گله یك بازیگر:

فیلتر شدن اینستاگرام، باید کار ما را تعطیل کند؟!

فیلتر شدن اینستاگرام، باید کار ما را تعطیل کند؟! به گزارش سام فیلم، محمد حاتمی اظهار داشت: نمی دانم این حکم از کجا صادر شده که فیلترینگ اینستاگرام باید موجب تعطیلی کار ما شود.


این کارگردان و بازیگر تئاتر در گفتگو با ایسنا از توقف جریان تئاتری سخن گفت و البته تصریح کرد که قصد ندارد حکمی بدهد اما این پرسش را دارد که نظریه تعطیلی تئاتر در شرایط فعلی، از کجا نشات گرفته است.
او ضمن اشاره به عقیده بخشی از جامعه تئاتری در خصوص تعطیلی تئاتر در شرایط فعلی اضافه کرد: هم اکنون این تفکر در اذهان بخشی از جامعه تئاتری شکل گرفته که در شرایط اجتماعی فعلی نباید تئاتر کار کرد. در صورتی که این عقیده حتی در حد یک تصمیم هم نیست و بیشتر در حد یک کامنت (نظر) در فضای مجازی است. این یک تصمیم جمعی نیست که مثلاً سال جاری تئاتر کار نکنیم یا بخشی از تئاتر را که در چارچوب جشنواره است، نپذیریم.
حاتمی با اشاره به اینکه قصد ندارد برای کسی حکم صادر کند، تصریح کرد: اصولا آدمی هستم که از اول به صورت مستقل کار کرده ام و حتی خویش را رهاتر از محصور شدن در چارچوب یک گروه می دانم. سال ها پیش گروهی به نام «جم» درست کردم ولی اعضای آن آزاد بودند که با گروههای دیگر همکاری کنند چونکه سرپرست یک گروه هیچگاه نمی تواند در مقاطع بیکاری، زندگی اعضای آن گروه را تأمین کند. کمپانی ها چنین قدرتی دارند و اعضای خویش را استخدام می کنند ولی ما از وضعیت کمپانی بودن فرسنگ ها فاصله داریم و بیشتر در رودربایستی با یکدیگر است که گاهی پشت سر هم با یک گروه یا کارگردان همکاری می نماییم.
او با تکیه بر این که بر هیچ موجی سوار نخواهم شد، یادآوری کرد: ۱۴ سال است که در هیچ جشنواره ای شرکت نکرده ام و علل خاص خویش را هم دارم. همیشه اعتقاد داشته ام که تئاتر باید جریان طبیعی خویش را طی کند، فارغ از این که در جشنواره ای شرکت نماید یا نکند. هم اکنون هم همه سخنانم در رابطه با جریان کلی تئاتر است و در رابطه با هیچ جشنواره ای صحبت نمی کنم.
حاتمی ضمن اشاره به محدودیت های چند ماهه اخیر در فضای مجازی اضافه کرد: تئاتر همیشه باید جریان حرفه ای خویش را طی نماید. آیا چون امروز اینستاگرام فیلتر شده، باید تئاتر را تعطیل کرد؟! وظیفه تئاتر اندیشه ورزی و ایجاد تفکر است. آیا میتوان جلوی تفکر را گرفت؟ مگر چند سال است که فضای مجازی به وجود آمده، پیش از آن چه می کردیم، کدام یک از بزرگان ما بوده که پوستر نمایشش را پشت در کافه ها و کتابفروشی ها نچسبانده باشد. سال ۵۷ در اوج انقلاب ما نمایشی اجرا می کردیم و کارگردان کار پشت موتور از میدان امام حسین تا سالن اجرا مدام اسم نمایش را تکرار می کرد. ما با این شیوه ها، مخاطب را از اجرای نمایش های خود با خبر می کردیم. حالا که فضای مجازی محدود شده، باید کارمان را تعطیل کنیم؟! آیا نباید کمی جنگنده باشیم و راه دیگری پیدا نماییم، اگر قرار باشد ما همان آدم های روز گذشته باشیم و نتوانیم برای مشکلات و محدودیت های امروز چاره جویی نماییم، پس تکلیف رشد انسان چه می شود.
او تصریح کرد: تئاتر همیشه باید در جریان باشد. مگر میتوان جلوی حرکت رودخانه را گرفت. وقتی تئاتری در جریان نباشد، اتفاقی هم نمی افتد. مثل این که بگوییم سه ماه کتاب نخوانیم. خب سه سال از زندگی و اندیشه عقب می افتیم. مگر میتوان جریان فرهنگ و تفکر را متوقف کرد. بویژه در رابطه با تئاتر که اساس آن اندیشه ورزی است. تئاتر مانند بخش عمده ای از آثار سینمایی نیست که بیشتر به دنبال ایجاد سرگرمی یا تفریح باشد.
حاتمی که دستی هم بر نوشتن دارد، بار دیگر یادآوری کرد:. سوال من اینست که حکم تعطیلی تئاتر در شرایط فعلی از کجا صادر شده. معیشت یک طرف ماجراست و مسئولیت شغلی بحث دیگری است. هر یک از مشاغل وظایفی دارند ولی شغل فرهنگی، وظیفه ای بسیار رفیع و حساس است. درصد بالایی از ارزش تئاتر به علت پرورش انسان و تفکرات نو است. حال این که تئاتر در سبد مصرف خانواده قرار دارد یا نه، بحث مهمی است که مدام باید بر آن کار نماییم ولی با این تعطیلی راه به جایی نمی بریم. مثل اینست که تصمیم بگیریم یک هفته فکر نکنیم، خب در ذهن خالی ما چه اتفاقی می افتد. چه کسی از این توقف، متضرر می شود، این نکته ای است که نباید از آن غافل شویم.
منبع:

1401/11/01
11:52:34
5.0 / 5
601
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
سام فیلم - فیلم و سریال
samfilm.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سام فیلم محفوظ است

سام فیلم

همه چیز درباره فیلم و سریال