اشكذری مطرح كرد:

خانه تئاتر استان ها باید بومی سازی شود

خانه تئاتر استان ها باید بومی سازی شود سام فیلم: رئیس هیأت مدیره انجمن هنرهای نمایشی استان خراسان رضوی معتقد است: خانه تئاتری كه در این استان راه اندازی شده فعالیت خاصی را برای هنرمندان خراسان رضوی انجام نداده و اگر آن را به رسمیت می شناسند باید برایش ضریب بودجه جدا در نظر بگیرند.سیدجواد اشكذری در گفت وگو با ایسنا با اشاره به راه اندازی شعبه ای از خانه تئاتر در استان خراسان رضوی بیان كرد: حدود دو سال است كه شعبه ای از "خانه تئاتر" در مشهد بوجود آمده و یكی از اعضای هیأت مدیره انجمن هنرهای نمایشی هم مسئول آن شده است، این كار ما را در حوزه تعامل با خانه تئاتر راحت تر كرده و به نفع هنرمندان شده است.

او با اشاره به اینكه «اكثر هنرمندان تئاتر خراسان در شاخه های مختلف عضو خانه تئاتری كه در تهران مستقر است و امكاناتی كه خانه تئاتر استان می دهد در واقع همان هایی است كه خانه تئاتر كشوری در اختیار هنرمندان می گذارد»، اضافه كرد: به صورت مثال اگر قرار باشد از سوی انجمن هنرهای نمایشی یا خانه تئاتر، مسكن به هنرمندی تعلق بگیرد باید به عضویت خانه تئاتر در بیاید و اینكه خانه تئاتر در مشهد باشد یا نه، تفاوتی نمی نماید. در واقع خانه تئاتر استان چه امكانات جدیدتری می خواهد به من بدهد كه خانه تئاتر كشوری نمی دهد؟ این خانه برای كل كشور است و نه فقط یك استان تهران و از تمام نقاط كشور عضو گرفته است. تنها مزیت آن در استان ها شاید این باشد كه بتواند كسانی كه مثلا در استان خراسان تابحال عضو خانه تئاتر نشده اند را تحت حمایت خود بگیرد و عضو كند.

اشكذری با اشاره به اینكه "تاكنون خانه تئاتر خراسان فعالیت خاصی را برای هنرمندان این استان انجام نداده است"، خاطرنشان كرد: از دو سال پیش تاكنون، خانه تئاتر خراسان بیشتر به بازدید و عیادت از پیشكسوتان و برگزاری مسابقه فوتبال و گرفتن اسپانسر پرداخته است. اكنون مشكلی كه ما در تئاتر مشهد داریم این است كه بحث معیشت و بیمه هنرمندان را باید جدی بگیرد. این جزئی از وظایف صنفی خانه تئاتر است كه البته تابحال اقدامی برای آن نشده است.

او همینطور اظهار داشت: اگر خانه تئاتر بتواند مشكلات معیشتی را حل كند و انجمن هنرهای نمایشی هم بتواند كارهای تولید، اجرا، مدیریت و برگزاری جشنواره ها را انجام دهد از همه زوایا می توان به هنرمندان خدمت كرد.

رئیس هیأت مدیره انجمن هنرهای نمایشی استان خراسان رضوی با تاكید بر اینكه "خانه تئاتر به گونه ای برنامه ریزی شده است كه شعبه پذیر نیست"، بیان كرد: باید شرایطی فراهم باشد كه یك هنرمند حرفه ای در هر نقطه ای از كشور بتواند عضو خانه تئاتر كشور شود و از امكانات آن استفاده نماید، ازاین رو تولید یك شعبه در استان ها باید كاری فراتر را انجام دهد و به شكلی بومی سازی شود. تهران بیشترین امكانات را به هنرمند می دهد. آیا خانه تئاتر مشهد می تواند كار بیشتری انجام دهد؟ آیا مقرر است خانه تئاتر استان، فقط یك نام، چند عكس و عیادت از پیشكسوتان باشد؟ خانه تئاتر استان ها باید نگاه معیشتی و رفاهی به هنرمندان داشته باشد در صورتی كه بودجه مشخص ندارد.

اشكذری با اشاره به اینكه "بسیاری از استان ها تمایلی به ایجاد شعبه خانه تئاتر ندارند"، اظهار داشت: اگر كسی در تئاتر شهرستان بخواهد از امكانات خانه تئاتر استفاده نماید به راحتی و با یك تلفن می تواند به عضویت این خانه دربیاید. در واقع ما یك "خانه تئاتر ایران" داریم كه برای استان خاصی مثل تهران نیست و تولید خانه تئاتر در استان ها به شكلی موازی كاری است. در اساسنامه خانه تئاتر تولید شعبه نوشته نشده است. زمانی با آقای ایرج راد _ مدیرعامل پیشین خانه تئاتر ایران _ برای تولید شعبه خانه تئاتر در استان ها صحبت شد، اما او بیان كرد كه امكان احداث خانه تئاتر در استان ها وجود ندارد زیرا كه این موسسه برای همه كشور است.

وی با اشاره به اینكه شعب احداث شده از خانه تئاتر متأسفانه بیشتر در حد یك نام مانده اند، ادامه داد: نكته دیگری كه وجود دارد این است كه خانه تئاتر در كنار كارایی پایین اش بودجه لازم را هم در اختیار نداشته است. خانه تئاتر در این استان فقط با حضور چند نفر كنار هم بوجود آمده و تشكیلات قوی هم وجود ندارد. باید بودجه به خانه تئاتر استان داده شود تا بتواند برنامه ریزی كند. خراسان استان وسیعی است و باید به هنرمندان آن بیشتر بها داده شود. آن ها مشكل درمانی، بیمه و معیشتی دارند و خانه تئاتر باید در این زمینه اقدام كند و وجودش مثل یك مكمل قوی در كنار انجمن هنرهای نمایشی خواهد بود. با این حال تابحال اتفاق خاصی رخ نداده است و بود و نبودشان تفاوتی با هم ندارد.

اشكذری در انتها اظهار داشت: خانه سینما از صنوفی تشكیل شده كه هنرمندان با عضو شدن در آن می توانند از امكانات بیشتری برخوردار شوند ولی كارهای اجرایی و تولید ندارند. خانه تئاتر هم باید به همین صورت عمل كند. متولی برای بحث امنیت روحی و روانی هنرمند كم است و باید خانه تئاتر استان در این زمینه همكاری كند. همینطور اگر خانه تئاتر استان خراسان را به رسمیت می شناسند باید برای آن ضریب بودجه در نظر گرفته شود تا بتواند برنامه ریزی كاملی در این زمینه صورت بگیرد.
1396/10/14
20:19:19
5.0 / 5
5320
تگهای خبر: تئاتر , نمایش , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال