در پی حواشی جشنواره فیلم فجر

انتقاد مدیر اوج: این رسم امانتداری نیست

انتقاد مدیر اوج: این رسم امانتداری نیست به گزارش سام فیلم مدیر مرکز فیلم و سریال سازمان هنری رسانه ای اوج با انتقاد از تناقض گویی های دست اندرکاران جشنواره فیلم فجر درباره فیلم مسیح پسر مریم اظهار داشت: این رسم امانتداری نیست که در ایام گذشته چند نفر در تماس هایی اعلام نمودند این فیلم را دیده اند و متاسفانه این اتفاق در مرحله خواندن فیلمنامه در فرایند مجوز ساخت هم تکرار شد.


به گزارش سام فیلم به نقل از ایسنا، محسن دریالعل ظهر یکشنبه دوازدهم دیماه در نشستی خبری درباره حاشیه های فیلم مسیح پسر مریم محصول این سازمان که توسط هیات انتخاب رد شده است توضیحاتی را مطرح و به برخی سیاست های این سازمان در حوزه ساخت فیلم و سریال هم اشاره نمود.
او ضمن اشاره به این که این فیلم تا ۲۴ ساعت پیش از اعلام فیلمها در فهرست بود ولی بعد نمی دانیم چه اتفاقی افتاد، اظهار داشت: ما از عدم پذیرش فیلم در جشنواره گله نداریم ولی اتفاق چند وقت اخیر عجیب است. در گفتار هیات انتخاب تعارض هایی وجود دارد و در رد فیلم انواع علل همچون محتوا، فرم، حجاب، درام گفته می شود. ما بعد از اعلام اسامی سکوت کردیم چون قاعده را پذیرفته ایم ولی صحبت های شد که دیگر امکان سکوت نبود. می خواهیم بدانیم بالاخره مشکل چیست؟ یا سکوت کنید یا دلیل بیاورید. این حق ما نیست که این همه تناقض بشنویم.
او اضافه کرد: جز این مورد، این بی اخلاقی است که هم اکنون همه می دانند خلاصه داستان فیلم مسیح پسر مریم چیست. این رسم امانتداری نیست. اگر ادعای جشنواره فجر حرفه ای بودن است پس چرا در همه رسانه ها از داستان فیلم حرف زده شده؟
من اصلا متوجه نمی شوم که یعنی چه آدم های باربط و بی ربط به ما زنگ زدند و گفتند فیلم را دیدند؟ این اتفاق در بخش فیلمنامه هم رخ داد. ما اصلا چنین رفتار غیرحرفه ای و غیراخلاقی را درک نمی نماییم. تاکید می کنم که سازمان اوج اصلا از رد شدن فیلم ناراحت نیست ولی این حاشیه ها را هم نمی پذیرد.
وی افزود: در پیغامی که هنوز موجود است، به من پیام دادند و متنی را پیشنهاد دادند که برپایه آن از جشنواره انصراف دهیم ولی قبول نکردیم. متاسفم که گاهی یک حرف اشتباه اعتبار یک جشنواره ۴۰ ساله را به باد می دهد.
وی با اشاره به اینکه در اواسط جشنواره فجر برای نمایش خصوصی فیلم مسیح پسر مریم برای اهالی رسانه برنامه ریزی می کنند، اظهار داشت: آن موقع همه چیز مشخص می شود و هیات انتخاب هم مرد باشند و پشت انتخاب خود بایستند.
دریالعل با اشاره به اینکه مسیح پسر مریم با بودجه پنج میلیارد و ۷۰۰ میلیون ساخته شده اظهار داشت: این نخستین بار نیست که جشنواره فجر فیلمی از اوج را کنار می گذارد ولی درباره اظهاراتی که آقای افخمی درباره روایت فاحشه خانه داشته و این که گفته می شود، سوژه یک فاحشه خانه را در سینمای ایران نمی توان نشان داد، ما ادعا می نماییم که می توان این کار را کرد و پیشنهاد میکنیم مستند قلعه و تصاویر کاوه گلستان را از شهرنو ببینید.
او با انتقاد از برخی صحبتهای متناقضِ مطرح شده اظهار داشت: در تماسی به من گفته شد که چرا در بخش پایانی فیلم، کاراکتر به جای اکت قهرمانی، کار فرهنگی نمیکند؟ در چنین شرایطی وقتی مشاور و مدیر سینمایی که اکت قهرمانی را درک نمی کند، چطور باید با او دیالوگ برقرار کرد؟ اصلا با مسئولی که در دوران کاری خود در معاونت هنری و بنیاد روایت فتح کار ماندگاری انجام نداده و بسیاری را هم در کشو نگه داشته -چون روی نمایش دادن آنها را نداشتند و این را بخاطر حضور در بنیاد با اطلاع دقیق میگویم چه گفتگویی باید داشت؟ یک مرتبه در جمهوری اسلامی به کسی که کار خویش را درست انجام نداده کاری ندهید، نه این که اتفاقا به او سِمت بدهید.
مدیر مرکز فیلم و سریال سازمان هنری رسانه ای اوج در قسمتی دیگر درباره دیگر تولیدات اوج بیان نمود: نخستین تغییر مهم سازمان اوج تغییر ریل در جریان فیلمسازی بوده، چون که در ۱۰ سال قبل اصل بر ساخت فیلم سینمایی بود ولی اتفاق کرونا سیاست ها را تغییر داد. هم اکنون ۳۰۰ فیلم در صف اکران است و تولیدِ صِرف برای عرض اندام بدون بازگشت سرمایه و در شرایطی که سینما در رکود است، هیچ اثری ندارد؛ ازاین رو ریل به سمت سریال سازی تغییر نمود و عرصه سینما را با تغییراتی پیش می بریم.
او اضافه کرد: هم اکنون ۳۰ سریال را در دست ساخت داریم و اولویت پخش در تلویزیون است و بعد پلت فرم ها. به تازگی روز بلوا را به صورت مینی سریال پخش کردیم که اتفاقی تازه در پلت فرم بود و ازاین پس چنین تولیداتی رونق بیشتری می گیرد. این ها در حالی است که در صدا و سیما شاهد بودیم کیفیت سریال ها مدام کمتر شده ولی ما به دنبال ساخت آثاری باکیفیت بیشتر هستیم. سریال مستوران بزودی روی آنتن سیما میرود و درباره کیفیت آن صحبت خواهد شد. تاکید ما بر این است که می توان با پول هایی به اندازه سریال های معمولی سیما آثار خوب ساخت، البته ما ادعای سریال الفِ ویژه و فاخر نداریم ولی معتقدیم با همان بودجه ها می توان سریال با کیفیت تر تولید کرد.
وی در ادامه با اشاره ای باردیگر به تولیدات سینمایی این سازمان اظهار داشت: اوج بنای حضور به هر قیمتی در جشنواره را ندارد و برای مشارکت به شرطی قدم میگذاریم که از ابتدا در جریان ساخت باشیم. برنامه ریزی در این سازمان متنوع است همانطور که سال قبل انیمیشن پسر دلفینی را در جشنواره نمایش ندادیم چون رقابت تک محصولی نمی خواستیم اما رایت همان فیلم را به۶۰۰ هزار دلار یعنی دو برابر تولید هزینه فیلم فروختیم و حالا به ارزآوری هم فکر می نماییم.
به گفته او محرم سال جاری سریالی از سازمان اوج به کارگردانی مجتبی فراورده روی آنتن صدا و سیما خواهد رفت و حامد عنقا و محمدحسین لطیفی هم در مرحله پیش تولید سریالی درباره شهید بروجردی هستند.
دریالعل تصریح کرد که ساخت یک سریال درباره سردار سلیمانی از اولویت های سازمان اوج است.

منبع:

1400/10/12
22:42:48
5.0 / 5
168
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال