علی جنتی:

هنرمندان و ورزشکاران، زیر بار تحمیل نمی روند

هنرمندان و ورزشکاران، زیر بار تحمیل نمی روند سام فیلم: به گزارش سام فیلم، مُنیبان نوشت: وزیر ارشاد دولت دوازدهم می گوید: مردم نیاز به سرگرمی، تفریح و آرامش دارند. هم اکنون سینما هیچ رونقی ندارد، تئاتر رونق ندارد، در موسیقی کسی با علاقه به کنسرت نمی رود که گوش کند. همه این موارد نشان دهنده این است که وقتی کسی حالش خوب نباشد بدنبال هیچ کدام از اینها نمی رود.علی جنتی، وزیر ارشاد دولت دوازدهم، درباره ی تحولات اخیر در کشور اظهار داشت: برخورد سیاسی با هنرمندان نادرست است. هنرمندان به عنوان روشنفکرانی که خدا به هر کدام از آنها استعداد خاصی داده و این استعداد را پرورش دادند به فرد مورد علاقه مردم و جامعه تبدیل شدند و در هر صورت دارای محبوبیت مردمی هستند. در همه جوامع دنیا به هنرمندان خود، به عنوان قهرمانانی که نماد این کشور هستند نگاه می کنند و برای آنها احترام قائل هستند. البته در بعضی زمان ها در کشور ما هم وضعیت به همین صورت بوده به این معنا که در آن وقت هنرمندان مورد تکریم و احترام بودند اما در بعضی مقاطع مثل امروز برخوردهای دیگری با آنها می شود.
او اضافه کرد: سال ۹۲ که بنده به وزارت ارشاد رفتم، خانه سینما را بسته بودند و هنرمندانی که در عرصه سینما فعال بودند از فعالیت در خانه سینما ناامید بودند اما با کوشش های انجام شده خانه سینما باز شد، در آن زمان هنرمندان به بنده می گفتند که ۸ سال است پایمان را در وزارت ارشاد نگذاشتیم اما پس از بازگشایی خانه سینما همه با علاقه آمدند، سینما راه افتاد و تعداد زیادی سینما ساخته شد که این حرفه به رونق افتاد. البته در زمینه های دیگر هم وضعیت به همین ترتیب بود.
جنتی ضمن یادآوری محبوبیت هنرمندان اشاره کرد: بیشتر هنرمندان در فضای مجازی فالورهای میلیونی دارند امروز چگونه با هنرمندان یا ورزشکارانی که تا این اندازه محبوبیت دارند بدین سان برخورد می کنند؟ وقتی کرامت این افراد را نگه نداشتید، برخوردهای نامناسب با آنها کردید، آنچه در ذهن و سلیقه خودتان است را به عنوان نظام به آنها تحمیل کردید، مسلم است که این هنرمندان و ورزشکاران زیر بار تحمیل نمی روند و تنها نتیجه چنین اقداماتی این می شود که شما نفرت پراکنی کردید. در حقیقت وقتی فضای بسته به وجود می آورید و هنرمند گرفتار اختناق شد و نتوانست نفس بکشد، می رود در فضایی که بتواند تنفس بکشد. می گویند وقتی راهی رفتید و احساس کردید اشتباه کردید که اشتباه است هر زمان که از آن راه برگشتید به نفع است.
وزیر سابق ارشاد اسلامی در ادامه اظهار داشت: باید به فکر بود که هنرمندان را به نظام برگردانیم، اجازه ندهیم که از نظام فاصله بگیرند و سیاست هایی در پیش بگیریم که هنرمندان بتوانند نیازهای جامعه را برطرف کنند. در هر صورت مردم نیاز به سرگرمی، تفریح و آرامش دارند. هم اکنون سینما هیچ رونقی ندارد، تئاتر رونق ندارد، در موسیقی کسی با علاقه به کنسرت نمی رود که گوش کند. همه این موارد نشان دهنده این است که وقتی کسی حالش خوب نباشد بدنبال هیچ کدام از اینها نمی رود. در صدا و سیما و تلویزیون هم که وضعیت به آن صورت است و نمی دانم چقدر بیننده دارد. پس در این شرایط طبیعی است که به تدریج فاصله مردم زیاد شود. بدین جهت باید اهتمام نماییم که پیوند مردم با نظام را محکم نماییم.
جنتی اشاره کرد: زمانی که در وزارت ارشاد بودم مثل امروز با هنرمندان برخورد نمی کردم و تعدادی از آنها هم که مشکلاتی برایشان پیش می آمد بر حسب وظیفه می رفتیم صحبت می کردیم و مشکلات آنها را حل می کردیم. همین طور خرده گیری های بی جهت انجام نمی دادیم به عنوان مثال به هنرمندان نمی گفتیم ۲۰ دقیقه از این فیلم را حذف کنید یا آن مقدار از فیلم را اصلاح کنید.
او در ادامه اضافه کرد: سینما با تلویزیون فرق می کند و اگر صدا و سیما یک دستگاه دولتی است، بودجه آنرا هم دولت می دهد اما سینما مربوط به بخش خصوصی است یعنی یک فیلمساز با پول شخصی خودش فیلمی ساخته به همین دلیل نمی شود آن سلیقه ها و مواردی که در صدا و سیما اعمال می شود در سینما هم اعمال شود این کار نا ممکن است. در هر صورت باید فضا را بازتر کنند که مردم تفریح کنند. بنده شب ها که سریال های صدا و سیما را مشاهده می کنم دو تا سریالی که بتواند مخاطب را میخ کوب کند وجود ندارد.
جنتی در واکنش به اظهارات اخیر وزیر ارشاد در خصوص این که دولت آماده پشتیبانی از کنسرت ها است، تصریح کرد: مردم هیچ الزامی را نمی پذیرند.
بیشتر بخوانید:
تازه ترین آمار و جزییات از هنرمندان بازداشت شده / سخنگوی«خانه سینما»: همه مردم، به ویژه دانشجویان را هم عضوی از «خانه» می دانیم
وضعیت هنرمندان بازداشتی به کجا رسید؟ آخرین وضعیت چهره های هنری بازداشتی به روایت وزیر ارشاد

1401/10/24
15:23:41
5.0 / 5
407
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال