در این روزها چه فیلم هایی باید اکران شوند؟

در این روزها چه فیلم هایی باید اکران شوند؟ به گزارش سام فیلم، یک پخش کننده فیلم و سینمادار با تاکید براینکه برای جذب مخاطب به سینما و اکران فیلم های روز خارجی باید ساز وکار تعیین شود، اظهار داشت: برای خارج کردن سینما از وضعیت فعلی باید فیلم هایی اکران شوند که قسمتی از مکنونات ذهنی مردم را به تصویر می کشند.


سیدجمال ساداتیان در گفت وگویی با ایسنا در پاسخ به این که چه باید کرد تا سینما باردیگر بتواند رونقی بگیرد و مردم به سالن ها برگردند؟ بیان کرد: به نظر من سینما یک مرکز گردشگری در ایران است، چونکه پس از انقلاب خیلی از مراکز گردشگری بسته شدند و تنها جاهایی که باقی ماندند سینما، تئاتر، موسیقی، پارک و رستوران بود و چیز دیگری نداریم. مردم هم که اغلب آپارتمان نشین شده اند و نیاز دارند هر از چندی برای دیداری خانوادگی دور هم جمع شوند و شاید یکی از جاهایی که هر بار بخواهد برای دورهم بودن انتخاب کنند، سینما باشد. جوان ها نیز بطور معمول برای دیدار و قرارهای دوستانه خود سینما را ممکنست انتخاب کنند بدین سبب سینما پس از انقلاب کارکرد بسیاری پیدا کرد اما نکته اینجاست که همین مردم وقتی می خواهند دور هم جمع شوند و ساعاتی را کنار هم بگذرانند باید فضایی درست شود که برای آنها مطلوب باشد.
او اضافه کرد: سالن های جدیدی که در کشور ما ساخته شدند، بسیار مورد توجه قرار گرفته و مردم دیگر ترجیح می دهند در سالن های شیک و استاندارد حضور داشته باشند اما این هم مهمست که در این سالن ها چه فیلمی اکران شود، چون مردم برای سالن زیبای خالی که به سینما نمی آیند. بجز این، شرایط اجتماعی کشور روی سینما تاثیر می گذارد و ممکنست مردم دل و دماغ بسیاری از کارها را نداشته باشند اما در کنار همه این قضایا، اگر فیلم هایی داشته باشیم که مورد توجه مردم قرار بگیرد به نظرم سینما می تواند از حالت فعلی خود بیرون رود، همانطور که سال قبل در اوج کرونا هم وقتی فیلم «دینامیت» اکران شد، با وجود ناامیدی مسئولان و سینماگران، همین فیلم در آن مقطع توانست فروش خیلی خوبی داشته باشد.
مدیر سینماهای آستارا و قلهک که مدت هاست در تعطیلی به سر می برند، درباره ی این که آیا شرایط فعلی را با دوران کرونا می توان مقایسه کرد؟ اظهار داشت: این نکته را قبول دارم که مشابه نیستند اما تاکیدم براین است که وقتی فیلمی خوب باشد، می تواند مخاطب خودرا پیدا کند. یعنی فیلمی باید اکران شود که سلایق مختلف جامعه بتواند علاقمندی های خودرا در آن پیدا کند. من معتقدم اگر فیلم خوب داشته باشیم، سینما می تواند موتور خودرا روشن کند، به خصوص در وضعیت فعلی که فیلم هایی با نقد اجتماعی یا رگه هایی از موضوعات سیاسی بیشتر مورد توجه قرار می گیرند. اگر مردم بدانند یک فیلم قسمتی از مکنونات ذهنی آنها را به تصویر می کشد می تواند برایشان جذاب تر باشد.
ساداتیان درباره ی حمایت های مالی سازمان سینمایی برای اکران فیلم ها بیان کرد: از جزییات این مساله اطلاعی ندارم ولی در زمان کرونا چند فیلم مشخص شدند که می توانستند به رونق سینما کمک کنند. قرار شد سوبسیدی به آنها داده شود و یک حداقل تضمین درنظر گرفته شود تا فیلم ها اکران شوند. در آن روزها «دینامیت» اکران شد و شکر خدا مورد استقبال مردم هم قرار گرفت. الان نباید بحث بر سر این باشد که دولت حمایت کند تا فیلم هایی که نمی توانند رنگ پرده را ببیند اکران شوند بلکه باید فیلم هایی انتخاب شوند که می توانند به رونق گیشه کمک کنند تا زودتر چرخه سینما فعال شود.
او در آخر درباره ی اکران فیلم خارجی برای رونق سینما باتوجه به فیلم هندی ای که مدتی قبل روی پرده سینما اکران کرد، توضیح داد: آن فیلم هندی اکران موفقی نداشت و بااینکه تمایل داریم نمایش فیلم خارجی را در سینما ادامه دهیم اما بخشنامه آن در وزارت ارشاد باید روشن تر شود. بااینکه در مورد فیلمی که ما اکران کردیم («خیرش، غرش آتش») وزارت ارشاد همکاری خوبی داشت ولی باید شرایط روشن تر شود که آیا می توانیم فیلم های روز را اکران کنیم؟ اگر این با این مساله موافقت کنند باید سازوکارش نیز مشخص شود، چونکه به هر حال فیلم های خارجی مشخصاتی دارند که اگر بخواهیم همه بخش های آنرا همانند فیلم های ایرانی نماییم و سانسور فراوان بر آن اعمال شود، زمان زیادی را باید صرف نماییم و آن موقع دیگر فایده ای ندارد، مخاطب یک ماه صبر می کند تا DVD فیلم بیاید و بدون سانسور آنرا در خانه تماشا کند. بدین سبب باید مشخص شود که با چه ساز و کاری فیلم خارجی را می خواهیم اکران نماییم تا مخاطب بخاطر دیدن آن به سینما بیاید.
بیشتر بخوانید:
همایون اسعدیان: باید برای حفظ سینما کاری کرد1401/08/14
22:41:00
5.0 / 5
671
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال