0 / 5
288
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال